معاون درمان وزارت بهداشت اعلام كرد

وضعیت عوارض واكسن های كرونا

وضعیت عوارض واكسن های كرونا معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت عوارض واکسن کرونا، اظهار داشت: به صورت مرتب عوارض همه کسانی که واکسن دریافت می کنند، در سامانه وزارت بهداشت ثبت می شود و مواردی که تا کنون ثبت شده عوارض متعارف یک واکسن مانند درد محل تزریق، تب خفیف، دردهای استخوانی و همان علائمی است که امکان دارد پس از تزریق هر واکسن ویروسی اتفاق افتد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان بابایی، در حاشیه شانزدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی، درباره عوارض واکسن کرونا، اظهار داشت: در زمینه عوارض واکسن، خوشبختانه ما عارضه جدی و نگران کننده نداریم. سامانه ای در وزارت بهداشت داریم که به صورت مرتب عوارض همه کسانی را که واکسن دریافت می کنند، در آن ثبت می شود. بر این اساس تابحال عوارضی که داشتیم عوارض متعارف یک واکسن است مانند درد محل تزریق، تب خفیف، دردهای استخوانی و همان علائمی که امکان دارد پس از تزریق هر واکسن ویروسی اتفاق بیفتد.
وی اضافه کرد: مواردی که درباره فوتی ناشی از تزریق واکسن گزارش شده، هم در دانشگاه ها کمیته علمی داریم هم در وزارت بهداشت که تمام پرونده های این بیماران بررسی می شود و پس از تحلیل و بررسی گزارش می شود. از آنجایی که واکسیناسیون از سنین بالای 85 سال و بعد بالای 80 سال و بعد هم افرادی بالای 75 سال شروع شده، خیلی از این عزیزان امکان دارد که بیماری های زمینه ای داشته باشند و علت فوت شان ناشی از آن بیماری زمینه ای باشد. به هر حال ما سالانه 400 هزار فوتی غیر کرونا در کشور از قبل هم داشتیم که مهم ترین علت آن سن بالا بوده که افراد امکان دارد گرفتار بیماری نارسایی کلیه، دیابت پیشرفته، فشار خون پیشرفته و... باشند. در پرونده هایی هم که بررسی شده، فوتی ها به علت بیماری زمینه ای بوده، نه واکسن. ازاین رو مردم نگران واکسن نباشند و ان شاءالله طبق برنامه ریزی ها این واکسن را دریافت نمایند.
جان بابایی افزود: در شرایط اوج کرونا مجبور شدیم خدمات غیر اورژانس را مقداری کمرنگ کرده و ظرفیت تمام مراکز دولتی، تأمین اجتماعی، خصوصی و خیریه و سازمان هایی مانند نیروهای مسلح و... با اولویت برای کرونا بوده است. حال با عنایت به روند رو به کاهش کرونا از همکارانمان خواهش کردیم که هرچه سریعتر خدمات غیراورژانس را هم آغاز کنند. گرچه در تمام این مدت خدمات اورژانسی را انجام می دادیم. کمااینکه در فروردین سال جاری نسبت به فروردین سال 1399 میزان حوادث جاده ای مان شش برابر شده بود که خدمات دهی در این موارد انجام شد.
جان بابایی اظهار داشت: از دستاوردهای این دوره این بود که علیرغم اینکه بار بیماری بسیار بیشتر بود و تعداد رجوع کنندگان ما در بیمارستان ها چه برای سرپایی چه بستری، حدودا دو برابر پیک های قبلی بوده و سه برابر هم افراد جوانمان بیشتر از گذشته مبتلا شدند و همینطور در اغلب استان ها بیشتر از 80 درصد سوش ها از نوع انگلیسی بوده است، با این وجود میزان مرگ و میر نسبت به بار بیماری کمتر شد و به نصف آمار گذشته رسیده بود. البته همین میزان فوتی هم مایه تاسف است و قابل جبران نیست، اما با تلاش کادر بهداشت و درمان این شرایط بوجود آمد.
وی در ادامه درباره مبحث توزیع انسولین هم اظهار داشت: ما پارسال یک تجربه خوب داشتیم و توزیع داروهای بیماران هموفیلی، تالاسمی، ام اس، بیماران پیوندی را به صورت یک برنامه الکترونیک به صورت حواله الکترونیک در تهران کامل اجرا کردیم که سبب شد خیلی از خطاها و سوءاستفاده ها شناسایی و از آنها جلوگیری شد و حتی ما کاهش مصرف را هم نسبت به سال قبل داشتیم. به صورتی که در بعضی موارد مصرف برخی داروها حدود 20 درصد کمتر شده بود که دلیلش این بود که ممکن بود در این عرصه تخلفاتی صورت گیرد.
وی اضافه کرد: در مورد انسولین قلمی سازمان غذا و دارو در ماه های پایانی سال 1399 میزان توزیع آنرا حدودا دو برابر اوایل سال انجام داد و حدودا یک میلیون و 800 هزار انسولین قلمی را به سه میلیون و 600 هزار انسولین رساند. منتها همچنان مواردی داریم که مورد اعتراض مردم است. بر این اساس به دانشگاه ها اعلام کردیم که تا آخر اردیبهشت ماه 1400 تمام اطلاعات بیمارانی که دریافت کننده انسولین قلمی هستند، با کد ملی در سامانه بیماری های نادر که در دسترس مردم و مراکز بهداشتی و درمانی است، وارد کنند. پس از احصاء این اطلاعات دقیقا مشخص می شود چه کسی، در چه منطقه ای و به چه میزان انسولین قلمی دریافت می کند.
جان بابایی اظهار داشت: بر این اساس سازمان غذا و دارو هم توزیع انسولین قلمی را بر طبق این اطلاعات انجام خواهد داد و دسترسی مردم بطور قطع بهتر شده و در نزدیکترین داروخانه به محل زندگی شان می توانند با مشخصاتی که از قبل با کد ملی در این سامانه ثبت کرده اند، انسولین مورد نیازشان را دریافت نمایند. خواهش می کنم کسانی که این انسولین را دریافت می کنند به مراکز بهداشتی و درمانی منطقه خودشان رجوع کنند و اطلاعات را وارد کنند. همینطور اگر می توانند به مراکز بیمارستانی که درمانگاه دیابت دارند، برای ثبت اطلاعات شان رجوع کنند. ما حدود 550 مرکز دیابت بیمارستانی در کشور داریم که می توانند در آنجا اطلاعاتشان را وارد کرده و راستی آزمایی شده و با این کار می توانیم نگرانی مردم را در زمینه انسولین به حداقل برسانیم. در زمینه انسولین با تلاشهای وزارت بهداشت و ارزهایی که تأمین خواهد شد، نگرانی مردم برطرف می شود.1400/02/21
14:08:07
5.0 / 5
296
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک