اعلام شرایط جدید نمونه برداری از حیات وحش

اعلام شرایط جدید نمونه برداری از حیات وحش به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی اظهار داشت: هرگونه نمونه برداری از حیات وحش کشور بدون دریافت مجوز ممنوع و لازم است که نمونه های تیپ به دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی تحویل داده شود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا محمد مدادی تصریح کرد: با عنایت به رسالت قانونی دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی به استناد قوانین بالا دستی در مورد جمع آوری و نگهداری از اجزای تنوع زیستی کشور و به منظور نظارت بر نمونه برداری از حیات وحش کشور که مدیریت و حفاظت آن بر عهده سازمان متبوع است، بخشنامه جامعی در این خصوص تهیه و توسط معاونت محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی ابلاغ گردید.

مدادی خاطرنشان کرد: در این بخشنامه به ممنوعیت هر گونه نمونه برداری از حیات وحش کشور بدون دریافت مجوز که قبلا هم جاری بوده، تاکید گردیده است. همچون مفاد مهم این بخشنامه اجبار تحویل نمونه های تیپ گونه ها و تاکسون های توصیف شده به دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی است.

وی ضمن اشاره به این که متاسفانه پیش از این در بخش جمع آوری و نگهداری نمونه های تیپ حیات وحش کشور که از الزامات عنوان موزه ملی است کم کاری شده و این امر سبب خروج خیلی از نمونه های تیپ از کشور شده است، اظهار داشت: متاسفانه به دنبال این کم کاری نمونه های تیپ در موزه های مختلف پراکنده است و در دسترس محققان قرار ندارد. از طرفی موزه ملی تاریخ طبیعی درحال حاضر با راه اندازی مخازن مجهز به سیستم الکترومکانیک و سامانه آنلاین نمونه های خود، هیچگونه محدودیتی برای دریافت و نگهداری نمونه های تیپ ندارد و خروج آنها از کشور توجیه پذیر نیست.

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: از این تاریخ تحویل کلیه نمونه های تیپ توصیف شده به موزه ملی تاریخ طبیعی ضروریست و موزه ملی هم در مقابل کد ویژه با پیشوند مورد تایید MMTT برای نمونه ها به منظور درج در مقالات محققین صادر می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدادی با دعوت از کلیه محققان و پژوهشگران به اهدای نمونه های قبلی خود به موزه ملی خاطرنشان کرد: برای این امر تمهیدات و تشویقاتی مطابق با عرف کلی موزه های تاریخ طبیعی دنیا هم پیشبینی شده است و امیدواریم بتوانیم مجموعه ای از نمونه های تیپ گونه های حیات وحش کشور را جهت استفاده محققان کشور جمع آوری و با شرایط استانداردی که فراهم شده نگهداری نماییم.

منبع:

1400/02/20
10:56:29
5.0 / 5
405
تگهای خبر: حفاظت , حیات وحش , دریا , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک