عدالت در سلامت بهترین گزینه استراتژیك در مقابل بیماری هاست

عدالت در سلامت بهترین گزینه استراتژیك در مقابل بیماری هاست معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت ۵ دسامبر؛ روز جهانی داوطلب، ضمن اشاره به همه گیری بیماری کووید ۱۹ خاطرنشان کرد: عدالت در سلامت بهترین گزینه استراتژیک در مقابل بیماری هاست.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از وبدا، دکتر علیرضا رِئیسی در این پیام خطاب به معاونین بهداشت دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور تصریح کرد: اعتبار بخشیدن و حق تقدم دادن به پیشگیری بر سایر اقدامات در نظام سلامت نه تنها هزینه کردن نیست بلکه "سرمایه گذاری" برای حال و آینده است.
معاون بهداشت همینطور در این پیام خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران می کوشد تا مقوله بهداشت و درمان در ابعاد جسمی و روانی را نه مقوله ای در حیطه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بلکه جامع نگر، فراگیر و بین بخشی لحاظ کند و با اجرای برنامه های جامع و متنوع برای ارتقای سلامت گام بردارد.

متن کامل پیام معاون بهداشت به مناسبت روز جهانی داوطلب به شرح زیر است:

«همه گیری کووید- ۱۹ به ما یادآوری کرد که عامل بیماری زا فارغ از نژاد، جنسیت، جغرافیا، ثروت و.... همه انسان ها را طعمه خود می سازد ازاین رو "عدالت" در سلامت بهترین گزینه استراتژیک در مقابل بیماری هاست. فراگیری این بیماری سبب شد تا ضرورت همکاریهای برون بخشی، جلب مشارکت جامعه، حمایت سازمان ها و توانمندسازی افراد جامعه در کنترل آن چشمگیر و بی بدیل باشد.
در جهت عدالت و حمایت طلبی شواهد گوناگونی مبین اهمیت، اثربخشی و کم هزینه بودن اقدامات پیشگیرانه نسبت به درمان بیماری ها در ارتقای سلامت جامعه است. بنابراین اعتبار بخشیدن و حق تقدم دادن به پیشگیری بر سایر اقدامات در نظام سلامت نه تنها هزینه کردن نیست بلکه "سرمایه گذاری" برای حال و آینده است.
دولت جمهوری اسلامی ایران می کوشد تا مقوله بهداشت و درمان در ابعاد جسمی و روانی را نه مقوله ای در حیطه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بلکه جامع نگر، فراگیر و بین بخشی لحاظ کند و با اجرای برنامه های جامع و متنوع برای ارتقای سلامت گام بردارد.
بر مبنای سیاست های کلی سلامت ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری و با عنایت به این که در بند های ۱ و۲ بر" آگاه سازی مردم از حقوق و مسؤولیت های اجتماعی خود و استفاده از ظرفیت محیط های عرضه مراقبت های سلامت برای رشد معنویت و اخلاق اسلامی در جامعه" تاکید می کند، ازاین رو اقدامات تاثیرگذاری در خلال سالهای گذشته انجام شده است.
۱- تشکیل شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی درمانی شهری و روستایی با تکیه بر استفاده از قابلیت نیروهای بومی ( انتخاب بهورز از محل زندگی)
۲- اجرای برنامه داوطلبان سلامت در تمامی دانشگاه/ دانشکده های علوم پزشکی کشور
۳- ایجاد محیط کارسالم با مشارکت کارگران و کارفرمایان( خانه بهداشت کارگری)
۴- انجام واکسیناسیون و طرح های ملی و منطقه ای در حوزه سلامت با مشارکت مردم
۵- اجرای نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده
۶- اجرای برنامه خودمراقبتی
۷- اجرای برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت در کل کشور
۸- اجرای چهار گام برای پیشگیری، درمان و کنترل همه گیری بیماری کووید- ۱۹( چهارمین گام طرح شهید حاج قاسم سلیمانی)
۹- اجرای طرح های مختلف حوزه سلامت با مشارکت نیروهای داوطلب سلامت، بسیج، هلال احمر و..
توجه به مناسبت های ملی فرصت مغتنمی برای فرهنگ سازی و تشویق و ترغیب جامعه برای مشارکت های داوطلبانه در توسعه پایدار سلامت و قدردانی از خدمات داوطلبانه می باشد بنابراین درمناسبت ۵ دسامبر International Volunteer Day (۵ December) با برجسته کردن سهم مشارکت های داوطلبانه و تعامل با مردم و تمامی آحاد جامعه و در نهایت ایجاد فضا برای مشارکت جامعه است، که جامعه ای سالم تر، حکومت قوی تر، صلح و توسعه پایدار خواهیم داشت.
در این فرصت با توجه به بحران همه گیری بیماری کووید -۱۹ در کشور و نقش بی بدلیل مشارکت های داوطلبانه مردم در مبحث غربالگری، اطلاع رسانی و آموزش های عمومی برای کنترل همه گیری این بیماری، از زحمات تمامی نیروهای داوطلب حوزه سلامت (رابطان و سفیران سلامت)، نیروهای داوطلب بسیج، نیروهای داوطلب هلال احمر و تمامی اقشاری که در کنترل بیماری کووید-۱۹ وزارت بهداشت را یاری می کنند تقدیر و تشکرمی نماییم و با تمرکز بر نقش مشارکت همه جانبه جامعه در کنترل همه گیری بیماری کووید-۱۹"با محوریت برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت"این روز را گرامی می داریم.»1399/09/14
19:51:14
5.0 / 5
1246
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک