نكاتی درباره خشكسالی هواشناسی

نكاتی درباره خشكسالی هواشناسی کارشناسان هواشناسی خشکسالی را بارش کمتر از حد معمول که منجر به تغییر الگوی آب و هوایی می شود، تعریف کرده اند. بدین جهت به طورکلی خشکسالی از نظر هواشناسی به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارندگی اطلاق می شود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، خشکسالی معمولاً بر طبق درجه خشکی در مقایسه با مقادیر نرمال یا میانگین و طول دوره خشکی تعریف می شود. لازم است که تعاریف خشکسالی هواشناسی بصورت موردی برای هر منطقه متفاوت از مناطق دیگر درنظر گرفته شود چونکه شرایط جوی که سبب کمبود بارش می شود از منطقه ای به منطقه دیگر متغیر است.

بر اساس گزارش مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تعریف خشکسالی از دیدگاه هواشناسی در کشورهای مختلف و در زمان های مختلف متفاوت می باشد. در مناطقی که وجود دوره های طولانی بدون بارندگی امری عادی است تعریفی مبتنی بر تعداد روزهایی با بارش کمتر از یک حد آستانه خاص غیر واقعی است. درسایر تعاریف رابطه ای بین میزان انحراف واقعی بارش به مقادیر متوسط ماهانه، فصلی یا سالانه برقرار است.

از دیدگاه اقلیم شناسان خشکسالی یک پدیده طبیعی است که بر اثر تغییرات الگوهای آب و هوایی ناشی از کاهش نزولات جوی به وجود می آید و ادامه آن سبب عدم تعادل اکولوژیک و هیدرولوژیک می شود. ازسویی دیگر چون از دیدگاه جغرافیایی تعریف خشکسالی مفهومی وابسته به مکان است، شدت خشکسالی در هر محل تابعی از ضریب تغییرپذیری بارش در همان محل است بدین سبب از نظر اقلیم شناسی خشکسالی قابل تعیین است بطوریکه در این روش درجه خشکسالی وترسالی تعیین می شود.

بر طبق این گزارش، خاصیت ها و اثرات خشکسالی مانند شدت، مدت و بزرگی آن از محلی به محل دیگر متفاوت می باشد. در مناطق خشک و نیمه خشک اثرات کمبود بارندگی روی منابع آب به سرعت آشکار می شود. به بیان دیگر در مناطقی که بطور طبیعی دارای محدودیت منابع آب هستند، بروز خشکسالی تاثیرات منفی بیشتری به دنبال دارد وحتی می تواند به بحران منتهی شود.

در بیشتر موارد خشکسالی های هواشناسی به وقوع خشکسالی های بعدی همچون خشکسالی کشاورزی و خشکسالی آبشناسی و درمواردی که چندین سال ادامه یابد به خشکسالی اقتصادی و اجتماعی منتهی می شود هر چه شدت و گستره خشکسالی بیشتر باشد، تاثیرات آن عمیق تر خواهد بود.

مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گزارش داده است که در گذشته برخی خشکسالی ها بطور محدود و گاهی گسترده ایران را دربرگرفته بود و موجب بروز خسارت های فراوان به محصولات کشاورزی و دامی مناطق روستایی شده و مهاجرت دسته جمعی روستاییان به شهرها را به همراه داشته بود.

حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ یکی از عوارض این مهاجرت ها است که هزینه های بسیار سنگینی را بر جامعه و کشور تحمیل می کند. نتایج سرشماری ها نشان میدهد که تعدادی از روستاهای کشور بر اثر اینگونه خشکسالی ها خالی از سکنه شده اند. وقوع خشکسالی های شدید و طولانی مدت خصوصاً در مناطق حساس و شکننده سبب وارد آمدن ضررهای شدید اقتصادی و اجتماعی می شود.
1400/02/09
20:42:06
5.0 / 5
364
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک