رییس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

واكسن آسترازنكا در سنین بالای ۳۰ سال منعی ندارد

واكسن آسترازنكا در سنین بالای ۳۰ سال منعی ندارد به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به موارد نادر لخته شدن خون در تزریق واکسن آسترازنکا اظهار داشت: برمبنای آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده از واکسن آکسفورد-آسترازنکا در افراد بالای 30 سال منعی ندارد و برای افراد زیر 30 سال نیز واکسن جایگزین برای تزریق پیشنهاد می شود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا ناجی - رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار نمود: بطور کلی خطر لخته شدن خون در واکسن های وکتوری کرونا همانند واکسن آکسفورد-آسترازنکا، اسپوتنیک وی و یا جانسون -جانسون حدودا یکسان است.
وی ادامه داد: برمبنای آمار به ترتیب خطر لخته شدن خون در واکسن آسترازنکا چهار در یک میلیون، اسپوتنیک سه نفر در یک میلیون جمعیت و جانسون - جانسون یک نفر در یک میلیون است.
ناجی عوارض واکسیناسیون را در مقایسه با مزایای آن بسیار نادر و ناچیز دانست و عنوان کرد: نباید از مزایای استفاده از واکسن ها چشم پوشی نماییم.
استاد دانشگاه در ادامه واکنش و تصمیمات کشورهای مختلف به عوارض واکسن های وکتورال را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: باتوجه به این که با افزایش سن، میزان عارضه نادر لخته شدن خون در پی استفاده از واکسن ها کاسته می شود، برخی کشورهای اروپایی تصمیم گرفته اند این واکسن ها را برای افراد بالای ۳۰ سال استفاده کنند.
وی از آخرین تحقیقات درباره اثرگذاری و عوارض واکسن های وکتوری همانند آسترازنکا آگاهی داد و اشاره کرد: طبق این تحقیقات ریسک استفاده از واکسن در افراد بالای ۳۰ سال بمراتب کمتر است.
بگفته دکتر ناجی، در کشور ما برمبنای آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استفاده از واکسن آکسفورد-آسترازنکا در افراد بالای ۳۰ سال منعی ندارد و مسئولان و سیاست گذاران طبق آخرین تحقیقات تصمیم گرفته اند به افراد زیر ۳۰ سال واکسن جایگزین برای تزریق پیشنهاد کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه استفاده از قرص های آسپرین برای پیش گیری از عوارض احتمالی واکسیناسیون را بی تاثیر دانست و اظهار داشت: آسپرین برای پیش گیری از عوارض احتمالی واکسن های وکتوری کرونا بی تاثیر است و بطور کلی هیچ دستورالعمل علمی پیشگیرانه ای دراین زمینه وجود ندارد.
ناجی افزود: پوشش واکسیناسیون توسط واکسن های وکتوری همچون آسترازنکا در کشورهای اروپایی همچون انگلستان و آلمان در بالاترین سطح تا به امروز انجام شده است.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه هرگونه شایعه پراکنی و ایجاد ترس و دلهره با هدف بزرگنمایی عوارض واکسیناسیون را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد: سبک زندگی ماشینی، کم تحرکی در اندام ها، کشیدن سیگار، استفاده از قرص های هورمونی ضدبارداری و یا مبتلاشدن به کرونا هزاران برابر خطرات بیشتری در مقایسه با واکسیناسیون و عوارض نادر و احتمالی آن دارد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این استاد دانشگاه در خاتمه اظهار داشت: باید به افراد جامعه برای واکسیناسیون اطمینان خاطر داد چونکه در کنترل کووید ۱۹ و کاهش مرگ و میر منطق و اعتماد به علم سرلوحه تصمیمات است.
منبع:

1400/02/01
22:08:01
5.0 / 5
298
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک