14 منطقه به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست افزوده شد

14 منطقه به مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست افزوده شد به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در جلسه به تاریخ 6 بهمن ماه شورای عالی محیط زیست کشور 14 منطقه در 10 استان به مساحت 620 هزار هکتار به مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست افزوده شد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا کیومرث کلانتری اظهار داشت: از شروع دولت یازدهم تا حالا حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار به عرصه های مناطق تحت مدیریت سازمان اضافه شده است.

وی ادامه داد: الان سطح مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در کل کشور حدود ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار به عبارتی۱۱.۵۸ درصد مساحت کشور است که از متوسط دنیا (۱۴ درصد) ۲.۴۲ درصد کمتر است این در حالیست که برمبنای بیانیه آیچی ژاپن در سال ۲۰۱۰ کنوانسیون تنوع زیستی قرار شد کشورها تا اختتام ۲۰۲۰ سطح مناطق حفاظت شده برای آب های داخلی و خشکی به ۱۷درصد و برای نواحی ساحلی و دریایی به ۱۰ درصد برسد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: الان ۳۲ پارک ملی، ۵۳ پناهگاه حیات وحش، ۱۸۴ منطقه حفاظت شده و ۴۰ اثر طبیعی ملی تحت عنوان مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست داریم که در مجموع ۳۰۹ منطقه خواهد بود.

کلانتری در ادامه مناطق چهارگانه را سرمایه های ملی تلقی نمود و اظهار داشت: هدف از افزایش سطح مناطق تحت مدیریت حفظ ذخایر ژنتیکی شامل گیاهی و جانوری و چشم اندازهای طبیعی کشور برای این نسل و نسل های آتی است. برمبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همه آحاد جامعه در حفظ و نگهداری آنها مسئولیت قانونی دارند.

وی با اشاره به اینکه در این مناطق بهره برداری باید با رعایت ملاحظات و استانداردهای محیط زیستی صورت پذیرد، اظهارکرد: این مناطق تا حالا کمتر مورد تعرض و تخریب قرار گرفته اند و از این به بعد نیز باید هر گونه بهره برداری در آنها با رعایت ضوابط محیط زیستی باشد.

معاون محیط طبیعی سازمان در ادامه به پیگیری توسعه کیفی مناطق هم پرداخت و اظهار داشت: طبیعی است که با توسعه عرصه های محیط زیستی جدید باید توسعه امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی نیز پیگیری شود تا بتوانیم حفاظت کیفی در این مناطق داشته باشیم.

وی به رویکرد مشارکت مردمی پرداخت و اظهارکرد: سازمان حفاظت محیط زیست تمام تلاش خودرا به سمت استقرار رویکرد مدیریت مشارکتی با حضور و کمک جوامع محلی به کار خواهد گرفت تا هم حفاظت صورت پذیرد و هم توسعه پایدار اتفاق بیفتد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کلانتری در آخر اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست طبق قانون در این مناطق قائم مقام همه دستگاه های اجرائی در بهره برداری است ولی حق هیچ نوع واگذاری این مناطق را به غیر ندارد و بایستی برای نسل های بعدی حفظ شود.

منبع:

1399/11/08
23:28:45
0.0 / 5
795
تگهای خبر: آب , حفاظت , حیات وحش , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک