ماجرای الوند

ماجرای الوند خرید و فروش حیوان خانگی: مركزی صنعت و محیط زیست همیشه موضوعاتی بسیار مهم و موثر در زندگی مردم بوده اند، این موضوعات در استان صنعتی مركزی نیز همیشه مبنای تاثیرگذاری و البته چالش بوده و هستند، تازه ترین موضوع صنعتی و زیست محیطی كه اینروزها استان مركزی را درگیر خود كرده موضوع راه اندازی پتروشیمی الوند در شهرستان شازند است كه به مسئله ای مورد مناقشه بین مسئولان و فعالان محیط زیست استان مركزی تبدیل گشته است.دوم مهرماه ۹۹ بود که سید علی آقازاده استاندار مرکزی از صدور مجوز ساخت پتروشیمی الوند و موافقت هیئت وزیران با راه اندازی این مجموعه صنعتی در محدوده شعاع ۳۰ کیلومتری شهر اراک با رعایت الزام های محیط زیستی و دیگر قوانین و مقررات مربوطه و مستثنا شدن آن از محدودیت استقرار صنایع در شعاع ۳۰ کیلومتری شهر اراک آگاهی داد.

اما قصه پتروشیمی الوند به اوایل دهه ۹۰ بازمی گردد. در پنجم مهرماه ۹۵ "ظفر افشون" معاون اقتصادی وقت استاندار مرکزی در جلسه کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان درباب این شرکت اعلام نمود که شرکت پتروشیمی الوند برای راه اندازی و بهره برداری نیازمند آب و زمین است و در این راستا با چالش هایی جدی مواجه می باشد، این پروژه، پروژه ای ملی است که باید مشکلات آن رفع گردد.

افشون اشاره کرد: امروز صنعت روز به روز با هم زیستی محیط زیست پیش می رود، اما اساسا پروژه پتروشیمی الوند باید تصویب شود و تاییدیه لازم از محیط زیست کشور را ستاندن کند و اساسا در استان مرکزی اراده برای کمک به راه اندازی این پروژه وجود دارد.

شازند توان تامین آب و زمین ندارد

در همان جلسه میرزایی فرماندار وقت شازند نسبت به راه اندازی این پتروشیمی انتقاد نمود و اظهار داشت: شازند بواسطه آلودگی در وضعیت مناسبی قرار ندارد و در وهله اول باید مشخص شود که راه اندازی این پروژه چه سودی برای این شهرستان دارد.

وی بیان کرد: شازند از نظر منابع آبی نیز در مضیقه است، دشت شازند توان تامین آب ندارد و سطح آب های زیرزمینی نیز کاهش داشته است. تنها می توان از پسآب یا منابع آب ۱۴ معدن تعطیل شده استفاده شود، اما شازند توان تحمل واحد صنعتی با این عظمت را ندارد و نمی تواند از همه صنابع استقبال کند. پالایشگاه روزانه ۴۰۰ تن گوگرد وارد هوا می کند و پتروشیمی الوند باید از بروز آلودگی به شدت جلوگیری کند، پالایشگاه شازند خود طرح توسعه دارد و عملا نمی تواند باقی اراضی خودرا به پتروشیمی الوند بدهد، از طرفی درباب ۱۰ هکتاری که به پتروصنعت پیشتاز داده است نیز پشیمان است.

پتروشیمی الوند اساسا به نتیجه می رسد/تامین آب با خرید چاه کشاورزی

افشون بعد از جلسه کارگروه در جمع خبرنگاران بیان کرد که با توجه به این که راه اندازی این پتروشیمی در شازند زنجیره تولید و خوراک پتروشیمی شازند را فراهم می آورد اساسا این پروژه به نتیجه خواهد رسید، خوشبختانه فناوری روز آلمان برای راه اندازی و بهره برداری از پروژه مورد نظر قرار گرفته است که حاصل برجام است و اساسا با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد.

وی تامین آب این پروژه را بوسیله خرید چاه های کشاورزی دانست که قابلیت کشاورزی خودرا از دست داده اند و مالکین آنها تمایل به فروش دارند و اظهار داشت: این اقدام بهترین انتخاب است چونکه به هیچ عنوان به دنبال حفر یا فروش چاه جدید نیستیم. باید بوسیله پساب، یا آب معادن تعطیل شده یا تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی که منع قانونی ندارد منابع آبی خودرا تامین کنند.

افشون اظهار نمود: استقرار صنایع پتروشیمی در استان مزیت بشمار می رود و تامین قطعات پتروشیمی در استان علاوه بر اینکه زمینه اشتغال و توسعه استان را فراهم می آورد خود یک سرمایه گذاری ملی بشمار می رود و ما نیز به دنبال تکمیل حلقه تولید هستیم و امروز پتروشیمی الوند خوراک پتروشیمی شازند را تامین خواهدنمود.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، درست چهار سال بعد از جلسه مذکور، استاندار مرکزی، با بیان خبر موافقت هیات وزیران، باردیگر پرونده راه اندازی پتروشیمی الوند را روی میز صنعت و محیط زیست استان قرار داد.

الوند با منافع زیست محیطی مردم مغایرت دارد

بدنبال این خبر، محمود احمدی بیغش، نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی بلافاصله در پنجم مهرماه نشست خبری ترتیب داد و اظهار داشت: بیش از ۳۰ سال پیش وزارت نفت محلی را از اوقاف در مکان فعلی پالایشگاه شازند خریداری یا اجاره می کند، حدود هفت سال پیش یک بخش خصوصی متشکل از دو شخص که یکی وابسته به دولت می باشد، قسمتی از پالایشگاه را تصاحب کردند که این مساله به وزیر نفت منتقل شد و وزیر نفت این اتفاق را جزو عجایب دانست. طبق اسناد موجود، مکاتبات رسمی ابتدا با وزیر نفت در این خصوص آغاز و دلیلهای مخالفت با این طرح همچون آلودگی زیست محیطی و قانون عدم ایجاد صنعت در ۳۰ کیلومتری شهر عنوان شد. سپس این مساله با رئیس سازمان محیط زیست کشور درمیان گذاشته شد و وی بیان کرد که نظر ما عدم آلایندگی این پتروشیمی است.

وی افزود: بعد از بررسی ها مشخص شد آب سد کمال صالح به این پتروشیمی فروخته شده و این مجموعه در این چند سال تنها یک حصارکشی داشته و اقدام مشخصی انجام نداده است، بگفته وزیر نفت این افراد هر ساله برای تمدید مجوز به وزیر نفت مراجعه نموده اند که البته از اوایل تیرماه سال جاری مجوز دیگری برای این پتروشیمی صادر نشده بود، اما در نهایت در جلسه هیئت دولت با حضور رئیس جمهور این مجوز تایید شده که بنظر می رسد نظر وزیر نفت لحاظ نشده بوده است.

نماینده مردم شازند افزود: باید در نظر داشت که شازند هم از آب کافی برخوردار نیست. تمام چشم ها به سد کمال صالح دوخته شده است در صورتیکه سد کمال صالح برمبنای مصوبه وزارت نیرو باید به ۴۶ روستا همزمان با اراک آبرسانی کند، اما هیچکدام اجرائی نشده است. این پتروشیمی با منافع زیست محیطی مردم مغایرت دارد.

مخالفیم چون الوند در شعاع ۳۰ کیلومتری قرار دارد

۱۳ مهرماه ۹۹، رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در نشست مطبوعاتی درباب راه اندازی این پتروشیمی اظهار داشت: این پتروشیمی در سال ۱۳۹۰ به دنبال ستاندن مجوز برای فعالیت بود، اما طبق مصوبه هیات وزیران استقرار صنایع در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرها ممنوعست مگر به شکل موردی هیات وزیران مصوب کند. از سال ۱۳۹۵ تا حالا این شرکت در صدد ستاندن مجوز بود که محیط زیست به سبب قرار داشتن در این شعاع، مخالفت خودرا اعلام نمود.

وی اضافه کرد: سرمایه گذار این پروژه درخواست خودرا اصلاح کرد و در واقع به واحد تولید کننده پلی پروپیلن تبدیل شد که در نهایت با درخواست استاندار مرکزی در جلسه هیات دولت، هیات وزیران با صدور مجوز موردی با استقرار این واحد موافقت نمود، در واقع این شرکت یک تولیدکننده تک محصولی خواهد بود و توسط پالایشگاه شازند پشتیبانی خواهد شد، البته باتوجه به محدودیت مکانی که این واحد دارد و مجوز دریافت شده احتمال توسعه محصولات خود در سال های آتی را نخواهد داشت هرچند که باید نظارت های لازم اعمال شود.

همه چیز قانونی است/نگران نباشید

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، پیرو این اظهارات، استاندار مرکزی بیستم مهرماه در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا استان مرکزی اشاره کرد: این پتروشیمی بر طبق تمام فرآیندهای قانونی شکل گرفته است و تنها به سبب قرار گرفتن در شعاع ۳۰ کیلومتری اراک، مجوز محیط زیست را در اختیار نداشت ولی تمامی پروسه تولید توسط محیط زیست دارای تایید است.

آقازاده اظهار داشت: به درخواست استان از هیات دولت و با پیموده شدن فرآیند های پیچیده، در نهایت هیات دولت با راه اندازی این پتروشیمی که فعالیتش بعنوان یک تولیدکننده محصولات مورد نیاز کشور میلیون ها دلار صرفه جویی ارزی خواهد داشت موافقت نمود، همین طور این واحد صنعتی می تواند در عرصه صادرات ورود کند بنا بر این باید از این صنعت حمایت شود. از نظر زیست محیطی فرآیندهای قانونی طی شده و نگرانی وجود ندارد.

مخالفت مجدد فعالان محیط زیست با الوند

مخالفت ها با راه اندازی این پتروشیمی در شازند جسته و گریخته ادامه داشت تا اینکه ۲۶ آبانماه، ائتلاف داوطلبان زیست بوم استان مرکزی متشکل از موسسه سبزاندیشان اراک، موسسه محافظان طبیعت سرزمین آفتاب، موسسه بوم فناوران مرکزی، موسسه شهروندیاران آرمانخواه، موسسه دوستداران و حافظان طبیعت ساوه و زرندیه و موسسه پشتیبانی از گونه های جانوری استان مرکزی در نامه ای ۴ صفحه ای خطاب به استاندار مرکزی که رونوشت آن برای رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، رئیس سازمان محیط زیست کشور، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، رئیس کل دادگستری استان، دادستان اراک و نمایندگان اراک و شازند در مجلس، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و... ارسال شده، بار دیگر مخالفت خودرا با راه اندازی پتروشیمی الوند و صنایع نفتی جدید در منطقه شازند اعلام نمودند و با استناد به اصل ۵۰، ۴۸ قانون اساسی و سیاست های کلی محیط زیست، ابلاغی سال ۱۳۹۴ از طرف مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه کشور خواهان تجدید نظر درباب راه اندازی این صنعت شدند.

در متن این نامه چهار سوال مطرح گردیده است که فعالان محیط زیست خواهان پاسخ هستند:

۱. خروجی آلاینده های این صنعت چه میزان و از چه نوعی است؟

۲. آیا جهت باد غالب در محل استقرار این صنعت در نظر گرفته شده است؟

۳. برای پساب ها و پساندهای احتمالی چه تدابیری لحاظ شده است؟

۴. امکان سنجی و جانمایی و بررسی مقایسه ای گزینه های جایگزین برای استقرار این صنعت به چه نحوی انجام شده و آیا اساسا انجام شده است؟

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، طرح چنین سوالاتی از طرف فعالان محیط زیست، امری طبیعی است و مسلما هیات وزیران هم باید از طرف سرمایه گذاران این طرح در قبال چنین سوالات و ابهاماتی اقناع شده باشند که با راه اندازی موافقت کرده اند و البته حق دغدغه مندان و مردم است که پاسخی برای ابهامات و سوالات خود داشته باشند، اما به لحاظ کارشناسی و فارغ از هرگونه نگاه صنعتی، اقتصادی، زیست محیطی به موضوع، آیا انتخاب شازند بعنوان محل استقرار این صنعت درست بوده است؟

پروژه پیوست زیست محیطی می خواهد/الوند آب بر است

عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه اراک در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: به صورت کلی برای راه اندازی هر صنعتی در هر نقطه ای باید پیوست زیست محیطی ارائه شود که بر طبق آن اثرات زیست محیطی صنعت مربوطه مورد ارزیابی قرار گرفته باشد و مسلما برای راه اندازی پتروشیمی الوند در گام اول باید پیوست زیست محیطی ارائه شود.

دکتر آزاده کاظمی با اشاره به اینکه ظاهرا فعالیت این صنعت در زمینه تولید مواد اولیه صنعت نساجی و صنایع پتروشیمی خواهد بود، اشاره کرد: فارغ از اینکه جانمایی این صنعت در شعاع ۳۰ کیلومتری اراک است که به خودی خود جای نقد و بررسی دارد، فعالیت پتروشیمی الوند و نوع تولیدات آن نیازمند آب است و در واقع این صنعت در زمره صنایع آب بر جای می گیرد.

پتروشیمی شازند هم پیوست زیست محیطی ندارد/وجود فلزات سنگین در پساب ها

وی بیان کرد: در تحقیقات انجام شده در قبال پتروشیمی شازند فارغ از مباحث آلودگی، میزان مصرف آب توسط این واحد صنعتی بزرگ مورد ارزیابی قرار گرفت که بسیار بالاست و در صورتیکه می توانستیم از دشت شازند برای کشاورزی استفاده نمائیم، آب این دشت به پتروشیمی اختصاص یافته است. حتی در بررسی های انجام شده، پارامترهای پساب خروجی بار فلزات سنگین بسیار بالا بود هرچند که اعلام می شود آب تصفیه می شود، اما همچنان شاهد وجود فلزات سنگین هستیم.

کاظمی اضافه کرد: مسلما ورود این آب به خاک یا آب های زیرزمینی تبعات خاص خودرا به همراه دارد و باید در زمان راه اندازی این صنعت پیوست زیست محیطی خودرا ارائه می کرد که تا حالا چنین چیزی را در قبال پتروشیمی شازند پیدا نکرده ایم و همه این موارد شامل حال راه اندازی پتروشیمی الوند هم می شود که در ابتدای امر باید پیوست زیست محیطی داشته باشد.

دشت شازند کشش صنعت آب بر را ندارد/فعالیت الوند سفارش نمی شود

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون باتوجه به استقرار صنایع بزرگ در شازند مانند پتروشیمی، این منطقه به لحاظ منابع آبی پتانسیل لازم را ندارد، اظهار داشت: اگر در گذشته با حفر ۳ تا ۴ متر به آب می رسیدیم، امروز با حفر ۳۰ تا ۴۰ متری دشت شازند به آب نمی رسیم و در واقع این دشت کشش و پتانسیل راه اندازی صنعت آب بری مانند پتروشیمی را ندارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه اراک به قرار داشتن این صنعت در شعاع ۳۰ کیلومتری اراک اشاره نمود و اضافه کرد: گذشته از آلودگی آب و خاک، استقرار این صنعت تبعاتی در حوزه آلودگی هوا خواهد داشت، جهت وزش بادهای غالب به سمت اراک است و اگر فقط یک درصد هم اثر داشته باشد به سبب اثرات تجمعی، در افزایش آلودگی هوا هم نقش خواهد داشت.

کاظمی اشاره کرد: باتوجه به بار آلودگی که استقرار پتروشیمی الوند به همراه خواهد داشت، فعالیت آن در منطقه شازند سفارش نمی گردد و در صورت امکان بهتر است به استانی دیگر منتقل شود تا حداقل از بار آلودگی در این شهرستان کاسته شود.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، باتوجه به مخالفت فعالان زیست محیطی و نظرات علمی و کارشناسی در قبال انواع آلودگی های احتمالی، آیا امکان تجدید نظر از طرف هیات وزیران وجود دارد؟

تغییر تصمیم هیات وزیران بعید است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی در گفت و گو با ایسنا به این پرسش پاسخ و اظهار داشت: اگر قرار بود که درباب آلاینده بودن این شرکت اعتراض و انتقادی صورت گیرد، بهتر بود که قبلا این مساله مطرح می شد، آن چیزی که از طرح های زیست محیطی شرکت می دانم این است که شرکت پتروشیمی الوند تمام استانداردهای مناسب را دارد و به همین دلیل محیط زیست از ابتدا با راه اندازی طرح موافق بود.

سعید فرخی با اعلان اینکه تنها نقد محیط زیست در قبال پتروشیمی الوند قرار داشتن آن در شعاع ۳۰ کیلومتری اراک بود و در بحث آلایندگی اعتراضی نداشت، اضافه کرد: میزان آلایندگی بر طبق مطالعات انجام شده در حد معقول و مناسب می باشد و بنظر می رسد باتوجه به میزان سرمایه گذاری انجام شده بعید است که تصمیم هیات وزیران تغییری داشته باشد.

وی افزود: آینده بهداشتی کشور نیز در گرو تولیدات این شرکت خواهد بود چونکه مواد اولیه تولید پارچه های ماسک در این واحد تولید خواهد شد، آلاینده نیست و به نظر منطقی است که این شرکت به فعالیت خود ادامه دهد.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا؛ مطمئنا نباید چرخ تولید در کشور بخوابد و باتوجه به اهمیت تولید محصولات شرکت پتروشیمی الوند، فعالیت آن در وضعیت کنونی و باتوجه به سرمایه گذاری صورت گرفته اجتناب ناپذیر است، اما بنظر می رسد باتوجه به ادامه دار بودن نقدها و سوالات بجا، جا دارد که مسئولان ارشد استان پاسخی قانع کننده به سوالات بدهند، به هر حال، این صنعت آب بر است، در راه بادهای غالب به سمت اراک واقع شده است، دشت شازند توانی برای تحمل این حجم فشار مضاعف ندارد و از سویی ظاهرا امکانی هم برای جابجایی این صنعت نیست، پس با این تفاسیر باید اطمینان خاطری به دغدغه مندان محیط زیست داد که لطمه های بیشتری به شهرستان پر صنعت شازند وارد نشود.

منبع:

1399/09/05
13:03:36
5.0 / 5
1182
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک