در میانه شیوع كرونا مراقبت كانگرویی فراموش نشود!

در میانه شیوع كرونا مراقبت كانگرویی فراموش نشود! بوشهر یک کارشناس برنامه کودک می گوید در زمان شیوع بیماری کووید 19 نباید نوزادان را از مزایای مراقبت آغوشی محروم نماییم.


زینب شیخ نصر با اعلان اینکه در نوزادان و مادران بدون علامت، مشکوک یا مبتلا به کووید ۱۹، انجام مراقبت آغوشی به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی سفارش می شود، اضافه کرد: در این موارد مادر پیش از مراقبت آغوشی دست ها را با آب و صابون بشوید و حتما از ماسک سه لایه استفاده نماید.
وی توضیح داد: مراقبت آغوشی یا مراقبت کانگرویی (KMC) یک روش طبیعی است که نوزاد به صورت برهنه و عمودی روی سینه های مادر و در تماس مستقیم پوست به پوست قرار می گیرد.
کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان کرد: این نوع مراقبت به دو روش مداوم و متناوب انجام می شود که در روش مداوم نوزاد در طول ۲۴ ساعت بر روی سینه مادر قرار می گیرد و فقط برای مواردی مانند حمام کردن مادر و مواردی که موقت و کوتاه هستند به فرد جایگزین تحویل داده می شود.
شیخ نصر اضافه کرد: در روش متناوب نوزاد به صورت متناوب بر روی سینه مادر و داخل انکیباتور (دستگاه) قرار می گیرد، این روش چند بار در روز باید صورت گیرد. مراقبت آغوشی در نوزادان موجب افزایش تغذیه انحصاری با شیر مادر، حفظ بیشتر دمای طبیعی بدن نوزاد، کاهش استفراغ، کاهش مشکلات تنفسی و گریه نوزاد می شود و از دیگر مزایای مراقبت آغوشی تقویت حس پنج گانه در نوزاد است.
این کارشناس ضمن تشریح فواید این روش برای کودک با اشاره به مزایای هم آغوشی برای مادر اظهار داشت: مادران طی مراقبت آغوشی نسبت به زمانی که نوزاد در دستگاه انکیباتور قرار دارد، استرس کمتری دارند و از این طریق مهارت بیشتری برای انجام مراقبت نوزاد کسب می کنند.
بگفته وی نکته قابل توجه در مراقبت آغوشی این است که علاوه بر مادر، سایر اعضای خانواده که تمایل به انجام دادن این مراقبت داشته باشند و مهارت انجام آنرا فراگرفته باشند، می توانند به مادر و نوزاد در این امر کمک کنند، بعنوان مثال پدر، مادربزرگ، خواهر و... می توانند مراقبت آغوشی را انجام دهند.
کارشناس برنامه کودک اشاره کرد: در مورد کودکان دوقلو نیز می توان مراقبت آغوشی را به صورت هم زمان برای هر دو نوزاد یا به صورت متناوب انجام داد، بعنوان مثال مادر یک قل و هم زمان قل دیگر توسط پدر مراقبت آغوشی شوند.
زینب شیخ نصر با اعلان اینکه از مراقب آغوشی کمتر از ۳۰ دقیقه خودداری شود، اشاره کرد: مراقبت آغوشی باید در نخستین بار به مدت ۶۰-۳۰ دقیقه و یک دفعه در روز صورت گیرد، در ایام بعد به تدریج مدت زمان و دفعات آن افزایش یابد که زمان مطلوب برای مراقبت آغوشی ۳-۱ ساعت و حداقل ۳ بار در روز است.1399/10/29
10:55:37
0.0 / 5
919
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , دما
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک