بزرگداشت روز جهانی تالاب در بستر تالاب خشكیده بختگان

بزرگداشت روز جهانی تالاب در بستر تالاب خشكیده بختگان به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی فارس مراسم گرامیداشت روز جهانی تالابها بر بستر خشکیده بختگان بگزار شد.


همزمان با پنجاهمین سالگرد تصویب کنوانسیون رامسر، مراسم بزرگداشتی با همت انجمن میراث ماندگار بختگان در جنوب تالاب بین المللی بختگان، در روستای محمد آباد شهرستان استهبان برگزار شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و تقارن آن با روز جهانی تالاب ها ابراز امیدواری کرد، تشکیل این جلسه در بستر خشکیده ی تالاب بختگان، فصل نوینی برای تلاش همگانی برای احیای تالاب های استان همچون تالاب بختگان شود.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس حمید ظهرابی اظهار داشت: برگزاری جلسه در بستر خشک و تفتیده تالاب در زمستان، حامل پیام بزرگی است در خصوص اینکه جایی که در گذشته ی نه چندان دور رفت و آمد ها با قایق صورت می گرفته، الان محل برگزاری جلسه در این بستر است و پیام حایز اهمیتی را در بر می گیرد که چه به سر این تالاب آمده است.
ظهرابی ضمن اشاره به ارزش ها و کارکرد های تالاب خاطرنشان کرد: ارزش هایی مانند پشتیبانی از کشاورزی می تواند سبب تأمین رطوبت در زمستان برای متعادل کردن هوا و همینطور تأمین آب با کمک رطوبت درفصل تابستان به کاهش فشار گرما به کشاورزی در این فصل می انجامد.
ظهرابی به بر شمردن نقش تالاب ها در تنظیم سفره های آب زیر زمینی و تثبیت آلودگی ها اشاره نمود و اظهار داشت: افرادی که در بالا دست زندگی میکنند فعالیت کشاورزی و صنعتی دارند و با وجود شهرها و روستا ها عدم ایجاد آلودگی در شهرها و روستاها عملا ناممکن است و این مورد یکی از کوچکترین کارکردهای تالاب است که می تواند خدمات کم نظیر یا مخاطرات بسیاری را با خود همراه داشته باشد.
وی اظهار داشت: در مطالعه ای که بر روی تالاب خشکیده ی ارومیه صورت گرفت، میانگین فشار خون مردم شهرهای اطراف در حال افزایش بوده، نتیجه ای که کم تر به ذهن انسان خطور می کند، ازاین رو اهمیت تالاب ها برای ادامه ی حیات مانند تلنگری است که کمک می نماید زندگی تدوام یابد.
ظهرابی اظهار داشت: در همه جای دنیا، بخصوص کشورمان که گاها روش بهره برداری، غیر اصولی و ناپایدار است، بهره برداری هایی که در بالا دست اتفاق می افتد، مدیران و برنامه ریزان را وسوسه می کند که بهره برداری بیشتری از منابع آب داشته باشند که طبعا نتیجه ی آن، خشکیدن و از بین رفتن تالاب ها و ایجاد کانون های عظیمی از گرد و غبار است و می تواند زندگی را در محیط های اطراف خود به مخاطره بیندازد و کشاورزی را نابود کند.
این مقام مسئول اضافه کرد: حدودا در تمام حوضه های آبخیز کشور که انتهای آن به تالاب ختم می شود، در بالا دست، طرح های توسعه ای کشاورزی که وابستگی زیادی به منابع آبی دارند، در حال اجرا و بهره برداری است و در چارچوب توسعه و افزایش محصول، بعنوان ایجاد شغل و ایجاد درآمد، نتیجه ی کارآمدی مدیران و مسئولان لحاظ می شود و آنچه که در پایین دست نابود می شود شامل زمین های کشاورزی شور شده و محصولاتی که کاهش پیدا کرده و الگوی کشتی که به ناچار تغییر می کند. در اثر افزایش حرارت، شوری زمین، کمبود منابع آب را به گردن خشکسالی می اندازند و آن چیزی که خوب است حاصل مدیریت خود دانسته و آن چیزی که بد است را تقدیر می نامند، این دروغ بزرگی است که متولیان توسعه به خورد مردم داده اند.
وی تصریح کرد: مطالبه و پی گیری مردم پایین دست نقشی بسیار اساسی در تأمین حقابه تالاب ها دارد واگر تالاب ها نباشد، زندگی مردم و همینطور کشاورزی در این حوضه تحت تأثیر قرار می گیرد ازاین رو مطالبه حقابه، حتی به مقدار ناچیز آن می تواند رطوبت حداقلی در بستر تالاب ایجاد نماید و از ریز گرد ها و گرد و غبار ها جلوگیری کند.
ظهرابی خواهان مطالبه گری مردم منطقه بعنوان ذینفعان با همراهی نمایندگان شهرهای حوزه تالاب که متاثر از خشکی تالاب هستند، شد و اضافه کرد: انتظار مشارکت بیشتری از مردم در موضوع، حفاظت از حقابه ناچیزی که به تالاب ها تعلق می گیرد، داریم. در دو سال گذشته که کمتر از ۱۰ درصد حقابه به تالاب تخصیص شده است، با دست اندازی های زیادی در راه رها سازی مواجه بودیم و علیرغم استفاده از تمام توان و ظرفیت نیروهای اجرایی خود همچنان شاهد دست اندازی بودیم که این امر جز با همراهی مردم امکان پذیر نیست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس اظهار داشت: پس از سالهای ۷۷ و ۷۸ که تالاب خشکیده شد، مبحث مرگ و میر پرندگان را بعنوان یکی از شاخصهای مخاطرات تالاب مورد بررسی قرار دادیم، سال گذشته، نخستین سالی بود که بعد از مدت ها شاهد تلفات فلامینگو ها نبودیم و این نشانه ای از بازیابی کارکرد های تالاب است.
ظهرابی تلاش همدلی، همراهی و مطالبه گری مشترک به همراه تلاش همگانی برای تأمین حقابه با کاهش مصرف در بالادست، را همچون راهکارهای موجود عنوان نمود و اظهار داشت: افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی باید از اولویت های ما بعنوان مصرف کننده ی اصلی در حوضه آبخیز باشد. متاسفانه در کشور ما به ازای یک متر مکعب آب دربخش کشاورزی، کمتر از یک پنجم ارزش افزوده ایجاد می شود، ازاین رو لازم است که بهره وری و استفاده ی درست از آب را ترویج ومطالبه نماییم. محیط زیست هم بعنوان دستگاه تأثیر گذار در فرآیند توسعه کشور در تلاش است، فعالیتهایی را در حوضه آبخیز جهت دهی کند که ارزش افزوده بیشتری ما به ازای آب، بعنوان عامل محدود کننده در مرکز کشورمان ایفا می کند.
محمد جواد رنجبر دبیر انجمن میراث ماندگار بختگان طی سخنانی اظهار داشت: ایران به لحاظ قرار گرفتن در چهار راه جغرافیایی بین سه قاره، یکی از دَه خاستگاه مهم گونه زایی گیاهی جهان است.
رنجبر اظهار داشت: بر مبنای یک پژوهش، روزانه سه گونه گیاهی و جانوری از صفحه زیست بوم زمین حذف می شود و مجموع گونه هایی که طی بیست سال گذشته از بین رفته است از مجموع گونه هایی که از ۶۵ میلیون سال قبل تا سال۲۰۰۰ منقرض شده اند، بیشتر است.
وی اظهار داشت: در ۴۵ سال قبل سی و پنج درصد تالاب های جهان را از دست داده ایم در حالیکه ارزش اکولوژیک تالابها ده برابر جنگل و بیست برابر زمین های زراعی است.
رنجبر اضافه کرد: تالاب هایی که نقش اساسی در ترسیب کربن دارند و تا ۳۰ درصد از کربن کره زمین را ترسیب می کنند در حالیکه تنها ۳ درصد از مساحت زمین را به خود اختصاص داده اند.
رنجبر در ادامه سخنان خود بیان نمود: خشکسالی ها کمابیش در طول حیات بشر بوده اند و نباید خشکیدن تالاب ها را تنها به حساب کاهش نزولات جوی بگذاریم بلکه عدم مدیریت صحیح و برداشت بی رویه از منابع آب، سبب آشفتگی محیط زیست و مرگ تالاب ها شده است.
در این آیین، فرماندار استهبان، سید علی اکبر کاظمینی دبیر شبکه تشکلهای محیط زیست و منابع طبیعی استان فارس سخنانی در مورد اهمیت تالاب ها ایراد کردند.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا ۲ فوریه مطابق با ۱۳ بهمن ماه ۱۳۴۹ پیمان بین المللی حفاظت از تالاب ها و زیستمندان وابسته به آن در شهر رامسر به تصویب رسید که کشورهای عضو را ملزم به تعیین و حفظ تالاب های با اهمیت بین المللی و تشویق به استفاده خردمندانه از آنها، می کردند. تالاب بختگان هم تحت عنوان تالاب های نی ریز در کنوانسیون رامسر پر اهمیت تلقی و با عنوان بین المللی معرفی شده است.1399/11/15
13:13:58
0.0 / 5
597
تگهای خبر: آب , آلودگی , پرندگان , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک