فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران اعلام كرد

پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران

پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اعلان اینکه متاسفانه با جدی نگرفتن سفارش های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد، از ثبت رکورد بی سابقه در بستریهای کرونا در تهران آگاهی داد و اظهار داشت: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا 10 روزه استان تهران است و آنرا به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام نموده ایم.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، با بیان رنگ قرمز کرونائی در پایتخت، جلسه اضطراری ستاد کرونای استان تهران بمنظور آمادگی بیمارستانها برای پذیرش بیماران انجام شد.
دکتر علیرضا زالی - رئیس ستاد کرونای استان تهران عصر دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۴۰۰ در نشست اضطراری این ستاد، اظهار نمود: میزان بالای مبتلاشدن و سرعت انتقال ویروس باعث شده تا سرایت پذیری کووید ۱۹ در موج جدید کرونا، بسیار بالاتر از دفعات قبل باشد.
وی با اعلان اینکه هفته آتی، هفته ای خیلی مشکل برای پایتخت خواهد بود، اضافه کرد: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.
زالی اظهار داشت: متاسفانه با جدی نگرفتن سفارش های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: میزان بستری بیماران کرونائی به چهار هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.
ثبت رکوردی بی سابقه در ۱۴ ماه گذشته
وی با اشاره به میزان بستری یک هزار و ۱۰۰ بیمار در روز جاری، اشاره کرد: در ۱۴ ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده ای برای روزهای آینده است.
زالی اظهار داشت: نخستین شاخص تغییر یافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامت دار به بیمارستان ها است که به شکل چشم گیری بالا رفته که البته با بازگشایی درمانگاه ها و مطب های خصوصی پس از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد.
وی افزود: شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که بر طبق گزارش های معاونت های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی به ۴۷ درصد رسیده و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جوابهای منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می شود.
۷۵ درصد مرگ کرونائی در افراد بالای ۶۰ سال
رییس ستاد کرونای استان تهران اظهار داشت: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و طبق گزارش های دو هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۳ درصد بیماران بستری شده بالای ۶۰ سال سن داشتند و ۷۵ درصد مرگ و میر هم در همین گروه سنی بوده است.
وی اشاره کرد: تعداد مبتلایان زیر ۱۰ سال به ۸.۲ درصد رسیده که نشان میدهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه های سنی پایین تر نیز در حال تغییر است.
بیشترین فوتیهای کرونا در تهران مربوط به کدام مناطق است؟
زالی با اعلان اینکه بیشترین میزان مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده، اضافه کرد: در طول این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و قسمتی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و قسمتی از جنوب تهران شاهد بودیم.
مرگ ۵۶ تهرانی در روز گذشته
وی تصریح کرد: متاسفانه روز گذشته ۵۶ نفر از شهروندان تهرانی را به سبب کرونا از دست دادیم و با بررسی پرونده آنها به این نتیجه رسیدیم که افراد فوت شده حدودا به همه مناطق تهران تعلق دارند و به جغرافیای خاصی اختصاص ندارند.
زالی با اعلان اینکه در این فوت شدگان از کودک یکساله تا پیرمرد ۸۵ ساله وجود دارد، اضافه کرد: این الگو در همه استانهای کشور در حال شکل گیری است و تا اوایل هفته آتی همه استانها به یک وضعیت همگن می رسند.
پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران
رییس ستاد کرونای استان تهران اشاره کرد: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است و آنرا به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام نموده ایم.
زالی همین طور اظهار داشت: تقاضای ما واکسیناسیون سریع کادر درمان بوده و خوشبختانه وزیر بهداشت موافقت کرده اند که ۵۳۰ هزار نفر فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی در کوتاه ترین زمان واکسینه شوند.
لغو عمل های الکتیو غیر ضروری در بیمارستان ها
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر نادر توکلی - معاون درمان ستاد کرونای استان تهران نیز در ابتدای این جلسه اظهار نمود: در پنج روز اخیر آمار مبتلاشدن به شدت بالاتر رفته و دو روز گذشته در هر ۲۴ ساعت بیش از هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تهران بستری شده اند.
وی با اعلان اینکه میزان مراجعه و درمان سرپایی بیماران نیز روزانه به ۵ هزار نفر رسیده، اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰۳ بیمارستان از مجموع ۱۷۵ بیمارستان استان تهران درگیر کرونا هستند و ناچاریم با لغو خدمات درمانی الکتیو در مراکز درمانی اصلی و جنرال ظرفیت بیشتری برای رسیدگی به بیماران کرونائی اختصاص دهیم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلان اینکه در استان تهران تنها ۲۰ هزار تخت بستری وجود دارد، اشاره کرد: اهتمام می نماییم در طول این مدت بیماران غیر کرونائی را به بیمارستان های تک تخصصی ارجاع دهیم.
دارو به اندازه کافی داریم
دکتر جلیل کوهپایه زاده؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در این جلسه با اشاره به تجربه خیز سوم کرونا و به کارگیری حدود هفت هزار تخت بستری در آبان ماه سال گذشته، اظهار داشت: در وضعیت فعلی باید با وحدت رویه در مراکز درمانی استان تهران، مسیر را برای ارائه خدمات هموارتر نماییم.
وی اشاره کرد: هم اکنون برای تامین دارو هم در درمان های سرپایی و هم بستری محدودیت نداریم.
همچنین دکتر حسن ابوالقاسمی؛ رئیس دانشگاه بقیه الله در این جلسه اظهار نمود: مراجعه بیماران کرونائی در بیمارستان بقیه الله به ۳۰۰ نفر در روز رسیده و از این تعداد ۱۰ تا ۱۲ درصد بستری می شوند، بدین سبب متناسب با افزایش بستری ها بخش های عادی را به بخش کرونا تبدیل می نماییم.
وی با اعلان اینکه میزان سرایت بیماری در موج چهارم بسیار شدیدتر است، اضافه کرد: برای کنترل این موج انتظار می رفت، تهران تعطیل شود اما این تصمیم هنوز گرفته نشده است.
دکتر ابوالقاسمی اشاره کرد: در این شرایط باید تصمیم بگیریم که چه کسانی در اولویت بستری قرار دارند و دراین مورد به یک رویه مشترک برسیم.
دکتر کریمی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در ارتباط وبیناری با ستاد کرونای استان تهران بر ارائه خدمات درمانی بصورت سرپایی در این وضعیت اصرار کرد و اضافه کرد: افزایش میزان مراجعه و تعداد مبتلایان در چند روز اخیر وضعیت نگران کننده ای در ایام آینده را نشان میدهد.
راه اندازی و ابلاغ دستورالعمل کلینیک درمان سرپایی با رمدسیویر، افزایش تخت و اعلام میزان ظرفیت بستری، لغو اعمال الکتیو غیرضروری، راه اندازی کلینیک های عفونی تمام وقت، ایجاد تریاژ دولایه در ورودی بیمارستان ها، پیگیری واکسیناسیون تمامی کارکنان بیمارستان ها و بررسی وضعیت اکسیژن درمانی از مصوبات نشست ستاد کرونای استان تهران با حضور وبیناری بیش از ۳۰۰ شرکت کننده از دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های خصوصی و دولتی این استان بود.
منبع:

1400/01/17
12:38:36
5.0 / 5
677
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک