ضرورت بازبینی ظاهر شناسنامه فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

ضرورت بازبینی ظاهر شناسنامه فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیر انجمن دیاران و پژوهشگر اجتماعی، بهبود موقعیت اجتماعی مادر ایرانی و دسترسی فرزندان به امكانات مختلف كشور را دستاورد خوب قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی دانست و پیشنهاد كرد كه فرایندهای چابكی برای رسیدگی به پرونده هایی كه مادر فرزند زیر ۱۸ سال فوت كرده از جانب قوه قضائیه طراحی شود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، محسن شهرابی فراهانی در وبینار «قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی (۱۳۹۸) » که به همت موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار گردید ضمن اشاره به آغاز فرآیند تصویب این قانون تا ۲۴ آبان ماه که نخستین شناسنامه صادر شد اظهار داشت: فرآیند طولانی و البته طبیعی بود و چند سال به طول انجامید. این قانون یک امر چند بخشی بود و ذینفعان گوناگونی داشت؛ اما در نهایت مسیر روان شد و کار به این نقطه رسید.


تسهیلات قانون جدید اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

وی به تفاوت های قانون جدید با قانون سال ۸۵ اشاره نمود و اظهار داشت: در قانون جدید کودکان پیش از سن ۱۸ سالگی می توانند توسط مادرانشان درخواست شناسنامه و تابعیت کنند؛ اما در قانون قبلی این گونه نبود و شاید در بهترین حالت در سن ۲۳، ۲۴ سالگی شناسنامه صادر می شد. مطابق قانون جدید در بدو تولد هم می توان شناسنامه گرفت. اینکه فرد در ۱۸ سال از زندگی اش معلق نباشد، بسیار مهم می باشد و دستاورد حقوقی مثبتی به حساب می آید.
مدیر انجمن دیاران و پژوهشگر اجتماعی افزود: تفاوت دوم به دریافت تابعیت برای افراد بالای ۱۹ سال برمی گردد که به هر علتی شناسنامه نگرفته اند و در قانون جدید می توانند توسط خودشان درخواست تابعیت ایرانی بدهند که این هم دستاوردی جدید است. نکته سوم شرط تولد در خاک ایران است که در قانون سال ۸۵ وجود داشت اما در قانون جدید حذف و این شرط محدود کننده برداشته شده است.
شهرابی فراهانی به عدم احتیاج به عرضه مدارکی در خصوص رد تابعیت از کشور پدر غیرایرانی که در قانون سال ۸۵ یک سد و مانع بود که این محدودیت هم در قانون جدید حذف گردیده است اظهار داشت: نکته آخر مدارک ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی است که این مورد هم در قانون جدید تسهیل شده است.
وی بهبود موقعیت اجتماعی مادر ایرانی و دسترسی فرزندان به امکانات مختلف کشور را دستاورد خوب این قانون دانست و اظهار داشت: چهار پیشنهاد برای بازبینی و اصلاح قانون و آئین نامه های مربوط عرضه می کنم. پیشنهاد اول به نقش قوه قضائیه در پرونده هایی برمی گردد که مادر فوت کرده و فرزند زیر ۱۸ سال سن دارد. خوب است فرآیند چابکی در این حوزه طراحی شود، خیلی از خانواده ها از این روند اطلاع ندارند و نمی دانند که باید چه کنند.


صدور نخستین شناسنامه در تهران

مدیر انجمن دیاران و پژوهشگر اجتماعی اضافه کرد: پیشنهاد دوم به وضعیت سایر استان ها مربوط است. تهران پیشگام شده و نخستین شناسنامه را صادر کرده اما در استان های دیگر که این جمعیت در آنجا قابل توجه هستند باید فرایندهای کاری روان سازی شود. نکته سوم اینکه در قانون جدید زیرساخت خوبی برای اقدامات ساختاری و دریافت خدمات برای این قشر فراهم گشته است. در واقع دسترسی اساسی به امکانات با داشتن شناسنامه برایشان فراهم شده، اما کافی نیست و اقدام فرهنگی و آموزش به دستگاههای عرضه کننده خدمات لازم است.


لزوم بازبینی در ظاهر شناسنامه های صادره

وی ادامه داد: نکته آخر عدم تبعیض و تفاوت آشکار در ظاهر شناسنامه هاست. این شناسنامه ها دارند با تفاوت های ظاهری با شناسنامه های معمول، صادر می شوند که امکان دارد در برخورد با دستگاههای عرضه دهنده خدمات مشکل ایجاد نماید. اگر ملاحظه ای وجود دارد که بطور قطع وجود دارد پیشنهاد می شود این تفاوت چندان آشکار نباشد. مثلا کارمندی در آموزش و پرورش که از این قوانین جدید اطلاعی ندارد شاید با عنایت به کلیشه های فرهنگی که داریم رفتارش به دلیل تفاوت ظاهری شناسنامه با فرد تغییر کند که مطلوب نمی باشد.1399/08/27
21:13:19
5.0 / 5
1279
تگهای خبر: آب , آموزش , ثبت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک