سیل و فرسایش خاك نتیجه بدرفتاری با منابع طبیعی است

سیل و فرسایش خاك نتیجه بدرفتاری با منابع طبیعی است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس سازمان جنگلها اظهار داشت: بی توجهی و بد رفتاری با منابع طبیعی و محیط زیست سبب گشته است ما امروز شاهد سیل های مخرب، فرونشست زمین و پایین رفتن سفره های زیرزمینی آب باشیم و نتیجه کارهای مشترک سازمان جنگلها با هلال احمر می تواند در مقابل این چالش ها جنبه پیشگیرانه داشته باشد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا مسعود منصور در آیین رونمایی از طرح کاروان نیکوکاری با رویکرد احیای منابع طبیعی و آیین اختتامیه طرح نهال کاری جوانان که با حضور رئیس سازمان جمعیت هلال احمر در سازمان جمعیت جوانان هلال احمر برگزار شد، اظهار داشت: فصل مشترک سازمان جنگلها و جمعیت هلال احمر داشتن مسئولیت اجتماعی در برابر مردم و بارزترین کار در این بخش رعایت حقوق عامه مردم و حق حیات است.

وی اضافه کرد: تمامی فعالیتهای منابع طبیعی کشور با مشارکت مردم برنامه ریزی و اجرایی می شود و سازمان جنگلها در کنار تعیین شعارهای هفته منابع طبیعی هر سال، یک شعار هویتی دارد و آن شعار منابع طبیعی با مردم و در کنار مردم است.

منصورهمچنین اظهار داشت: بیشتر از ۸۰ درصد از مساحت کشور تحت مدیریت سازمان جنگلها قرار دارد و در استان ها این اقدامات در چارچوب فعالیتهای منابع طبیعی انجام می شود.

وی اضافه کرد: وقتی موضوع هایی همچون ریزگردها، فرسایش خاک، سیل و گسترش فضای سبز و تولید اکسیژن مطرح می شود، مسئولیت و دایره فعالیتهای منابع طبیعی متوجه همه مساحت کشور و مردم است.

رییس سازمان جنگلها در بخش دیگری ازصحبت های خود به حفظ و اهمیت منابع طبیعی کشور پرداخت و تصریح کرد: جنگل های زاگرس به تنهایی ۴۰ درصد آب کشور را تولید و هر هکتار جنگل سالانه ۲.۵ تن اکسیژن تولید می کند و هزاران خانوار ایرانی زندگی شان وابسته به منابع طبیعی است و منابع طبیعی ضامن امنیت غذایی و حیاتی کشور است.

منصور با اشاره به اینکه کشور ما ایران در کمربند خشک و نیمه خشک قرار دارد و توسعه و گسترش فضای سبز و پوشش گیاهی امری ضروری و لازم به حساب می آید، خاطرنشان کرد: پوشش گیاهی هوا را تلطیف و از فرسایش خاک و خسارت سیل جلوگیری می کند و باعث تقویت سفره های زیرزمینی می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: مهم ترین حق بشر حق حیات است و حفظ آب و خاک و پوشش گیاهی از وظیفه سازمان جنگل هاست.

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: سال قبل سازمان جنگلها در سال جهش تولید اقدامات قابل توجهی در چارچوب طرح ۹ در ۹۹ انجام داده است و جوانان هلال احمر هم اقدامات قابل توجهی در زمینه احیای منابع طبیعی داشته است.

منصوردر ادامه اظهار داشت: کاشت نهال یک مرحله از انجام کار است و مهم تر از همه نگهداری و حفظ نهال های کاشته شده است که با عنایت به کاهش بارندگی و بروز خشکسالی نیازمند آبیاری و مراقبت بیشتر است.
کاشت ۳۰ هزار نهال در طرح ۹ در ۹۹
در ادامه این مراسم محمد گل افشان - رئیس سازمان جوانان هلال احمر- اظهار داشت: جمعیت جوانان هلال احمر بر مبنای تفاهم نامه ای که با سازمان جنگلها به امضا رسیده است سال قبل در چارچوب طرح ۹در ۹۹ توانست در سرتاسر کشور ۳۰ هزار نهال بکارد.

وی اضافه کرد: اهداف جمعیت هلال احمر عام المنفعه و بشردوستانه است و در طرح کاروان نیکوکاری با رویکرد منابع طبیعی پارسال ۱۰ هزار نفر از جوانان هلال احمر مشارکت کرده اند.

گل افشان همینطور اظهار داشت: سال قبل یک جوان جمعیت هلال احمر در اطفای حریق جنگل های زاگرس جان خویش را از دست داد و هلال احمر برای گرامیداشت یاد آن جوان بوستانی با عنوان بوستان جاودانگی در استان چهار محال و بختیاری بوجود آورده است.

وی از وجود ۸۰۰ اکیپ جوانان جمعیت هلال احمر در سرتاسر کشور اطلاع داد و اظهار داشت: ۴۰۰ اکیپ پیاده و ۴۰۰ اکیپ دوچرخه سوار هستند و شعار این جوانان بشردوستانه است.

گل افشان از فعال کردن المپیاد ورزشی جوانان اطلاع داد و اظهارکرد: این جوانان از جانب منابع طبیعی آموزش های لازم را فرا گرفته اند و در بخش آبخیزداری، بیابان زدایی و نهال کاری فعالیت خواهند کرد.

در ادامه این مراسم محمد حسن قدسیان مقدم - دبیرکل جمعیت هلال احمر- اظهار داشت: احیای منابع طبیعی و داشتن مسئولیت اجتماعی در زمینه جنگل کاری و ایجاد فضای سبز به امروز و روز گذشته بر نمی گردد بلکه این همکاری از سابقه ۶۰ تا ۷۰ ساله برخورداراست و در مقاطعی جمعیت جوانان هلال احمر با عنوان نهضت سبز با منابع طبیعی همکاری کرده است.

وی اضافه کرد: در مراتع کشور بخصوص در زمینه گیاهان دارویی ظرفیت های همکاری زیادی وجود دارد و جمعیت هلال احمر با برخورداری از نیروی جوان و پر انرژی و پر انگیزه می تواند با توسعه گیاهان دارویی هم برای جوان جامعه و هم برای کشور جاذبه و منفعت ایجاد نماید.

قدسیان مقدم تصریح کرد: این آمادگی برای همکاری و مشارکت جمعیت جوانان الان وجود دارد اما نیازمند آموزش های لازم علمی و اجرایی از جانب سازمان جنگل هاست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگلها، در این مراسم مسعود منصور با اهدای تندیس «گونه بلوط زاگرس» از زحمات و تلاشهای سازمان جمعیت هلال احمر به جهت مشارکت و همکاری در زمینه احیای منابع طبیعی قدردانی نمود علاوه بر آن با بازدید از موزه سازمان جمعیت هلال احمر از تابلوی طرح کاروان نیکوکاری با رویکرد احیای منابع طبیعی رونمایی نمود.

منبع:

1400/02/21
22:09:25
5.0 / 5
365
تگهای خبر: آب , آموزش , انرژی , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک