تغییرات آب وهوایی و افزایش فصل تابستان

تغییرات آب وهوایی و افزایش فصل تابستان خرید و فروش حیوان خانگی: خراسان رضوی برمبنای نتایج تحقیق جدید منتشرشده توسط اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا، تا اختتام این قرن، تابستان حدودا 6 ماه در نیمکره شمالی ادامه دارد.


به گزارش ارث، کارشناسان گزارش می دهند که بدون کوشش برای کاهش تغییرات آب وهوایی، تابستانی پایدار می تواند تاثیرات گسترده ای بر کشاورزی، سلامت انسان و محیط زیست داشته باشد. با شروع دهه ۱۹۵۰، چهار فصل با الگویی قابل پیش بینی و نسبتا یکنواخت در سراسر نیمکره شمالی ظاهر شد. اما حالا، تغییرات آب وهوایی موجب نامنظم شدن فصول شده است. نتایج این مطالعات نشان می دهد که طول و مبداء زمان غیرقابل پیش بینی فصول، طبق معمول تاثیر تولید گازهای گلخانه ای در دهه های آینده را حتی شدیدتر خواهدنمود.
یوپینگ گوان (Yuping Guan)، محقق ارشد این مطالعه، اقیانوس شناس فیزیکی در آزمایشگاه اصلی ایالتی اقیانوس شناسی گرمسیری، موسسه اقیانوس شناسی دریای جنوب چین و آکادمی علوم چین اظهار نمود: تابستان ها به سبب گرم شدن کره زمین طولانی تر و گرمتر و زمستان ها نیز کوتاهتر و گرمتر خواهند شد.
بمنظور اندازه گیری تغییرات در طول و شروع چهار فصل در نیمکره شمالی، پژوهشگران داده های تاریخی روزانه آب وهوا را از سال ۱۹۵۲ تا ۲۰۱۱ مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. این گروه شروع تابستان را شروع دما با گرمترین میزان یعنی ۲۵ درصد در آن بازه زمانی تعریف کرد و شروع زمستان را با درجه حرارت در سردترین میزان در نظر گرفتند. در مرحله بعدی، متخصصان از مدلهای تغییر اقلیم برای پیش بینی نحوه تغییر فصول در آینده استفاده کردند. تجزیه وتحلیل داده ها نشان داد که در طول دوره مطالعه، تابستان از ۷۸ روز به ۹۵ روز گسترش یافت، درحالی که زمستان از ۷۶ به ۷۳ روز و بهار از ۱۲۴ به ۱۱۵ روز و پاییز از ۸۷ به ۸۲ روز کم شد. بطور کلی، بهار و تابستان زودتر فرا رسید، درحالی که پاییز و زمستان دیرتر شروع شد.
بیشترین تغییرات شامل تغییرات فصلی در منطقه مدیترانه و سراسر فلات تبت بودند. پژوهشگران پیش بینی می کنند که بدون کوشش برای کاهش تغییرات آب وهوایی، زمستان کمتر از دو ماه به طول خواهد انجامید و طول مدت فصول انتقالی بهار و پاییز در باقی مانده این قرن کاهش می یابند.
گوان بیان کرد: نتایج مطالعات گوناگون پیشین نشان دادند که تغییر فصل موجب ایجاد خطرات قابل توجه در محیط زیست و سلامتی می شود. بعنوان مثال، پرندگان در حال تغییر الگوهای مهاجرت خود هستند و گیاهان در زمان های مختلف گل می دهند که موجب ایجاد عدم تطابق بالقوه بین حیوانات و منابع غذایی آنها می شود. تغییرات فصلی همین طور می تواند برای محصولات و گیاهان جوانه زده هنگام وقوع چشمه های کاذب یا طوفان های برفی دیررس بسیار مضر باشد. علاوه بر این، هوای گرم طولانی مدت، فصل گرده و آلرژی و همین طور مدت زمان پایداری پشه های ناقل بیماری و حرکت آنها به سمت شمال را بیشتر می کند.
کنگو ژو (Congwen Zhu)، محقق موسمی در آزمایشگاه کلیدی هواشناسی ایالتی و موسسه سیستم آب و هوا که در این مطالعه نقشی نداشت، اشاره کرد: تغییر در فصول می تواند منجر به وقایع شدیدتر جوی شود. تابستان گرمتر و طولانی تر وقایع مکرر و شدیدتر در دمای بالا مانند امواج گرما و آتش سوزی را رقم می زند.
وی افزود: زمستان های گرمتر و کوتاهتر ممکنست موجب بی ثباتی شود که منجر به هجوم سرما و طوفان های زمستانی می شود، دقیقا مانند طوفان های برفی اخیر که در تگزاس رخ داد.
اسکات شریدان (Scott Sheridan)، دانشمند آب وهوا در دانشگاه ایالتی کنت آمریکا عنوان کرد: این یک نقطه شروع خوب برای درک نتایج تغییر فصلی است. من فکر می کنم فهمیدن این که این تغییرات موجب تغییر چشم گیر فصلی در فصول خواهد شد احیانا تاثیر بسیار بیشتری بر نحوه درک تغییرات آب وهوایی دارد.
نتایج این مطالعه در نشریه Geophysical Research Letters منتشرشده است.
منبع:

1399/12/23
12:04:09
0.0 / 5
488
تگهای خبر: آب , آتش , اقلیم , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک