درباره گورخر آفریقایی چه می دانید؟

درباره گورخر آفریقایی چه می دانید؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی گورخر (Zebra) جانوری از خانواده اسب و بومی آفریقای مرکزی و جنوبی است. این جانور به خاطر خطوط مشکی و سفید روی بدنش مشهور است. این خطوط معمولا روی سر، گردن و تنه به صورت عمودی وجود دارد. این نوارهای سیاه و سفید در پنهان شدن از دید شکارچیان موثرند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، گورخرها عمدتا ۲.۳ متر طول، ۱.۲۵ تا ۱.۵ متر از شانه ایستاده و حدود ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارند، باآنکه بعضی از آنها می توانند به بیشتر از ۴۱۰ کیلوگرم برسند. گورخرها علاوه بر راه راه بودن، دارای یال هایی قائم هستند.

نوارهای راه راه هیچ دو گورخری شبیه به هم نیست. هر گله گورخر صحرایی از خانواده های زیادی تشکیل شده است و هر گورخر اعضای خانواده خود و اطرافیانش را از روی خط های بدنشان تشخیص می دهد. هر خانواده گورخر در موقع حرکت نظم خاصی دارد. اگر گورخر ضعیف یا صدمه دیده ای در خانواده وجود داشته باشد، همه اعضای خانواده از او مراقبت می کنند و آهسته حرکت می کنند تا عقب نماند.

اگر چه در فارسی امروز اغلب به این حیوان گورخر می گویند اما گوری که در ایران و برخی نقاط دیگر آسیا یافت می شود از این نوع گورخرهای آفریقایی نیست و پوستی ساده و به رنگ زرد اخرایی دارد و به گورخر ایرانی معروف است.

پژوهش ها در سال ۲۰۱۲ نشان میدهد که نوع بازتاب نور از بدن مخطط گورخر جذابیت کمتری برای مگس تسه تسه از مگس های دوباله بومی آفریقای جنوبی و ناقل بیماری خواب و بیماری ناگانا دارد و این نوع مگس ها بدن چارپایان سیاه را برای نیش زدن به بدن راه راه گوراسب ترجیح می دهند. این پژوهش نشان میدهد احتمال اینکه راه راه شدن بدن گورخرها در راه تکامل ژنتیکی به خاطر دفع مگس تسه تسه باشد زیاد است. یکی دیگراز دلیل هایی که برای راه راه بودن گورخر ذکر شده این است که این امر به تنظیم دمای بدن آنها و به بازشناختن گورخرها توسط یکدیگر کمک می نماید و درندگانی را که می خواهند به گله گورخرها حمله کنند، گیج می کند.

گورخرها برخلاف نزدیکترین بستگانشان یعنی اسب ها و خرها هیچ گاه تابحال به صورت کامل اهلی نشده اند. تلاش هایی برای اهلی کردن گورخر انجام گرفته است که از آن میان میتوان به ایجاد نوعی قاطر از نسل گورخر اشاره نمود.

مانند خیلی از اعضای خانواده اسب، گورخرها بسیار اجتماعی هستند اما ساختار اجتماعی آنها به گونه ها بستگی دارد. گورخرهای کوهستانی و گورخرهای دشتی به صورت گروهی زندگی می کنند که به "حرمسرا" معروف هستند و شامل یک اسب نر تا شش مادیان و کره آنها می شود. با این وجود برخلاف سایر گونه های گورخر، گورخرهای گروی (Grevy's zebras) پیوندهای اجتماعی دائمی ندارند. گروهی از این گورخرها به ندرت بیشتر از چند ماه در کنار یکدیگر می مانند.

مانند خیلی از گونه های جانوری، گورخرهای ماده زودتر از نرها بالغ می شوند و مادیان امکان دارد نخستین کره اسب خویش را در سه سالگی داشته باشد. نرها تا پنج یا شش سالگی قادر به تولید مثل نیستند. مادیان ها امکان دارد هر ۱۲ ماه یک کره به دنیا آورند. او تا یک سال از کره پرستار می کند. گورخرها مانند اسب ها اندکی بعد از تولد قادر به ایستادن، راه رفتن و مکیدن هستند.

از مهم ترین شکارچیان این گونه در طبیعت میتوان به شیر، یوز‍‍پلنگ، کفتار، سگ های شکاری، ‍‍پلنگ و انسان ها اشاره نمود.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، هفته گذشته سه راس گورخر آفریقایی شامل دو ماده و یک نر از کشور هلند به ایران منتقل و بعد از چند روز نگهداری در گمرک روز ۱۲ اردیبهشت ماه به مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت در استان تهران منتقل شدند و گورخر نر ۱۳ اردیبهشت ماه تلف شد این در حالیست که باغ وحش صفادشت اظهار کرده که گورخر نر در راه انتقال به باغ وحش جان خویش را از دست داد و لاشه آن تحویل باغ وحش شد. روز ۱۴ اردیبهشت ماه فیلمی در فضای مجازی منتشر گردید که نشان می داد گورخرها در گمرک مرز بازرگان از محفظه خود خارج شدند و ضمن صدمه دیدن مورد ضرب و شتم برخی افراد حاضر در محل قرار گرفتند.

منبع:

1400/02/16
17:53:58
5.0 / 5
435
تگهای خبر: بیماری , حیات وحش , حیوان , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک