آغاز به كار نخستین كنفرانس تنوع زیستی فارس

اسكندر زند: انقراض اغلب گونه های جانوری را تهدید می كند

اسكندر زند: انقراض اغلب گونه های جانوری را تهدید می كند به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی فارس همزمان با روز جهانی حیات وحش اولین کنفرانس تنوع زیستی فارس با حضور تعدادی از صاحبنظران و کارشناسان و با همکاری دانشگاه شیراز در بستر اسکای روم شروع شد و به مدت دو روز ادامه دارد.


مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی سه شنبه ۱۲ اسفند در آیین افتتاح این کنفرانس، به تنوع زیستی ایران و جهان اشاره و بیان نمود: تمام اشکال حیات را که در میلیون ها سال تکامل پیدا کرده، تنوع زیستی می نامیم.
دکتر اسکندر زند با اشاره به اینکه تنوع زیستی در سه بعد زیست بوم، گونه و ژن قابل طرح است، اضافه کرد: ایران در هر سه بعد بسیار غنی است.
او با اشاره به اینکه در دنیا ۱۱ زیست بوم وجود دارد که ۹ زیست بوم آن در ایران موجود است، اظهار داشت: این میزان اکوسیستم و زیست بوم در ایران سبب شده تا این کشور در فراز و نشیب های تاریخی همچنان استوار بماند.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی تصریح کرد: آخرین تخمین از وجود گونه های مهم در دنیا حاکی از ۵۰ میلیون گونه است، اما چون دائم شناسایی می شوند؛ در مقالات تا دو سه میلیارد گونه هم مطرح گردیده است.
به گفته زند، در ایران هم در حوزه پستانداران، پرندگان، بندپایان، نرم تنان، قارچ ها و گیاهان به ترتیب ۲۳۳، ۵۶۸، ۳۰ هزار، ۴۱۳، ۶۶۹۰ و ۸۲۰۰ گونه وجود دارد یا شناسایی شده است.
او با اشاره به اینکه ایران کشوری متنوع از نظر تنوع گونه ای است و تنوع گونه ای عموما به علت تنوع اقلیمی است، تصریح کرد: متاسفانه در آخرین گزارش ها در سال ۲۰۱۹ تنوع گونه های دنیا به شدت در حال تهدید است، بگونه ای که از ۲.۵ میلیون گونه گیاهی و جانوری، حدود ۲۵ درصد در حال تهدید است و از ۵.۵ میلیون گونه حشرات حدود ۱۰ درصد در معرض انقراض قرار گرفته است.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی خاطرنشان کرد که به صورت کلی حالا یک میلیون گونه در دنیا در حال انقراض است.
زند با بیان این مورد که دنیا انقراض را تجربه کرده اما هیچ وقت انقراض به این گستردگی را شاهد نبوده ایم، در چرایی این گفته اظهار داشت: فعالیتهای تخریبی بشر به شدت بالا رفته است.
او به تنوع ژنتیکی به معنای تنوع DNA و عامل کلیدی و بقای اکوسیستم هم اشاره نمود و اظهار داشت: در ایران در زمینه کم کار کرده ایم و مراکز تنوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است، بگونه ای که برخی مورد فرسایش ژنتیکی قرار گرفته اند.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی همینطور بیان نمود: ۳۵ منطقه غنی از نظر زیستی در جهان داریم که ایران یکی از مناطق داغ تنوع زیستی است.
زند با اشاره به اینکه متاسفانه در سالهای اخیر تنوع زیستی در ایران مورد تهدید قرار گرفته است، مهم ترین عاملی که باعث از بین رفتن زیست بوم در دنیا شده را بهره برداری بی رویه ۳۷ درصد، تخریب زیست بوم۳۱ درصد و نابودی زیست بوم را ۱۳ درصد عنوان نمود و اظهار داشت: در ایران هم این عوامل صادق است.
او ضمن اشاره به وجود ۴۰ اثر طبیعی، ۳۹ پارک، ۵۴ پناهگاه حیات وحش و ۱۸۳ منطقه حفاظت شده در ایران اظهار داشت: در مجموع ۳۰۹ منطقه حفاظت شده در ایران داریم که البته در بهمن ماه سال جاری ۶۶۲۰ هزار هکتار در چارچوب ۱۴ منطقه در ۱۰ استان به مناطق حفاظت شده اضافه شده است.
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در بخش دیگری از سخنان خود به تاریخچه فعالیت کنوانسیون تنوع زیستی هم اشاره و با اشاره به اینکه این کنوانسیون در سال ۱۹۹۲ به اتفاق آرا به تصویب کشورهای جهان رسید، سه هدف اصلی از تشکیل این کنواسیون را حفاظت از تنوع ژنتیکی، بهره برداری پایدار از تنوع ژنتیکی و تصمیم عادلانه مزایای حاصل از بهره برداری ژنتیکی ذکر کرد.
زند تصریح کرد: این کنواسیون تا دو سال قبل در ایران در وزارت خارجه مستقر بود، اما با توافق وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست، این کنوانسیون به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شده است.
منبع:

1399/12/12
21:28:45
0.0 / 5
719
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک