دست دوستی انسان ها با زمین در ساعت جهانی زمین

دست دوستی انسان ها با زمین در ساعت جهانی زمین با برگزاری رویداد ˮساعت زمینˮ سال ۱۴۰۰ در روز ۷ فروردین ماه و خاموش کردن لامپ ها به مدت یک ساعت تلاش می شود تا زمینیان متوجه چالش های زیست محیطی شوند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، "ساعت زمین" یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که طی آن خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاههای الکتریکی غیر ضروری به مدت یک ساعت اثرات تغییرات آب و هوایی و احتیاج به مصرف محتاطانه انرژی در جهان را به یاد می آورند.
"ساعت زمین" رویدادی است که از یک ایده ساده شروع شد؛ "ساعت زمین" اولین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال ۲۰۰۷، زمانی عنوان شد که ۲.۲ میلیون نفر از ساکنین سیدنی مبادرت به خاموش کردن چراغ های غیرضروری کردند و به دنبال این اقدام سیدنی، خیلی از شهرهای دیگر جهان، این رویداد را به تصویب رساندند. این اقدام نمادین بهانه ای است برای جلب توجه مردم جهان به وضعیت محیط زیست، آموزش جوامع محلی، درختکاری و جلب توجه مقامات سیاسی به برنامه های این رویداد.
حالا هر ساله در آخرین شنبه ماه مارس، میلیون ها نفر در سرتاسر کره زمین چراغ های منازل شان و همه وسایل الکترونیکی را خاموش می کنند تا به زمین دست دوستی بدهند؛ چونکه انسان ها تنها موجوداتی هستند که سرنوشت کره زمین را تحت تأثیر خود قرار داده اند. با این حرکت نمادین میتوان حتی برای چند دقیقه در طول سال، بشر به خود ثابت کند که با تمام قدرت و تسلطی که بر زمین دارد، همچنان مدیون منابع آن است.
در ایران هم این رویداد هم از سال ۹۰ با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران برگزار شد و در سال ۱۳۹۱ تعداد بیشتری از شهرها و سازه های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت هم در این رویداد چراغ های خویش را خاموش کردند.
سومین گرامیداشت "ساعت زمین" در ایران در سال ۱۳۹۳ و با مشارکت برخی از شهرهای ایران همچون تهران، تبریز، اصفهان، پلدختر، رشت و قم صورت گرفت.
شهر مشهد برای نخستین بار در سال ۱۳۹۴ با خاموش کردن ساختمان مرکزی شهرداری و تالار شورای شهر به مدت یک ساعت به برنامه "ساعت زمین" پیوست و چهارمین برنامه "ساعت زمین" در ایران، همزمان در شهرهای ارومیه، تهران، تبریز، اصفهان و … در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۴ برگزار شد.
در سال ۹۶ در رویداد "ساعت زمین" چراغ های پل طبیعت، برج میلاد و تمام المان های مهم شهری تهران و در شهر میبد کهن دژ نارین قلعه به مدت یک ساعت خاموش شد.
"ساعت زمین" ۱۴۰۰ در روز شنبه، ۷ فرردین مصادف با ۲۷ مارچ از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در سرتاسر جهان برگزار می گردد.
منبع:

1400/01/06
13:07:12
5.0 / 5
531
تگهای خبر: آب , آموزش , انرژی , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک