از انواع گونه های جهش یافته كرونا چه می دانیم؟

از انواع گونه های جهش یافته كرونا چه می دانیم؟ خرید و فروش حیوان خانگی: انگلیس در ماه دسامبر گذشته اعلام نمود که نوع مسری تر ویروس کرونا در این کشور در حال شیوع گسترده است اما غیر از این گونه، چندین گونه جهش یافته دیگر در مناطق مختلف جهان شناسایی شده اند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، وقتی ویروسی از یک ویروس دیگر تکثیر می شود، اغلب تغییراتی پیدا می کند که به این تغییرات جهش گفته می شود. سازمان جهانی بهداشت می گوید که وقتی ویروسی «یک یا چند جهش جدید» داشته باشد گونه جدید ایجاد می شود.
تغییرات در ویروس کرونا غیرعادی نیست. ویروس ها با مبتلا کردن افراد بیشتر، گرفتار جهش می شوند اما متخصصان می گویند که تغییرات در ویروس کرونا با نام علمی SARS-CoV-2 کندتر است.
اما تابحال چه چیزهایی درباره گونه های جهش یافته ویروس در انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل و کالیفرنیا می دانیم؟
گونه انگلیسی
انگلیس یکی از اولین کشورهایی بود که گونه ای از کرونا را که مسری تر است، شناسایی کرد.
مت هانکوک، وزیر بهداشت این کشور روز ۱۴ دسامبر در مجلس عوام انگلیس اعلام نمود که این گونه جدید در لندن و جنوب شرقی بریتانیا در حال گسترش است و به سرعت جایگزین گونه های دیگر می شود.
این گونه با نام B.1.1.7 معرفی شده است. مقامات در آن زمان محدودیت های گسترده ای را برای جابجایی ها در سرتاسر انگلیس اعلام نمودند اما سفر به خارج از این کشور ممنوع نشد که این مورد سبب شیوع آن در کشورهای دیگر شد.
بنابر گزارش یورونیوز، مارتین مک کی، استاد دانشگاه در لندن در این رابطه اظهار داشت: در کشورهایی مانند دانمارک می توانیم ببینیم که نوع قدیمی در حال از بین رفتن و جایگزینی با نوع جدید است.
وی با اطمینان اظهار داشت که این اتفاق در کشورهای دیگر هم رخ داده است.
یکی از تغییراتی که این گونه را متمایز کرده، جهش N501Y است که در منطقه پروتئین شاخ سنبله ویروس رخ داده است. پروتئین سنبله نقش اصلی را در ورود ویروس به سلول های بدن انسان و تکثیر آن ایفا می کند.
دکتر الینور گونت از دانشگاه ادینبورگ اظهار داشت: این جهش، دست کم در شرایط آزمایشگاهی به پروتئین اجازه می دهد تا با قدرت بیشتری به پروتئین موجود در سطح سلول وصل شود.
گونه آفریقای جنوبی
مقامات آفریقای جنوبی در تاریخ ۱۸ دسامبر برای اولین بار اعلام نمودند که یک گونه جهش یافته از ویروس کرونا در حال شیوع سریع در سه استان این کشور است که سبب نگرانی شده است.
آنها این گونه جدید را 501Y.V2 معرفی کردند و دریافتند که در افزایش مواد مبتلا شدن در ژانویه در آفریقای جنوبی نقش داشته است.
تعیین توالی ژنومی نشان دادن که این گونه با گونه جهش یافته انگلیسی متفاوت می باشد اما هر دو جهش N501Y در پروتئین سنبله است. این نگرانی وجود دارد که امکان دارد واکسن هایی که تابحال ساخته شده اند در مقابل این گونه موثر نباشند.
مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا می گوید: برخی شواهد نشان داده است که یکی از جهش های پروتئین سنبله با نام E484K امکان دارد در خنثی کردن برخی پادتن های پلی کلونال و مونوکلونال تأثیر بگذارد.
مطالعه ای که به تازگی درباره گونه جهش یافته آفریقای جنوبی انجام گرفته، نشان داده است که جهش های دیگر در این گونه سبب می شود پادتن ها مشکلات بالقوه دیگری هم در خنثی کردن ویروس داشته باشند.
طبق گفته محققان در پژوهشهای اخیر، این مورد می تواند هم بر میزان ابتلای مجدد و هم بر میزان اثر گذاری واکسن نقش داشته باشد.
شرکت بیوتکنولوژی مدرنا در تاریخ ۲۵ ژانویه اعلام نمود گرچه واکسن این کشور در مقابل این گونه موثر است اما برای احتیاط بیشتر در حال تولید یک تقویت کننده اضافی است.
گونه برزیلی
وزارت بهداشت ژاپن در تاریخ ۱۰ ژانویه اعلام نمود که یک گونه جدید ویروس که از برزیل نشات گرفته در چهار مسافر به مقصد این کشور شناسایی شد.
طبق گفته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده، این گونه P.1 ارائه شد و شامل ۱۷ تغییر خاص در اسید آمینه و سه حذف است.
این گونه، دو تغییر در پروتئین سنبله دارد که مشابه گونه آفریقای جنوبی است. ازاین رو این مورد سبب ایجاد نگرانی ها درباره مقاومت ویروس به واکسن شده است.
مطالعه مشترک محققان بریتانیایی و برزیلی که در سایت ویروس شناسی منتشر گردید نشان داده است که بین تاریخ ۱۵ تا ۲۳ دسامبر در شهر مانائوس آمازون، گونه P.1 در ۴۲ درصد نمونه های جمع آوری شده ویروس کرونا شناسایی شدند.
گونه کالیفرنیایی
کشف گونه انگلیسی در دسامبر ۲۰۲۰ سبب شد تا دانشمندان در ایالت کالیفرنیای آمریکا در نمونه های خود از ویروس کرونا به دنبال این گونه باشند.
در حالیکه آنها تنها چند نمونه اندک از گونه انگلیسی را پیدا کردند اما با گونه های دیگری روبرو شدند که به نظر می آید منشا آن خود کالیفرنیا باشد.
این گونه با نام CAL.20C ارائه شد که تنها در یک روز در اواسط ژانویه نیمی از ژنوم ویروس های جمع آوری در آزمایشگاه های لس آنجلس را به خود اختصاص داد.
اما محققان به رسانه ها گفتند که بر خلاف گونه انگلیسی هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که این گونه مسری تر یا مرگبارتر از سایر گونه های این ویروس باشد.
شناسایی گونه ای جدید در ژاپن
از طرفی ژاپن روز ۲۲ فوریه تایید نمود که گونه جدیدی از کووید-۱۹ را شناسایی کرده است که در یک مرکز نگهداری مهاجران در توکیو شیوع پیدا کرده است. دولت در حال بررسی این گونه جهش یافته است چونکه امکان دارد مقاومت بیشتری در مقابل واکسن های موجود داشته باشد.
طبق اطلاعات اولیه، به نظر می آید که منشا این گونه خارج از ژاپن باشد اما به قول موسسه ملی بیماری های عفونی، این گونه با سایر گونه ها که به صورت پراکنده در ژاپن شناسایی شده اند، متفاوت می باشد. در این گونه جهش E484K روی پروتئین سنبله ویروس کرونا رخ داده است که در گونه های دیگر هم شناسایی شده بود که این مورد می تواند اثربخشی واکسن ها را به خطر اندازد.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت ژاپن، تابحال ۱۵۱ مورد مبتلا شدن از گونه های انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی در خاک این کشور شناسایی شده است.

آیا می توان گونه های جهش یافته را مهار کرد؟
اما سوالی که بین مردم مطرح می شود این است که آیا گونه های جهش یافته قابل درمان است یا واکسن می تواند در جلوگیری از این گونه ها موثر باشد.
دگتر گانت اعتقاد دارد اگر ۱۰۰ درصد جمعیت یک کشور هر دو دوز واکسن را دریافت نمایند توانایی انتشار ویروس بسیار محدود خواهد شد. اما اگر اغلب افراد یک دوز واکسن زده باشند، این یک مزیت برای ویروس های دارای جهش است.
وی اضافه می کند: بنابراین نگرانی های بین المللی درباره تصمیم برخی دولت های اروپایی برای به تاخیر انداختن تزریق دوز دوم واکسن وجود دارد. اگر افراد کمی در مقابل ویروس ایمن شوند احتمال ظهور گونه هایی که در مقابل واکسن مقاوم هستند بسیار بیشتر می شود.
از طرفی دکتر مک کی می گوید: واکسن هایی که در دسترس هستند در مقابل گونه انگلیسی موثر هستند اما گونه های دیگری هم در دنیا شناسایی شده اند که هنوز درباره آنها سوالات زیادی وجود دارد.1399/12/05
13:52:46
0.0 / 5
337
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک