تكرار تراژدی تلخ مرگ پرندگان در خلیج گرگان

تكرار تراژدی تلخ مرگ پرندگان در خلیج گرگان به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی گلستان با بروز تدریجی تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله و بخش غربی خلیج گرگان، نگرانی ها از تکرار تلخ مرگ ومیر پرندگانی که هزاران کیلومتر راه را برای زمستان گذرانی به این منطقه طی کرده اند، افزایش داده است.زمستان سال قبل بیشتر از ۴۳ هزار قطعه پرنده مهاجر در خلیج گرگان و تالاب میانکاله شدند. در آن زمان مرگ ومیر پرندگان از بخش غربی خلیج در محدوده استان مازندران شروع شد و رفته رفته به سواحل گلستان رسید. سازمان دامپزشکی، علت مرگ ومیر این پرندگان را بیماری بوتولیسم اعلام نموده بود.

مدیرکل دامپزشکی گلستان مهرماه سال جاری پیشبینی کرده بود، با عنایت به این که سطح آب خلیج گرگان افزایش پیدا نکرده، این احتمال وجود دارد که زمستان سال جاری هم رخداد مرگ ومیر غیرطبیعی پرندگان وحشی مهاجر را در خلیج گرگان داشته باشیم.

حال که در بهمن ماه و دقیقا در زمان شروع تلفات پرندگان پارسال قرار داریم، گزارشاتی از کشف لاشه پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله و بخش غربی خلیج گرگان اعلام شده است. محیط زیست مازندران اعلام نموده نیروهای این سازمان روز گذشته لاشه ۷۵ پرنده آبزی از گونه چنگر و فلامینگو را از سطح خلیج جمع آوری کرده که با احتساب تلفات سه روز پیش از آن، مجموع تلفات به ۱۱۷ مورد رسیده است.

با افزایش روند تلفات پرندگان در این بخش، نگرانی ها نسبت به تکرار فاجعه مرگ ومیر پرندگان و وقوع تلفات در سواحل گلستان بالا گرفته است. روز گذشته مدیرکل دامپزشکی گلستان اعلام نمود که اکیپ های دامپزشکی حین پایش خلیج گرگان در محدوده بین نوکنده و گلوگاه واقع در مرز گلستان و مازندران، ۱۰ لاشه چنگر و فلامینگو را مشاهده نمودند.

غلامرضا محرابی اظهار داشت که علت قطعی مرگ ومیر این پرندگان هنوز معلوم نیست و تایید هرگونه بیماری منوط به اعلام نتایج آزمایشگاهی است.یک کارشناس طیور دامپزشکی گلستان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: نمونه برداری از لاشه پرندگان تلف شده در خلیج گرگان انجام و به مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور ارسال شده است. هنوز نمی توان در مورد علت دقیق مرگ ومیر این پرندگان اعلام نظر کرد.

ادریس کالی راد ضمن اشاره به اینکه بیماری بوتولیسم سال قبل در این منطقه سبب مرگ پرندگان زیادی شد، اظهار داشت: بوتولیسم یک بیماری باکتریایی است که سابقه رخ دادن آن در آب های کم عمق و نسبتاً راکد در کشورهای دیگر دنیا هم وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه بوتولیسم سم غلیظ و بسیار قوی است، خاطرنشان کرد: سم بوتولیسم بر پایانه های عصبی پرنده اثر می گذارد و باعث فلج شدن و در نهایت مرگ آن می شود.

کارشناس طیور دامپزشکی گلستان بیان نمود: سم بوتولیسم انواع مختلفی دارد و آنچه که سال قبل در محدوده خلیج گرگان و تالاب میانکاله رخ داده، نوع C و E این بیماری بوده که غالباً روی حیات وحش اثر می گذارد و خطری برای انسان ندارد.

کالی راد در پاسخ به این پرسش که چرا سال قبل تلفات در ماهیان منطقه رخ نداده است، اظهار داشت: شاید متابولیسم ماهیان به گونه باشد که این سم روی آنها اثر نگذارد. البته این امکان هم وجود دارد که ماهیان پس از مسمومیت و بی حال شدن، توسط پرندگان شکار شده و به همین خاطر تلفات ماهیان مشاهده نشده است.

کارشناس طیور دامپزشکی گلستان تصریح کرد: سال قبل موارد مرگ ومیر در پرندگان شکاری و برخی حیوانات که از لاشه این پرندگان تغذیه کردند هم گزارش شده است.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، تالاب میانکاله و خلیج گرگان سالانه پذیرای بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ گونه از پرندگان مهاجر زمستان گذران و بیشتر از ۱۰۰ گونه از پرندگان بومی آبزی و کنار آبزی است.
1399/11/14
02:38:13
0.0 / 5
585
تگهای خبر: آب , بیماری , پرندگان , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک