چقدر مارمولك را می شناسیم؟

چقدر مارمولك را می شناسیم؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مارمولک؛ خزنده ای که روی دیوار خانه ها دیده می شد، کارکردهای ارزشمندی دارد و باعث کنترل جمعیت موجودات موذی می شود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، نام مارمولک برای ما ایرانی ها با واژه هایی مانند سم و سیانور گره خورده است و به همین خاطر با مشاهده این خزنده در خانه، تمامی اهالی منزل تلاش می کنند تا این موجود را از محل زندگی خود دور کنند اما آیا دم مارمولک سیانور دارد؟ اصلا ما چقدر مارمولک را می شناسیم؟ در ادامه به هفت نکته درباره مارمولک اشاره شده است:

* مارمولک ها جزو خزندگان به حساب می آیند. خزندگان موجوداتی هستند که به دلیل وجود پولک روی پوست بدن شان شناخته می شوند و میتوان از گروه های مختلف شناخته شده خزندگان به مارمولک ها، مارها، لاک پشت ها و کروکودیل ها اشاره نمود همینطور «توآتارا» و «کرم سوسمار» ها جزو خزندگان هستند اما نسبت به سایر گونه های دیگر کمتر شناخته شده اند.

* تعداد گونه های مارمولک شناخته شده در دنیا متغیر است چونکه هر چند وقت یک مرتبه گونه های جدیدی توصیف و معرفی می گردند و این تعداد افزوده می شود. با این وجود حالا بیشتر از ۶۶۰۰ گونه مارمولک در دنیا شناخته شده اند و در ایران هم حدود ۱۶۶ گونه مارمولک وجود دارد که نسبت به سایر خزندگان کشور تعداد بیشتری را شامل می شوند.

* دم مارمولک محل ذخیره چربی هایی است تا در فصل های پاییز و زمستان که غذای کمتری پیدا می شود از این ذخیره های چربی استفاده کنند ازاین رو این باور که مارمولک ها در دم خود سیانور دارند و سمی هستند غلط است همینطور قطع شدن دم برخی مارمولک ها ناشی از یک مکانیسم دفاعی است که به آن «اتوتومی» یا خود دم بری گفته می شود که به منظور جلب توجه شکارگر به دم و ایجاد فرصتی برای فرار و نجات مارمولک صورت می گیرد.

* مشخصا دو گونه مارمولک سمی در دنیا تابحال شناخته شده اند که هیچ یک از این دو گونه مارمولک سمی در ایران پراکنش ندارند ازاین رو هیچ مارمولک سمی در کشور وجود ندارد. باآنکه محققان هنوز درباره سمی بودن بزاق بزمجه ها که نوعی از مارمولک ها و متعلق به خانواده وارانیده هستند، به اتفاق نظر نرسیده اند.

* مارمولک ها در خیلی از زیستگاه ها وجود دارند و در ایران میتوان گونه های مختلف مارمولک را در انواع زیستگاه ها از دشتی و کویری تا مناطق کوهستانی و ارتفاعات مشاهده کرد.

* مارمولک ها هم مانند تمام موجودات زنده دیگ نقش اکولوژیک موثری دارند. ازاین رو نبود آنها در چرخه حیات مشکل بوجود می آورد. یکی از مهم ترین نقش های اکولوژیک مارمولک کنترل جمعیت حشرات است ازاین رو اگر مارمولک ها حضور داشته باشند، جمعیت حشرات هم کاسته می شود و در نتیجه انسان ها هم راحتتر زندگی می کنند؛ همانطور که در اغلب خانه ها در گذشته «گکو» یا همان مارمولک های خانگی مشاهده می شد و جمعیت حشرات، سوسک ها و سایر موجودات موزی کمتر بود اما حالا انسان ها با دور کردن مارمولک ها از منازل، به جای کنترل بیولوژیک در خانه از آفت کش و سموم شیمیایی برای از بین بردن حشرات و موجودات موذی استفاده می نمایند.

* تخریب زیستگاه یکی از مهم ترین عواملی است که سبب از بین رفتن گونه های مختلف مارمولک می شود و از آنجایی که انسان ها خیلی از زیستگاه های طبیعی را تخریب کرده اند، میتوان اظهار داشت که انسان ها یکی از عوامل تهدید حیات مارمولک ها به حساب می آیند. اقداماتی مانند مالچ پاشی در زیستگاه های بیابانی صدمه ای جدی به موجودات همچون مار و مارمولک وارد می نماید و تخریب زیستگاه آنها سبب از بین رفتن این موجودات می شود.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، شاید خیلی از آدم ها از وجود مارمولک در منازل خود احساس خوشایندی نکنند اما این حقیقت را نمی توان انکار کرد که مارمولک هم مانند سایر موجودات نقش مهمی در اکوسیستم دارد و نباید با اقدامات مخرب حیات این گونه را چه در محیط شهری و چه در طبیعت تهدید کرد.
1400/02/09
20:12:00
5.0 / 5
374
تگهای خبر: دام , زندگی , شكار , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک