معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

فارس در منابع آب زیرزمینی به فاجعه نزدیك می شود

فارس در منابع آب زیرزمینی به فاجعه نزدیك می شود به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی فارس معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به تشریح عدد کسری آب مخزن زیر زمینی پرداخت و به صورت تجمعی به این عدد در فارس اشاره و بیان کرد: با عدد 10 میلیارد مترمکعبی کسری تجمعی مخازن آب زیر زمینی در فارس مواجه هستیم که در حقیقت در حال نزدیکی به یک فاجعه است.


احمدرضا لاهیجان زاده سه شنبه۱۲ اسفند در آیین افتتاح اولین کنفرانس تنوع زیستی فارس که به شکل مجازی در شیراز شروع به کار کرد، به تنوع زیستی تالاب ها اشاره و بیان کرد: خدمات تنوع زیستی، بخش مغفول مانده در کل مجموعه علمی کشور است در صورتیکه هرچه قدر بتوانیم خدمات اکوسیستمی را تبدیل به کمیت نماییم در مباحث بین بخشی بهتر می توانیم از ثروت های ملی دفاع نماییم.
او با اعلان اینکه بخش زیادی در تنوع زیستی دنیا در تالاب ها نهفته است، از فارس بعنوان نگین طبیعت ایران یاد و با اشاره به ظرفیت های این استان بیان کرد: سه پارک ملی، هشت منطقه حفاظت شده، دو پناهگاه حیات وحش و ۲۱ منطقه شکار ممنوع در این استان وجود دارد که مجموع اینها صدها هزار عرصه را پوشش می دهد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: فارس یکی از استان های پهناور کشور است که باتوجه به وسعت و خاصیت های طبیعی انتظار بالا بودن تنوع اکوسیستمی هم در آن وجود دارد.
به گفته لاهیجان زاده، طی چند دهه گذشته اتفاقات ناگواری در حوزه محیط زیست در کشور حادث شده و مشابه این مهم در دیگر نقاط دنیا هم شاهد می باشیم.
او با اعلان اینکه به سبب اینکه اقلیم ایران، یک اقلیم خشک و نیمه خشک است، اکوسیستم این کشور شکننده است، اشاره کرد: در زمینه مدیریت آب به شکلی عمل کرده ایم که بیشترین حجم آب تجدیدپذیر را از سفره های زیر زمینی در یک بازه زمانی کوتاه استفاده کردیم.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به تشریح عدد کسری آب مخزن زیر زمینی پرداخت و به صورت تجمعی به این عدد در فارس اشاره و بیان کرد: با عدد ۱۰ میلیارد مترمکعبی کسری تجمعی مخازن آب زیر زمینی در فارس مواجه هستیم که در حقیقت در حال نزدیکی به یک فاجعه است.
لاهیجان زاده افزود: در فارس یک گردش آب حدودا ۲۱ میلیارد متر مکعبی داریم اما حق آبه ای که برای محیط زیست حتی در مطالعات اخیری که در سازگاری با کم آبی مشخص شده، رقم ۸۰۰ میلیون مترمکعبی است در صورتیکه تحقیقات نشان می دهد که کف نیاز آبی برای پایداری نسبتا مناسب رودخانه و تالاب ها حدود ۱.۵ میلیون متر مکعب آب است.
او با تاکید بر اینکه برای تنوع زیستی در ایران همه افراد باید کمک کنند، اظهار داشت: یکی از نتایج خشک شدن تالاب ها، بروز پدیده گرد و غبار است که ما در بعضی استانها مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان با شرایط سخت این فعالیت مواجه شدیم.
معاون محیط دریایی و امور تالاب های سازمان محیط زیست همین طور بیان کرد: برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی و سطحی نیز سبب پایین رفتن سفره های آب، کاهش رطوبت خاک و افزایش پدیده گرد و غبار شده است.
لاهیجان زاده همین طور با اعلان اینکه نزدیک به ۳۲ میلیون هکتار از عرصه هایی که می توانند سبب کانون گرد و غبار با درجه بندی های مختلف شوند، شناسایی شده اند، اشاره کرد: از مجموع ۳ میلیون هکتار از عرصه های تالابی کشور، نزدیک به یک و نیم میلیون هکتار پتانسیل برخاستن گرد و غبار را دارند.
این مقام مسئول با اعلان اینکه تالاب گاوخونی شرایط بدی دارد، اضافه کرد: مطالعه ای تحت عنوان نجات بخشی رودخانه زاینده رود آماده شده که انتهای این نجات بخشی، نجات تالاب گاوخونی است. برای تالاب های فارس نیز این برنامه پیش بینی شده است.
منبع:

1399/12/14
13:13:02
0.0 / 5
555
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک