تلاش ها برای حفظ آخرین بازمانده های یك پرنده منحصر به فرد در ایران

تلاش ها برای حفظ آخرین بازمانده های یك پرنده منحصر به فرد در ایران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیر پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ از جذب مشارکت کشاورزان برای حفاظت از میش مرغ ها آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر این که امسال هم اداره حفاظت محیط زیست بوکان مانند سال قبل نسبت به خرید محصول سرپای گندم در بخش هایی از اراضی کشاورزی منطقه اقدام می کند، پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ نیز مبادرت به خرید محصول سرپا در بخش های دیگر زیستگاه خواهدنمود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا مهدی نبی یان افزود: خرید محصول سرپا بصورت نوارهای طولی و پراکنده در زمینهای گندم و تحت عنوان «نوار میش مرغ» انجام می شود و با نصب تابلو و علائم به کشاورزان اعلام می شود که این بخش از محصول را برداشت نکنند.

نبی یان با اشاره به جلب مشارکت کشاورزان برای باقی گذاشتن داوطلبانه قسمت کوچکی از محصول خود در زمینهای زراعی اظهار داشت: خوشبختانه اهالی منطقه علاقه زیادی به گونه میش مرغ دارند و تا حالا از خیلی از پیشنهادهای ما استقبال کرده اند. یکی از پیشنهادهای ما، باقی گذاشتن ۱۰۰ مترمربع از محصول گندم به ازای هر هکتار کشت در زمین زراعی بود که در صحبت های اولیه با تعدادی از کشاورزان منطقه مورد استقبال قرار گرفت.

به گفته نبی یان، علاقه اهالی منطقه به این پرنده یکی از امیدهای اصلی برای حفظ آخرین بازمانده های میش مرغ در ایران است.

بر طبق این گزارش آوات بازیار - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان - نیز اظهار داشت: با توجه به این که از سالهای دور زیستگاه های طبیعی میش مرغ زیر کشت محصولات کشاورزی همچون گندم رفته است و زادآوری این پرنده در همین زمینهای زراعی اتفاق می افتد، پس وجود گندم در زمینهای زراعی به صورتی پناهگاه امنی برای جوجه میش مرغ هایی است که در همین ایام سر از تخم بیرون آورده اند.

وی اضافه کرد: معمولا جوجه میش مرغ های تازه متولد شده در اواسط مردادماه قدرت پرواز پیدا کنند اما فصل برداشت گندم اواخر خردادماه و اوایل تیرماه است بدین سبب با برداشت گندم، جوجه هایی که توانایی پرواز ندارند، در زمینهای زراعی خالی از محصول در مقابل دشمنان طبیعی همچون روباه و پرندگان شکاری بسیار بی پناه و لطمه پذیر خواهند شد.

بازیار در ادامه اظهار داشت: از چند سال قبل با مشارکت جامعه محلی و کشاورزان منطقه، طرح برداشت دیرهنگام قسمتی از محصول گندم در زیستگاه های زادآوری میش مرغ در حمامیان و دشت سوتاو را در دست انجام داریم؛ به شکلی که قسمتی از محصول کشاورزان را بصورت سرپا از آنها خریداری می نماییم تا با تاخیری دوماهه برداشت شود و این کار کمک زیادی به حفظ جوجه میش مرغ ها می کند.

تلاش برای احیای قسمتی از پوشش گیاهی منطقه

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از بررسی ها برای احیای پوشش گیاهی طبیعی در قسمتی از زیستگاه های میش مرغ آگاهی داد و اظهار داشت: در سال قبل با همت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی موفق شدیم زمینی به وسعت بیش از ۲۲ هکتار برای کشت گندم بعنوان پناهگاه میش مرغ خریداری نماییم. امسال تصمیم بر این شد تا امسال در این حوزه کشت گندم انجام نشود و شرایط زمین را از نظر پوشش گیاهی طبیعی، نوع گونه ها و تاثیر آن در رفتارهای میش مرغ ها بررسی شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه به سبب آنکه از سالهای بسیار دور بخش زیادی از زیستگاه های زادآوری میش مرغ در منطقه به زیرکشت محصولات مختلف کشاورزی رفته، اطلاعات دقیقی از گونه های گیاهان وحشی که میش مرغ به آنها وابستگی داشته است را در اختیار نداریم بدین سبب لازم است تا در یک اقدام منسجم اینگونه ها را شناسایی نماییم چونکه علاوه بر میش مرغ، اکوسیستم طبیعی زیستگاه اینگونه شامل گیاهان، حشرات و سایر جانداران هم اهمیت دارند و با احیای قسمتی از زیستگاه طبیعی امیدهایمان برای حفظ میش مرغ چند برابر خواهد شد.

بازیار اشاره کرد: امسال با کشت نکردن این زمین می خواهیم وضعیت را رصد نماییم و ببینیم آیا میش مرغ ها بدون کشت گندم در معرض خطر بیشتر قرار می گیرند یا خیر؟ احیانا در سال آینده این تصمیم را بگیریم که در این اراضی یا قسمتی از آن ادامه کشت گندم انجام بگیرد.

به گزارش روابط عمومی پروژه حفاظت از میش مرغ، پروژه حفاظت مشارکتی از میش مرغ در دشت سوتاو شهرستان بوکان از شروع سال ۱۳۹۹ توسط «کانون گردشگران طبیعت ایران» و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان و با حمایت مالی برنامه کمک­ های کوچک (SGP) برنامه عمران ملل متحد در ایران شروع به کار کرده است.

منبع:

1400/02/27
22:16:54
5.0 / 5
379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک