ازسرگیری پروژه گردشگری آشوراده

ازسرگیری پروژه گردشگری آشوراده مشاور مدیریت زیست بوم های تالابی ضمن اشاره به اینکه ایجاد مناطق گردشگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیستی ممنوع می باشد، اظهار داشت: متاسفانه این دید وجود دارد که آشوراده تبدیل به قطب گردشگری استان گلستان شود و چنین کاری با موازین طبیعت گردی اصولی همسو نیست.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هرچند که حدود دو سال قبل طرح گردشگری جزیره آشوراده با دستور مقام قضایی متوقف گردید اما استانداری گلستان طی روزهای ابتدایی سال جاری از صدور مجوز طبیعت گردی جزیره آشوراده در شورایعالی معماری و شهرسازی کشور اطلاع داد. هفته گذشته هم در چهارمین جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور به اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده رای مثبت دادند.

این مبحث نگرانی فعالان و کارشناسان محیط زیست را به دنبال داشته است چونکه بارها و بارها نسبت به تهدیدات اجرای طرح گردشگری در آشوراده اخطار داده اند. امیر صیاد شیرازی - مدیر مرکز حفاظت فوک خزری ایران - پیش از این با انتشار نامه ای ضمن انتقاد از اجرای پروژه گردشگری آشوراده تاکید کرده بود که اجرای این پروژه خلاف موازین حفاظتی از فوک خزری و به شدت مخرب است.

البته حدود ۲۰ سال است که دولت های مختلف در ایران به دنبال اجرای طرحی گردشگری در آشوراده بوده اند اما به علت اختلافات گسترده در جزئیات طرح و مخالفت فعالان محیط زیست با ایجاد تاسیساتی مثل هتل در این منطقه، اجرای این پروژه همواره به تعویق افتاده است تا اینکه طی سال ۱۳۹۷ بین مجری (سازمان همیاری شهرداری گلستان) و ناظر (سازمان محیط زیست) توافق شد که طرح گردشگری آشوراده در چارچوب یک طرح طبیعت گردی با لحاظ نکات محیط زیستی اجرایی شود که البته این پروژه هم با دستور مقام قضایی متوقف گردید و مجدد طی سال جاری زمزمه های اجرای آن به گوش می رسد.

علی ارواحی - مشاور مدیریت زیست بوم های تالابی - در گفت و گویی با ایسنا می گوید: حدود دو دهه است که مبحث گردشگری در آشوراده مطرح شده و فراز و فرودهایی بسیاری داشته است. آشوراده در شبه جزیره میانکاله واقع شده و البته تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. از سویی دیگر یونسکو این منطقه را بعنوان ذخیره گاه زیست کره معرفی کرده علاوه بر این ها نام تالاب میانکاله در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است و سازمان حفاظت محیط زیست هم از آن بعنوان پناهگاه حیات وحش حفاظت می کند.
ایجاد مناطق گردشگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیستی ممنوع است
مجموعه این موارد حاوی این پیام است که تالاب میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده ازنظر ارزش های زیستی و تنوع زیستی نیازمند توجهی ویژه و نگاهی متفاوت می باشد. ارواحی ضمن بیان این موارد اظهار می کند: برپایه مصوبه سال ۱۳۹۴ شورایعالی معماری و شهرسازی ایجاد مناطق نمونه گردشگری در محدوده مناطق چهارگانه محیط زیستی ممنوع می باشد علاوه بر این بر مبنای مصوبه دیگر این شورا که به سال ۱۳۹۷ بازمی گردد ایجاد شهرک های گردشگری در مناطق محیط زیستی امکان پذیر نیست.

سازمان حفاظت محیط زیست در نشریه ۲۵۷ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ کرده است که ایجاد زون تفرجی متمرکز در پناهگاه های حیات وحش ممنوع می باشد اما با وجود تمامی این قوانین بالادستی اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری - در جلسه ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور اظهار کرده است که اجرای هر طرحی بخصوص در عرصه های طبیعی نیازمند برخورداری از پیوست زیست محیطی است و اجرای طرح طبیعت گردی در جزیره آشوراده همانطور که در طرح هم عنوان شده است باید با رعایت کامل موارد در رابطه با صیانت از این منطقه باشد.

مشاور مدیریت زیست بوم های تالابی در ادامه صحبت های خود ضمن بیان نگرانی هایی که درباره اجرای طرحی گردشگری در آشوراده وجود دارد، می گوید: طرح گردشگری آشوراده در ابتدا یک طرح ۳۸۰ هکتاری بود که بعد از مخالفت های بسیار با آن به ۳۸ هکتار محدود شد همینطور در این طرح پیشبینی شده است که در ۲۲ هکتار از این مساحت زون تفرج متمرکز اجرایی شود. اجرای چنین طرحی نیازمند زیرساخت هایی ازجمله اسکله، آلاچیق، رستوران و دیگر زیرساخت های گردشگری می باشد.

او همینطور تاکید می کند که طرح گردشگری آشوراده به علت ملاحظاتی به طرح طبیعت گردی آشوراده تغییر کرده است اما بهرحال این نگرانی وجود دارد که دستگاههای مجری مطابق با معیارهای طبیعت گردی و ملاحظات آن در مناطق محیط زیستی و زون های حساس عمل نکنند.
طرح طبیعت گردی آشوراده فوک خزری را تهدید می کند
درکنار تمامی این ها چند روز پیش مرکز حفاظت فوک خزری ایران اعلام نمود که جزیره آشوراده شاهد حضور بیشترین جمعیت فوک خزری در سواحل کشور ایران است ازاین رو برهم خوردن امنیت این منطقه به معنای صدمه جدی به قلمرو زیستی این گونه و برخلاف معاهدات بین المللی و اصول در ارتباط با حفاظت فوک خزری است. ارواحی هم در اینباره تصریح می کند: هرکسی که با اصول طبیعت گردی آشنایی داشته باشد به خوبی می داند که طرح های گردشگری و طبیعت گردی در زون های حساسی مثل آشوراده چه مشکلاتی برای آن منطقه و گونه های در معرض خطر انقراض ازجمله فوک خزری بوجود می آورد.

ارواحی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه متاسفانه این دید وجود دارد که آشوراده تبدیل به قطب گردشگری استان گلستان شود، اظهار می کند: چنین چیزی همسو با موازین طبیعت گردی اصولی نیست. هرچند که برای مدیریت پایدار زیست بوم ها تاکید بر حفظ تعادل بین حفاظت و بهره برداری است اما زون های حساس جزو استثناها هستند و در این زون ها ما امکان ایجاد زون تفرجگاهی متمرکز را نخواهیم داشت.

به گفته مشاور مدیریت زیست بوم های تالابی درمورد اجرای طرح طبیعت گردی آشوراده این نگرانی وجود دارد که راهی برای توسعه بیشتر در این منطقه باز شود و مانند خیلی از نقاط به مرحله ای برسیم که دیگر نتوانیم آنرا مدیریت نماییم. هرچند بهره برداری اصولی منجر به درآمد زایی برای جوامع محلی می شود اما درمورد طرح طبیعت گردی آشوراده از سرمایه گذاری های دولتی و بخش خصوصی استفاده خواهد شد و به نظر می آید که نفعی برای جوامع محلی نخواهد داشت.

او در ادامه ضمن اشاره به مشکلات تالاب میانکاله که مستقیم روی آشوراده اثرگذار می باشد، تصریح می کند: طی سالهای اخیر با مرگ و میر گسترده پرندگان مهاجر در این منطقه به علت آنچه که سم بوتولیسم گفته می شود، مواجه بوده ایم. هم اکنون این سوال مطرح است که درحالی که میانکاله و آشوراده با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند، بارگذاری های جدید چه قدر می تواند شرایط را بحرانی تر کند؟ آیا ارزیابی جامعی از این مساله صورت گرفته است یا خیر و آیا ستاد مدیریت تالاب های کشور مهم ترین شرح وظایف خویش را برای حفاظت از تالاب ها می داند یا خیر؟

ارواحی در انتها می گوید: اگر ستاد مدیریت تالاب ها به شرایط بحرانی منطقه میانکاله، خلیج گرگان و آشوراده آگاه است، انتظار می رود که مجدد در طرح طبیعت گردی آشوراده بازبینی کند. درحال حاضر تمرکز و اولویت ما باید روی مشکلاتی ازجمله کاهش سطح آب در تالاب میانکاله و خلیج گرگان، افت کیفیت آب، تولید سم در تالاب و... باشد. زمانی که تمامی این تهدیدات را برطرف نماییم، می توانیم با نگاهی دقیق و جامع به مبحث طبیعت گردی در این منطقه بپردازیم.
1400/01/22
13:25:04
5.0 / 5
468
تگهای خبر: آب , انقراض , پرندگان , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک