درباره ذخیره گاه زیست كره ارژن و پریشان چی می دانید؟

درباره ذخیره گاه زیست كره ارژن و پریشان چی می دانید؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی منطقه ارژن و پریشان با گستره ۵۹۵ هزارهکتار در سال ۱۳۵۱ ˮپارک ملیˮ و با کاهش گستره در سال ۱۳۵۳ ˮمنطقه حفاظت شدهˮ شناخته شد. این منطقه در لیست ذخیره گاه های زیست کره یونسکو با عنوان «ذخیره گاه زیست کره ارژن و پریشان» به ثبت رسید. تالاب های ارژن و پریشان در سال ۱۳۵۵ در لیست تالاب های بین المللی پیمان رامسر هم ثبت شده اند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، تالاب ارژن و پریشان واقع در جنوب غرب استان فارس از مهم ترین تالاب ها و زیستگاه های کشور هستند که دارای ارزش زیستی فراوانی هستند. بیشتر آب تالاب ارژن از بارش و آب شدن برف های زمستانی تأمین می شود. چشمه سلمان در شمال تالاب هم یکی از منابع تأمین آب تالاب ارژن است. آب دریاچه پریشان را هم باران، روان آب ها و چشمه های همیشگی و فصلی اطراف تالاب تأمین می کند. از سایر منابع تأمین آب تالاب های ارژن و پریشان هم می توان به چشمه ارژن و زه آب های اطراف، روان آب های سطحی از حوضه آبخیز، آب های زیرزمینی با منشا کارستیک اشاره نمود.

مهمترین فعالیتهای انسانی در این ذخیره گاه شامل کشاورزی، دامداری، صید ماهی، تفرج و اکوتوریسم است.

در بلند ترین ارتفاعات ذخیره­ گاه زیستکره­ ارژن و پریشان (قله چاه برفی با ۲۹۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا) گونه درختی سرو کوهی به صورت پراکنده روییده است. از کمی پایین تر از قله، جنگل بلوط آغاز می شود و بخش عمده­ منطقه را پوشانده است. کم ارتفاع­ ترین بخش منطقه دشت ­های اطراف تالاب پریشان است که تنها ۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد که گونه­ غالب در آن در گذشته کُنار بوده است و امروزه جز در مناطقی محدود اثری از آن به چشم نمی خورد­.

این منطقه در اغلب مناطق و زیستگاه ­های خود از تنوع زیستی ویژه ای برخوردار می باشد. به لحاظ وجود دو تالاب بین المللی ارژن و پریشان بالغ بر ۲۰۰ گونه­ پرنده از انواع مهاجر و بومی دراین منطقه دیده می شود. همینطور تنوع اقلیمی در بخش شمالی و جنوبی این منطقه سبب شده تا ۴۹ گونه­ پستاندار در منطقه مشاهده شود. پراکندگی پرندگان بیشتر درحاشیه­ دو تالاب و ارتفاعات مرکزی منطقه است و سایر­ گونه ها به غیر از گوزن زرد که در محدوده­ فنس کشی شده به سر می برند درتمامی نقاط منطقه به چشم می خورند.

از مهم ترین پستانداران این منطقه می توان به سمور سنگی، گرگ، شغال، گراز وحشی، گربه جنگلی، خرس قهوه ای، گورکن، تشی و ۱۴ نوع خفاش اشاره نمود.

همچنین ۱۳ گونه­ ماهی شامل اوشین، شیربت، گامبوزیا، ماماهی خاردار و سه گونه­ دوزیست شامل قورباغه مردابی معمولی، وزغ سبز معمولی و قورباغه درختی و ۳۷ گونه­ خزنده در ذخیره گاه زیستکره ارژن و پریشان زندگی می کنند.

بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست از مهم ترین تهدیدات دو تالاب ارژن و پریشان می توان به خشک شدن آب این دریاچه ها، برداشت بی رویه آب از آنها و حفاری چاه های غیر مجاز در اطراف آنها اشاره نمود.

منبع:

1399/11/09
12:15:32
0.0 / 5
651
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک