افرودسوارانی كه آرامش آبیدر را به هم می زنند!

افرودسوارانی كه آرامش آبیدر را به هم می زنند! خرید و فروش حیوان خانگی: کردستان حضور خودرو در بالای کوه آبیدر باعث تأثیر بر روی حیات وحش این کوه شده به صورتی که در گذشته خیلی از حیوانات وحشی که در آن زندگی می کردند حالا دیگر دیده نمی شوند.


جای تعجب نیست که اگر از یک سنندجی بپرسید روز جمعه برای کوهنوردی یا برای پیاده روی و یا برای عوض کردن حال و هوای خود کجا می روی پاسخش یک اسم ۵ حرفی باشد؛ "آبیدر"
آبیدر یکی از کوه های اطراف شهر سنندج است که به یکی از نمادهای اصلی این شهر در ذهن خیلی از توریستهای داخلی و خارجی تبدیل شده است و ارزش بسیاری برای مردم شهر دارد.
اگر در چند دهه گذشته می خواستید از طبیعت آبیدر استفاده کنید تنها راه ممکن استفاده از پیاده راه های خاکی بود اما با راه اندازی جاده دسترسی تا قله آبیدر پای خودرو های هم به بالای این کوه باز شد به صورتی که حالا روزانه هزاران خودرو از آن بالا می روند و تعدادی هم به وسیله خودرو های آفرود خود به طبیعت گردی می پردازند.
حضور خودرو در بالای کوه آبیدر باعث تأثیر بر روی حیات وحش این کوه شده به صورتی که در گذشته خیلی از حیوانات وحشی که در آن زندگی می کردند حالا دیگر دیده نمی شوند.
شاید حضور ویروس کرونا از حیث فرصت تنفس دادن به محیط زیست نقش مثبتی را بازی کرده باشد و چند ماهی حیات وحش و گونه های گیاهی آبیدر به واسطه عدم تردد خودرو ها و کاهش مراجعات مردم از گزند در امان مانده باشند.
نبی احسنی، کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه مبحث حضور خودرو ها در مناطق کوهستانی همیشه جای مجادله دوستداران محیط زیست بوده اظهار نمود که افرادی به جای لذت بردن از پستی و بلندی های طبیعت و لمس آن، خودورهای قوی خویش را به کار می اندازند تا به دامن کوهستان بروند.
وی ضمن اشاره به اینکه بیوم ها از چند اکوسیستم مشابه تشکیل شده اند افزود که استان کردستان در بیوم درختان برگ باریک و برگ پهن معتدله خزان کننده قرار دارد که بارندگی ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتری در سال دارند.
این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه اکوسیستم آبیدر سنندج نه خیلی کوهستانی و نه تپه ماهوری و دشت است، خاطرنشان کرد: اکوسیستم آبیدر با داشتن گیاهان چند ساله و یک ساله به نوع خود منحصر به فرد است که البته درخت به اندازه ای که باید باشد در این اکوسیستم وجود ندارد و تنها تعداد کمی درخت زالزالک، بادام تلخ و نارون کوهی یافت می شود.
وی عنوان نمود که به علت شیب زیاد آبیدر و سایر پارامترهای این اکوسیستم نباید عبور خودرو در آن اتفاق بیافتد چونکه روز به روز تعداد گیاهان این اکوسیستم کاسته می شود و فرسایش خاک در آن به وجود می آید.
احسنی ادامه داد که سست شدن خاک در کوه آبیدر زمینه از بین رفتن و تغییر این اکوسیستم را فراهم می آورد.
وی تصریح کرد که یکی دیگر از مزایای اکوسیستم آبیدر برای شهر سنندج که از لحاظ توپوگرافی در بین چند کوه بلند محاصره شده و جریان هوا در آن کم است، بحث تصفیه هوا است.


این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه آبیدر هویت فرهنگی شهر سنندج است اظهار داشت: مردم سنندج به واسطه وابستگی به این کوه، در چند سال گذشته اکوسیستم آبیدر را از گزند تخریب محفوظ نگاه داشته اند.
وی اظهار نمود که حالا عده ای که بیشتر از قشر جوان شهر است مبادرت به استفاده از خودرو قوی شخصی برای گردش در طبیعت آبیدر می کنند.
احسنی با اشاره به اینکه تنها راه مناسب استفاده از اکوسیستم آبیدر حضور مردم بدون خودرو است، افزود که استفاده از مسیرهای آسفالت در مقایسه با این که افراد در هر طبیعتی مبادرت به حرکت با خودرو خود کنند کم ضررتر است.
وی خاطرنشان کرد که اگر به همین شکل از اکوسیستم آبیدر استفاده گردد در آینده نزدیک خطر بروز سیلاب و سایر بحران ها به وجود می آید که مسؤلان مربوطه باید از الان اقدامات پیشگیرانه خویش را شروع کنند.
این کارشناس محیط زیست با ابراز مخالفت شدید خود با عبور خودرو ها در طبیعت و بخصوص پارک جنگلی آبیدر عنوان نمود که چند سالی است عده ای با نام آفرودسوار خارج از مسیرها در داخل اکوسیستم های ناب کردستان در حال رفت و آمد هستند که یک نوع گردشگری زشت را میان مردم جا انداخته است.
وی ادامه داد که افرادی که از خودرو برای طبیعت گردی استفاده می نمایند متاسفانه از ضررهای این عادت خود اطلاعی ندارند.
احسنی با تکیه بر لزوم کار فرهنگی در مورد تهدیدات رفتار مردم بر روی اکوسیستم آبیدر تصریح کرد که اگر مردم از خطرات حضور با خودرو در آبیدر آگاه شوند شاید در رفتار خود تجدید نظر کنند.
وی ضمن اشاره به عدم وجود اطلاعات منسجم در مورد آبیدر اظهار داشت: متاسفانه دیتاهای علمی درمورد آبیدر وجود ندارد و جمع کردن آن می تواند درمورد آشنایی بیشتر و علمی مردم و شناسایی بحران ها و عوامل تهدیدکننده و مدیریت اکوسیستم مهم باشد.
این کارشناس محیط زیست با تکیه بر لزوم ایجاد فرم گردشگری در آبیدر سنندج اظهار نمود که می توان از وجود افرادی که آبیدر را به خوبی می شناسند برای معرفی آن به سایر گردشگران بهره برد و این راه خیلی کم خطرتر از حضور افراد تنها و با خودرو شخصی در طبیعت آبیدر است.
وی با اشاره به اینکه نمونه آبیدر با وجود تعداد زیادی کوه در اطراف شهر سنندج یافت نمی گردد درانتها خاطرنشان کرد که آبیدر سنندج مدیریت منسجمی ندارد و شهرداری، منابع طبیعی و آبخیزداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرکدام مدیریت بخشی از آنرا به عهده دارد و باید مدیریت آبیدر به یک ارگان واگذار شود.آسور شعبانی، مدیر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد که می توان نحوه استفاده از پارک جنگلی آبیدر را به چند بخش تقسیم کرد و در برخی از بخش ها عبور خودرو را ممنوع کرد.
وی عنوان نمود که یکی از تفریحات امروزه جوانان سنندجی حضور در آبیدر است و برخی از افراد توانایی پیاده روی را ندارند پس با این وجود نمی توان به کل ورود خودرو به پارک جنگلی آبید را ممنوع کرد.
مدیر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج با اشاره به اینکه نباید دید یک جانبه داشت ادامه داد که مسیرهای مرتفع پارک آبیدر را می توان برای خودرو ها عبور ممنوع اعلام نمود و بخشی از مسیر هم قابلیت پیمایش توسط خودرو را داشته باشد.
وی تصریح کرد که به علت محبوبیت آبیدر در بین تمام اقشار و سنین شهر سنندج باید قبل از تصمیمگیری به نظر همه آنها توجه کرد.
شعبانی اظهار داشت: می توان در برخی از مسیرهای آبیدر هم تنها عبور وسایل نقلیه عمومی را آزاد گذاشت اما به شخصه با مسدودسازی عبور خودرو در این پارک جنگلی مخالف هستم.
وی اظهار نمود که یکسری برنامه برای آبیدر مثل اختصاص مسیر کالسکه رو در نظر گرفته شده اما تصمیم اصلی را مردم باید بگیرند.
مدیر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سنندج با اشاره به اینکه نمونه دیگری از آبیدر در شهر سنندج وجود ندارد افزود که در آینده تلاش می نماییم با برنامه های ایجاد فضای سبز، مردم را به سمت دیگر پارک ها بکشانیم.
وی با تایید خطر ایجاد سیلاب به علت تحلیل اکوسیستم آبیدر خاطرنشان کرد که با اطمینان می توان اظهار داشت که برخی از پروژه های آبیدر در آینده گرفتار مشکل خواهند شد.
شعبانی در انتها خاطرنشان کرد که آبیدر یکی از مهمترین سرمایه های مردم سنندج چه از لحاظ طبیعی و چه از لحاظ امکانات تفریحی است و باید برنامه های آینده برای آبیدر تمرکز زدایی از این پارک جنگلی است و این مورد تنها با ایجاد چند لکه سبز دیگر در تپه های شهر سنندج به وقوع می پیوندد.
گسترش فضای شهری و فرسایش خاک به علت دستورزی های انسان در سالهای اخیر لطمه بزرگی به کوه آبیدر زده است اما تیر نهایی را عدم برنامه ریزی مناسب برای درنظر گرفتن تهدیدات و چگونگی استفاده صحیح از این نعمت خدادای بر پیکره اکوسیستم آبیدر در سالهای گذشته شلیک کرده است.
هرچند که در سالهای اخیر توجه خیلی از دوستداران محیط زیست و مردم فرهنگی شهر سنندج به بحث حفاظت از آبیدر جلب شده به صورتی که در تابستان و با دیدن شعله های آتش هزاران نفر خودجوش به کمک آتش نشانان می شتابند و علاقه به آبیدر سبب شده تا تعداد زیادی از مردم سنندج برای بازدید از این کوه تنها گزینه پیاده روی را انتخاب کنند تا حضور خودرو ها و آلودگی آنها صدمه ای به این ثروت زیبا نیاندازد.
امید آن می رود مسؤلان استانی با درنظر گرفتن بودجه ای برای انجام مطالعات علمی و کارشناسی شده تهدیدها و فرصت های اکوسیستم آبیدر را شناسایی کنند تا اکوسیستم آبیدر برای دهه های آینده هم سالم باقی بماند.
همینطور همشهریان و بازدیدکنندگان از پارک جنگلی آبیدر باید عادت حضور همیشگی با خودرو در این پارک را ترک و یا حداقل کم کنند و از آفرودسواری در دامنه این کوه بپرهیزند چون که طبیعت آبیدر تنها امانتی در اختیار ماست که باید در حفظ آن نهایت تلاش خویش را بکنیم.1399/09/23
13:50:50
5.0 / 5
1041
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی
دوستان خرید و فروش حیوان خانگی
خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک