ضرورت تدوین قانون جامع مدیریت ریسك و بحران سیل در كشور

ضرورت تدوین قانون جامع مدیریت ریسك و بحران سیل در كشور خرید و فروش حیوان خانگی: مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه تغییر کاربری اراضی، تجاوز به حریم سیلاب و دخل و تصرف و ساخت و ساز در آن همچون دلیلهای تشدید مخاطرات سیل در ایران است، بر ضرورت تدوین قانون جامع مدیریت ریسک و بحران سیل در کشور تاکید نمود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ابوالقاسم حسین پور در یادداشتی آورده است: پدیده سیل در شمار مخاطرات طبیعی است که شدت وقوع و تعدد رخداد آن در کشور و به تبع آن خسارات فراوان مالی و متاسفانه تلفات جانی رو به افزایش است. همچون دلیلهای تشدید مخاطرات سیل در ایران نیز می توان به تغییرات و نوسانات اقلیمی، تغییر کاربری اراضی و تجاوز به حریم سیلاب و دخل و تصرف و ساخت و ساز در آن اشاره نمود.

وی در ادامه با اشاره به لطمه شناسی سیل های چند ساله اخیر ازجمله سیل فروردین ۱۳۹۸ در گستره ۲۵ استان کشور و سیل دی ماه ۱۳۹۸ جنوب شرق کشور که در زمره ۱۲ سیل ویرانگر چهار دهه اخیر ایران بودند، تصریح کرده است: توجه به مدیریت ریسک سیل، اصلاح ضعف های حقوقی و خلاهای قانونی مدیریت سیلاب، ضرورت جدی گرفتن آبخیزداری و آبخوانداری و لزوم توجه بیشتر به مدیریت مردم نهاد سیل ازجمله با اهمیت ترین نکاتی است که باید به آنها توجه کرد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه یادداشت خود با اشاره به موضوع توجه به مدیریت ریسک سیل، آورده است: با بروز هر حادثه سیل، بلافاصله توجه ها معطوف به رفع بحران سیل می شود و مدتی نیز محافل مختلف به آن می پردازند اما به تدریج موضوع به حاشیه می رود تا رخدادی دیگر از این جنس.

به اعتقاد او قوانین و برنامه های کشور بیشتر متمرکز بر مدیریت بحران است، بطوریکه بخش عمده منابع و اعتبارات صرف بازسازی و جبران خسارت می شود و کمتر به موضوع مهم و کم هزینه تر پیشگیری پرداخته می شود.

این کارشناس ارشد مهندسی منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه ما نیازمند اصلاح ضعف های حقوقی و خلاهای قانونی مدیریت سیلاب در کشور هستیم، عنوان کرده است: وجود قوانین پراکنده و غیرمنسجم در زمینه مدیریت سیلاب در کشور همچون مسائلی است که باید سامان داده شود، قانون پیشگیری و مبارزه با خطرات سیل - مصوب سال ۱۳۴۸ - است که یکی از بهترین قوانین کشور در ارتباط با سیل بشمار می رود و پیشگیری را مورد توجه قرار داده است.

حسین پور در ادامه یادداشت توضیح داده است: قوانین بعدی همچون قانون توزیع عادلانه آب، قانون مدیریت بحران و لایحه پیشنهادی حفاظت از رودخانه ها و کاهش خطرات سیل، پاسخگوی نیاز قانونی کشور در پیش گیری از مخاطرات سیل با انسجام دستگاه های اجرائی دولتی، سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی و بهره گیری از ظرفیت سیلاب در کشور نیست بدین سبب تعیین قوانین کارآمد و ناکارا و تدوین و تصویب «قانون جامع مدیریت ریسک و بحران سیل در کشور» با رویکردهای اجتماعی و مردم محور و اولویت دادن به مقوله پیشگیری و کاهش سیل لازم است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به ضرورت جدی گرفتن آبخیزداری و آبخوانداری برای مدیریت سیل، تصریح کرده است: مدیریت سیل از منشا در سطح حوزه های آبخیز بالادست بوسیله انجام اقدامات پیشگیرانه آبخیزداری و آبخوان داری با تاکید بر دانش بومی و مشارکت آبخیزنشینان، راهکاری علمی و اقتصادیست که ضمن کاهش خسارات سیل، حفظ آب و خاک، احیای پوشش گیاهی و تغذیه سفره های زیرزمینی را به دنبال دارد.

او در ادامه این یادداشت ضمن اشاره به اینکه توجه بیشتر به مدیریت مردم نهاد سیل یکی دیگر از اقداماتی است که می توان برای مدیریت سیل انجام داد، آورده است: دانش بومی مدیریت سیلاب در کشور، گنجینه ارزشمندی در پیش گیری از مخاطرات سیل است. آب بندان ها در شمال کشور، بندسارها در شرق کشور، هوتک ها، دگارها، خوشاب ها، دربندها، کش بندها، چاهک های ساحلی در سایت های جمع آوری سیلاب در جنوب کشور و... ازجمله تجارب محلی باارزش در مدیریت مردم نهاد سیل در کشور است.

حسین پور در آخر یادداشت خود آورده است: امید است با قرار گرفتن مردم در جایگاه واقعی خود و بهره گیری از ظرفیت مدیریت مشارکتی مردم و ذی نفعان در مدیریت مخاطرات طبیعی همچون سیل، شاهد کاهش لطمه پذیری کشور و افزایش تاب آوری در مقابل اینطور حوادث باشیم.

منبع:

1400/01/11
10:37:44
5.0 / 5
530
تگهای خبر: آب , اقلیم , پوشش گیاهی , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک