دامپزشك باغ وحش ارم تشریح كرد

آخرین وضعیت فیل متولد شده در باغ وحش ارم

آخرین وضعیت فیل متولد شده در باغ وحش ارم خرید و فروش حیوان خانگی: به دنبال انتشار اخباری درباره تولد یک فیل ماده در باغ وحش ارم تهران، دامپزشک این باغ وحش درباره وضعیت سلامت فیل مادر و نوزاد و اقدامات انجام شده برای مراقبت از آنها توضیح داد.



پیمان محمدزاده در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: فیل های باغ وحش ارم تهران طی سال ۱۳۹۲ از یک یتیم خانه فیل ها در کشور سریلانکا - بعنوان هدیه رئیس جمهوری سریلانکا به رئیس جمهوری وقت ایران - به کشور منتقل شدند. هردوی این فیل ها هنگام ورود به کشور هشت سال سن داشتند.

وی افزود: قبل از این نیز گزارش هایی از حاملگی فیل ماده باغ وحش ارم تهران انتشار یافته بود اما به طورکلی درمورد فیل ها مسئله آبستنی کاذب وجود دارد. از سویی دیگر آخرین جفت گیری فیل نر و ماده این باغ وحش در اریبهشت ماه سال ۱۳۹۸ رخ داده بود که ما پس آن احتمال می دادیم که فیل ماده حامله شده باشد.

دامپزشک باغ وحش ارم تهران با اشاره به این که فیل ماده این باغ وحش حدود ۲۴ ماه حامله بوده است، اشاره کرد: طول حاملگی در فیل ها معمولا بین ۲۰ تا ۲۲ ماه است اما فیل ماده باغ وحش ارم تهران به سبب این که حاملگی اول خودرا تجربه می کرد و از طرفی دیگر حاملگی فیل های آسیایی در محیط اسارت خیلی کم رخ می دهد، حاملگی طولانی تری را تجربه نمود.

محمدزاده در ادامه با اعلان اینکه نوزاد متولد شده ماده و مقداری جثه او از حد طبیعی کوچکتر است، اظهار نمود: همین مسئله باعث شده است که جهت استفاده از شیر فیل مادر نیاز به آموزش و وقت بیشتری داشته باشد. بطور کلی فیل ها بطور متوسط در هر وعده نیم لیتر شیر مصرف می کنند و در طول روز باید هشت لیتر شیر خورده باشند. تلاش می نماییم فیل مادر و نوزاد بصورت طبیعی این پروسه را طی کنند و نیاز به دخالت انسانی یا تغذیه دستی نداشته باشند.

به گفته وی فیل هایی که در بدو تولد بصورت دستی تغذیه می شوند، طول عمر کوتاهی خواهند داشت و ممکنست خیلی زود از بین بروند.

دامپزشک باغ وحش ارم تهران با تاکید بر این که از بدو تولد این فیل در باغ وحش با متخصص های کشورهای مختلف در زمینه فیل های آسیایی مشورت کرده ایم، اظهارکرد: باتوجه به استعداد فیل مادر و نوزاد تلاش ما این است که شیر خوردن طبیعی حیوان ادامه داشته باشد و از شیرهای مصنوعی استفاده نکنیم.

محمدزاده افزود: از سویی دیگر درحال حاضر فیل مادر و نوزاد بصورت قرنطینه و در جایگاهی جداگانه نگهداری می شوند البته این جایگاه بصورت هوشمند و با بهره گیری از دوربین بصورت دائم درحال بررسی هستند و میزان نور، رطوبت، دما، اکسیژن و... منطبق با شرایط استاندارد است همین طور علایم حیاتی هر دو فیل نیز در وضعیت مناسب و پایدار قرار دارد.

وی با اعلان اینکه اقدامات درمانی فیل مادر و نوزاد نیز بلافاصله بعد از زایمان و با بهره گیری از دستگاه هایی که نیاز به تماس مستقیم با حیوان ندارند، انجام شده است، اظهار داشت: از فیل نر نیز درحال حاضر بصورت جداگانه نگهداری می شود و به دنبال راه اندازی جایگاهی اختصاصی برای فیل نر هستیم.

دامپزشک باغ وحش ارم تهران در آخر در پاسخ به این پرسش ایسناکه آیا جایگاه فیل ها در باغ وحش ارم تهران استاندارد هست یا خیر؟ توضیح داد: جایگاه فیل ها استاندارد است اما ما به دنبال توسعه این جایگاه هستیم تا در آینده فیل نر و فیل نوزاد با یکدیگر برخوردهای فیزیکی نداشته باشند.





منبع:

1400/02/27
10:00:47
5.0 / 5
400
تگهای خبر: آب , آموزش , پزشك , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک