كاهش فعالیت ورزشی زنان حامله و افزایش افسردگی در همه گیری كرونا

كاهش فعالیت ورزشی زنان حامله و افزایش افسردگی در همه گیری كرونا خرید و فروش حیوان خانگی: خراسان رضوی نتایج بررسی پژوهشگران نشان داد، زنان حاملگی که کارهای ورزشی آنان به سبب بیماری کووید- 19 مختل شده است، نمرات افسردگی بالاتری را دریافت نمودند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، بیماری همه گیر کووید- ۱۹ کارهای روزانه همچون توانایی خیلی از افراد برای ورزش کردن (عاملی موجب افزایش خلق و خو، کاهش استرس و بهبود سلامت جسمی و روانی فرد) را مختل کرده است.
نتایج بررسی کالج دارتموث در ایالات متحده نشان داد، زنان حاملگی که کارهای روزانه آنان تحت تاثیر همه گیری قرار گرفته بود، نسبت به افرادی که ورزش را بطور معمول ادامه داده اند، نمرات افسردگی بالاتری را دریافت نمودند.
این بررسی از نخستین موارد تحقیقاتی است که ارتباط بین بیماری کووید- ۱۹، تغییرات ورزشی و افسردگی دوران حاملگی را نشان میدهد. زنان حامله باتوجه به تغییرات فیزیولوژیکی که تجربه می کنند، بیشتر از افراد عادی در معرض خطر افسردگی قرار دارند.
گروه تحقیقاتی بررسی کرد که آیا روال کارهای ورزشی زنان حامله به سبب همه گیری تغییر کرده است یا خیر. آیا اختلالات در رابطه با افسردگی است و چگونه این تاثیر ممکنست بین زنان ساکن در کلان شهرها در مقابل مناطق غیرشهری متفاوت باشد.
این تحقیق از ماه آوریل تا ژوئن سال ۲۰۲۰ به صورت آنلاین برای بیش از ۱۸۵۰ زن باردار، برمبنای داده های مطالعه کووید- ۱۹ و اثرات باروری (CARE) درباره اینکه بیماری کووید- ۱۹ بر سلامتی پیش از زایمان، پس از زایمان و مراقبت های بهداشتی آنان تاثیر گذاشته است، انجام شد. زنان حامله از ۵۰ ایالت ایالات متحده و پورتوریکو در این بررسی شرکت کردند.
زمانی که این نظرسنجی انجام شد، ۹۲ درصد از شرکت کنندگان در دوران خانه نشینی بودند. از شرکت کنندگان در مورد موقعیت جغرافیایی (محل زندگی) و اینکه آیا روال ورزشی آنان در بیماری همه گیر کووید- ۱۹ تغییر کرده است و همین طور تعداد روزهای هفته که حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط انجام داده اند، سوالاتی پرسیده شد.
این افراد با بهره گیری از نظرسنجی افسردگی بعد از زایمان ادینبورگ (EPDS) که مدت هاست بعنوان استاندارد طلایی سنجش افسردگی پیش از زایمان و پس از زایمان در نظر گرفته می شود، از نظر علایم افسردگی غربالگری شدند.
داده های شرکت کنندگان درباره احساسات خود در یک هفته پیش از ارزیابی، مانند اینکه آیا گریه کرده اند و احساس آنان در رابطه با خطر افسردگی و الگوهای ورزشی ازجمله سن، هفته بارداری، نژاد، درآمد خانوار، سطح تحصیلات، استرس مالی به سبب همه گیری، حاملگی پرخطر نیز جمع آوری شد.
ترزا گیلدنر، محقق ارشد و همکار وی رابرت آ اظهار کردند: نتایج نشان میدهد که همه گیری ممکنست خطر بالقوه ای که زنان حامله برای افسردگی پیش از زایمان دارند را تشدید کند.
نتایج نشان داده است که ورزش متوسط، خطر مبتلاشدن به افسردگی در زنان حامله را می کاهد، بدین سبب اختلال در روال ورزش ممکنست نتایج بدتری در سلامت روان افراد بوجود آورد.
شرکت کنندگان این بررسی بطور متوسط ۳۱ ساله و در هفته ۲۶ حاملگی بودند. بیشتر زنان ازنظر جسمی فعال بودند؛ ۵۶ درصد گزارش کردند که حداقل سه بار در هفته ورزش متوسط انجام می دهند.
میانگین نمره نظرسنجی افسردگی بعد از زایمان در ادینبورگ برای شرکت کنندگان ۱۰.۶ بود. نمرات افسردگی EPDS می تواند از صفر تا ۳۰ باشد و نمره ۱۵ یا بالاتر نشانگر افسردگی بالینی است.


در این بررسی، ۴۷ درصد از زنان حامله شرکت کننده در زمان همه گیری فعالیت ورزشی کمتر داشتند و این در حالیست که ۹ درصد از آنان فعالیت ورزشی بیشتری انجام داده بودند.
نمرات افسردگی در زنان حاملگی که تغییراتی در برنامه های ورزشی خود داشتند در مقایسه با بانوانی که هیچ تغییری در این برنامه ها نداشتند، بطور قابل توجهی بالاتر بود. همچنین، زنان ساکن شهرها، بیشتر با تغییرات ورزشی مواجهند. زنان حامله در کلان شهرها، دو برابر بیشتر از زنان ساکن در مناطق غیرشهری اعلام نمودند که روال ورزش آنان تغییر کرده است.
این نتایج هم زمان با خانه نشینی کووید- ۱۹ و محدودیت مشاغل در بهار گذشته بود. با تعطیلی خیلی از مراکز ورزشی و سرگرمی و عدم دسترسی به فضای مناسب برای انجام ورزش در خانه، برنامه های ورزشی برای خیلی از زنان حامله در کلان شهرها متوقف گردید.
زنان حامله ساکن در مناطق پرجمعیت نسبت به مناطق روستایی، ممکنست به سبب نگرانی از آلوده شدن به کووید- ۱۹ تمایلی برای پیاده روی نداشته باشند.
نمرات افسردگی بانوانی که استرس مالی داشتند نیز بالاتر بود. بیشتر زنان حامله در این بررسی سفیدپوست بودند و تحصیلات و درآمد بالایی داشتند، بااین حال، بیش از ۵۷ درصد اظهار کردند: به سبب همه گیری نگرانی مالی دارند و این نشان میدهد که استرس مالی ناشی از کووید- ۱۹ فراتر از خطوط اقتصادیست.
بااین حال، زنان مسن و زنان ثروتمند نمره افسردگی کمتری داشتند و این نشان میدهد که سن و ثروت چگونه می تواند در این رابطه موثر باشد.
محدودیت های ناشی از بیماری همه گیر کووید- ۱۹ نه فقط موجب از دست دادن کارهای ورزشی (CrossFit) یا یوگا می شود، بلکه ارتباط اجتماعی با دیگران نیز کاهش پیدا می کند. لازم به ذکر است که نتایج تحقیقات گذشته فواید سلامت روانی ارتباط با دیگران را نشان داده است.
گیلدنر اظهار داشت: «در ایالات متحده، سفارش به خانه نشینی و افزایش موارد ابتلاء به بیماری کووید- ۱۹ در خیلی از مناطق این کشور، احیانا برای ماه ها ادامه خواهد داشت و این مساله بر توانایی افراد تاثیر می گذارد.»
همانطور که پژوهشگران عنوان کردند: ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مادران و متخصصان باید این نکته را در نظر بگیرند که آیا روال ورزشی آنان در همه گیری بیماری کووید- ۱۹ تغییر کرده است یا خیر، برای اینکه این اطلاعات می تواند برای افسردگی مادران و کمک به شناسایی افراد در معرض خطر بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
گروه تحقیقاتی، لیستی از منابع بیماری کووید-۱۹، حاملگی و خود مراقبتی - شامل اطلاعات مربوط به سلامت روان، استرس مالی و یوگا (فعالیت ورزشی) پیش از زایمان – ارائه کرده و این منابع را با شرکت کنندگان در تحقیق به اشتراک گذاشته است.
بررسی درباره بیماری کووید- ۱۹، تغییرات ورزشی و افسردگی دوران حاملگی بعنوان دومین بررسی درباره افسردگی مادران است که گیلدنر و تایر منتشر نمودند و پیش ازاین، بررسی درباره کووید- ۱۹، استرس مالی و افسردگی زنان حامله را منتشر نمودند و در حال تجزیه وتحلیل داده های بعد از زایمان هستند.
یافته های این بررسی در نشریه PLOS ONE منتشرشده است.1399/10/02
13:45:08
5.0 / 5
587
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک