شمارش بیش از ۷۰۰۰ غازپیشانی سفید كوچك در حاشیه سد ارس

شمارش بیش از ۷۰۰۰ غازپیشانی سفید كوچك در حاشیه سد ارس خرید و فروش حیوان خانگی: كارشناسان گروه بین المللی غاز پیشانی سفید كوچك به منظور بررسی وضعیت این گونه در آذربایجان غربی به ایران عزیمت كردند ودر زمان حضور آن ها ۷۶۱۲ غازپیشانی سفید كوچك تنها در حاشیه سد ارس شمارش شد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا با شروع فصل سرما پرندگان مهاجر آبزی و كنارآبزی مهاجرت دست جمعی خویش را شروع می كنند. در میان این پرندگان گونه ای با ارزش از لحاظ بین المللی به نام غاز پیشانی سفید كوچك وجود دارد. این گونه همچون گونه های حفاظت شده جهانی است و هم اكنون جهت حفاظت از آن كارگروهی بین المللی به نام كارگروه حفاظت و تدوین برنامه عمل گونه غاز پیشانی سفید كوچك زیر نظر موافقتنامه پرندگان آبی مهاجر آفریقا- اوراسیا (UNEP/AEWA) تشكیل شده است كه وضعیت گونه را در سطح جهان بررسی می كند.

كشور ایران هم كه یكی از اعضای این كار گروه است هر ساله پذیرای جمعیت كثیری از این گونه در فصل مهاجرت است. یكی از اصلی ترین مكان های مسیر مهاجرت این پرنده در سد ارس و حاشیه رودخانه منتهی به آن است.

به دلیل همین اهمیت و ضرورت سرشماری جمعیت این پرنده سه نفر از كارشناسان عضو كارگروه متشكل ازپتری لمپاد و تونی اسكلین از كشور فنلاند و آقای توماس آرواك از كشور نروژ درخواست بازدید از منطقه و بررسی شرایط منطقه همینطور سرشماری گونه مذكور را داشتند كه بعد از دریافت تاییدیه های لازم به ایران اعزام شدند.

از دلایل اصلی عزیمت آن ها بررسی وضعیت زیستگاهی غاز پیشانی سفید كوچك در ایران بود كه خوشبختانه در زمان حضور آنها ۷۶۱۲ غازپیشانی سفید كوچك تنها در حاشیه سد ارس شمارش شد كه در سایت www. Piskulka. net - كه سایت رسمی و جهانی ثبت غاز پیشانی سفید كوچك است - به ثبت رسید. این سرشماری با نظارت دفتر حیات وحش و آبزیان داخلی و كارشناسان استان آذربایجان غربی صورت گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام) در جهت اهداف و سیاست های كلان سازمان حفاظت محیط زیست به منظور حفاظت از تنوع زیستی و با عنایت به اهمیت و لزوم مبحث محیط زیست از دیدگاه مقام معظم رهبری و دولت یازدهم، تدوین برنامه عمل حفاظت و مدیریت غاز پیشانی سفید كوچك نهایی و اجرای آنها به استانهای ذیربط ابلاغ گردیده است.
1396/10/19
23:18:58
5.0 / 5
4847
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک