كویر منطقه ای با ۲۰۵ گونه گیاهی

كویر منطقه ای با ۲۰۵ گونه گیاهی خرید و فروش حیوان خانگی: پارک ملی کویر یکی از بزرگترین پارک های ملی در کشور در جنوب غربی شهرستان گرمسار از مهم ترین زیستگاه های کویری و بیابانی در ایران است که بیشتر از نیم قرن از آغاز حفاظت آن می گذرد و از سال ۱۳۴۳ بعنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت قرار گرفت. این منطقه نزدیک ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی به پایتخت است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، مجموعه پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر در سال ۱۳۵۴ به دبیر خانه یونسکو بعنوان ذخیره گاه زیست کره معرفی و در مجامع بین المللی هم به ثبت رسید و هم اکنون دارای طرح جامع و تفضیلی مدیریت است. ذخیرگاه زیست کره کویر که بخش عمده ای از آن در شهرستان گرمسار از استان سمنان و قسمت های کوچکی هم در استان های تهران، قم و اصفهان قرار دارد، از شمال به اراضی کشاورزی جنوب ورامین و گرمسار و کوه گوگرد، از غرب به چالاب های کویری دشت کویر و از جنوب به چالاب های کویری و دشت های سیلابی و از شرق به دریاچه نمک و دشت های سیلابی شمال آن محدود می شود.

بنابر اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست، در سطح ملی این ذخیره گاه در دو طبقه پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر مرکزی متمایز است که از سال ۱۳۴۳ تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفته است و پارک ملی آن با مساحت ۴۴۲ هزار و ۲۱۲ هکتار، محدوده زون مرکزی ذخیره گاه زیست کره را شامل می شود.

ذخیره گاه زیست کره کویر مرکزی مجموعه ای از زیستگاه های بیابانی را در خود جای داده که در فاصله بین دریاچه نمک و دشت کویر واقع شده است. این منطقه دارای اقلیم خشک سرد در مناطق پست و اقلیم نیمه خشک سرد در مناطق مرتفع و به صورت کل از اوایل آذر ماه تا اواخر اسفند مرطوب و سایر ماه های سال خشک است.

متوسط بارندگی این منطقه حدود ۱۳۰میلی متر است. ذخیره گاه کویر مرکزی به نسبت دشتی است که در بین آن تپه ها و کوه های کم ارتفاع وجود دارد. مرتفع ترین قله در پارک ملی سیاه کوه به ارتفاع ۱۸۶۵ متر است که در بخش میانی پارک ملی و در شرق دریاچه نمک واقع شده و پست ترین محل در ساحل دشت کویر و در محل تخلیه رودخانه ورگی به ارتفاع ۷۴۰ متر است.

این منطقه شامل دشت های وسیع و ارتفاعات مختلف است که از نظر تقسیم بندی زیستگاه های حیات وحش ایران شامل زیستگاه های بیابانی، استپی و کوهستانی به حساب می آید. دامنه ها و دشت های منطقه زیستگاه پستانداران با ارزش نظیر یوز پلنگ آسیایی، جبیر، روباه شنی و گربه شنی است که در گذشته گونه فرد سم گورخر ایرانی هم در این منطقه زیست می کرده است همینطور تنها زیستگاه آبی منطقه تالاب بندعلیخان است که پذیرای پرندگان مهاجر در بازه زمانی مهاجرت است.

ذخیره گاه زیست کره کویر علاوه بر اینکه تنها زیستگاه وزغ کویری ایران، زیستگاه قوچ و میش و کل و بز است. در این منطقه ۳۱ گونه پستاندار، ۱۳۱ گونه پرنده، ۳ گونه خزنده و یک گونه دوزیست شناسایی شده اند.

همچنین در این منطقه ۲۰۵ گونه گیاهی شامل ۲۷ گونه درختی و درختچه ای، ۱۴۵ گونه علفی، ۱۵ گونه گندمی و ۲۶ گونه بوته ای شناسایی شده و دارای ۴۴ حلقه چشمه دائم، ۹ حلقه چاه با نصب تلمبه بادی، یک رودخانه و ۶ مسیل است.

پرندگان مهم منطقه را هوبره، کبک، باقرقره، تیهو، شبگرد، کبوتر وحشی، جغد و انواع پرندگان شکاری و مهاجر شامل می شوند. این منطقه به جهت اقلیم خشک و بیابانی شامل جوامع گیاهی کویری، نیمه کویری و گیاهان شور پسند بیابانی است که در بعضی مناطق سیمای استپی هم به خود می گیرد. پوشش گیاهی منطقه شامل درمنه، شیر خشت، گون، گرگ تیغ، خنجک، اشنان، قیچ، اسفند، تاغ، پرند، جارو، خار شتر علف شور، و اسکنبیل است و در اطراف چشمه ها هم انواع گرامینه، نی، سارو، گز، جگن و آتریپلکس مشاهده می شود.

پارک ملی کویر مرکزی در منطقه بیابانی و کویری قرار دارد و دارای بهار، تابستان و پاییز گرم و زمستانی نسبت معتدل است. این منطقه شامل رشته کوه ها، ارتفاعات، دشت های وسیع، آبرفتی، اراضی بیابانی سنگلاخی، شنی و اراضی شور و حداکثر ارتفاع آن سیاه کوه با ارتفاع بالغ بر ۲۰۰۰ متر و حداقل آن در دشت ها ۸۰۰ متر از سطح دریا است.

*نکات قابل توجه برای حضور در پارک ملی کویر مرکزی:

- رعایت سرعت مجاز حداکثر ۳۰ کیلومتری (در شب) و ۵۰ کیلومتری(در روز) و عدم خروج وسایل نقلیه از جاده های پارک و عدم توقف غیر ضروری در مسیرهای ماشین روی داخل پارک.

- خودداری از پرپایی آتش در پارک و عدم بروز خسارت به پوشش گیاهی و حیات جانوری و راهپیمایی در مسیرهای تعیین شده (پاکوب شده).

- رعایت فاصله مناسب از حیات وحش و اطلاع رسانی به عوامل پارک در صورت مشاهده هر گونه صدمه به زیستگاه و حیات وحش منطقه.

- ممنوعیت خروج گونه های گیاهی، جانوری و فسیل ها و نمایه های تاریخ طبیعی و اجزای آنها از پارک.

- ممنوعیت هر گونه شست وشو در منابع آبی طبیعی پارک (چشمه ها و آبشخورها و... ).

- مدیریت پسماندهای حاصله از گردشگری طبیعی و خروج آنها از داخل پارک.

- رعایت شئونات اخلاقی و اسلامی وقوانین و مقررات زیست محیطی در پارک.
1400/01/13
17:42:59
5.0 / 5
806
تگهای خبر: آب , آتش , اقلیم , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک