صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس

صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس اظهار داشت: در ایران انتشار آلاینده ازن نسبت به قبل افزایش یافته است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سولماز احدی با اشاره به اینکه همه گیری ویروس کرونا در سرتاسر جهان، نگرانی های جمعی درمورد بهداشت عمومی را به دنبال داشته است و متخصصان همچنان در حال تحقیق و مطالعه روی عوارض ناشی از این ویروس نامرئی هستند، اظهار نمود: درعین حال نگرانی هایی درباره انتقال ویروس کرونا از راه هوا وجود دارد که متاسفانه در خیلی از نقاط جهان نادیده گرفته می شود.

وی افزود: مطالعات اخیر نشان داده است که تأثیر سوء آلودگی هوا بر سیستم تنفسی و قلبی - عروقی، عاملی بر صدمه پذیری بیشتر افراد در مقابل اثرات کرونا است این درحالیست که اثرات بیماری کووید-19 امکان دارد طی چند هفته کوتاه ظاهر شود اما بروز نتایج ناشی از آلودگی هوا ازجمله بیماری های مزمن یا مرگ زودرس، امکان دارد سال ها طول بکشد.

این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به گزارش وضعیت هوای جهانی که در سال ۲۰۲۰ انتشار یافت، خاطرنشان کرد: آمار عرضه شده در این گزارش نشان داده است که طی سال ۲۰۱۹ در سطح جهانی، رتبه آلودگی هوا از پنجمین عامل خطر برای مرگ زودرس به رتبه چهارم رسیده است همینطور بر طبق این گزارش در سال ۲۰۱۹ مواجهه با آلودگی هوا منجر به ۶.۶۷ میلیون مرگ زودرس در سرتاسر جهان شده است. از سویی دیگر حدود ۱۲ درصد از کل آمار مرگ میر جهانی در ارتباط با مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا است.

احدی در ادامه با اشاره به اینکه بر این اساس نرخ مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نسبت به مرگ ناشی از تصادفات رانندگی در سرتاسر جهان بیشتر است، اظهار داشت: در گزارش وضعیت هوای جهانی به این مورد اشاره شده که طی سال ۲۰۱۹ آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای آزاد عامل ۴.۱۴ میلیون مرگ و در فضای بسته عامل ۲.۳۱ میلیون مرگ یوده است. در این بین آلاینده ازن هم سبب ۳۶۵ هزار مرگ زودرس شده است.

به گفته وی با استناد به گزارش وضعیت هوای جهانی می توان اظهار داشت که بیشتر از ۹۰ درصد از جمعیت جهان درمعرض هوای آلوده بوده اند و بیشترین مواجهه با آلودگی هوا در آسیا، آفریقا و خاورمیانه رخ داده است همینطور ۱۰ کشوری که بیشترین میزان مواجهه با آلودگی هوا در سطح جهان را دارند، در این مناطق واقع شده اند.

این کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت ایران در این گزارش خاطرنشان کرد: طبق گزارش جهانی، میزان مواجهه جمعیت کشور ایران با آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۳.۴ میکروگرم بر متر مکعب کاهش و درمورد آلاینده ازن حدود ۵.۹ ppb افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، احدی ضمن اشاره به اینکه در بعضی از کشورها اجرای محدودیت­ های ناشی از ویروس کرونا منجر به کاهش قابل ملاحظه سطح بعضی از آلاینده ها شده است، اظهار نمود: بررسی شواهد در بعضی از کشورها نشان می ­دهد که این تغییرات موقتی است و با کاهش محدودیت ­ها، میزان انتشار آلاینده ها هم مجدد افزایش می یابد. هرچند که محدودیت ­های ترددی ناشی از انتشار کرونا تنها یک راه ­حل موقت برای کاهش آلودگی هوا عرضه کرده است اما این مورد می تواند الهام بخش استراتژی کاهش آلودگی هوا و مطالبه هوای پاک در بلندمدت باشد.

منبع:

1399/12/11
14:51:10
0.0 / 5
568
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , بیماری , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک