پیشنهاد یك كارشناس برای تشكیل وزارت آب

پیشنهاد یك كارشناس برای تشكیل وزارت آب خرید و فروش حیوان خانگی: درپی ارائه طرح تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست از جانب برخی نمایندگان مجلس، یک کارشناس حوزه آب ضمن مخالفت با این طرح، بر ضرورت تشکیل «وزارت آب» از راه ادغام تشکیلات آبی وزارت نیرو با وزارت جهاد کشاورزی و بخش آبخیزداری سازمان جنگلها تاکید نمود.محسن موسوی خوانساری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این که سازمان حفاظت محیط زیست یک دستگاه نظارتی و وزارت نیرو یک دستگاه اجرایی می باشد، تصریح کرد: مجوز اجرای برخی طرح های وزارت نیرو در گرو ارزیابی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است. این دو نهاد در تعریف وظایف اصلی خود با یکدیگر منافات دارند و بیشتر واحدهای سازمان حفاظت محیط زیست مانند دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی و دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش این سازمان هیچ نقطه مشترکی با وزارت نیرو ندارد ازاین رو ادغام این دو دستگاه نظارتی و اجرایی در چارچوب وزارت آب، انرژی و محیط زیست به هیچ عنوان قابل قبول و امکان پذیر نخواهد بود.

وی افزود: اگر طرح تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست تصویب شود، دفتر مدیریت ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست که وظیفه مهمی در ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح های وزارت نیرو دارد تحت نظر مستقیم وزیر نیرو قرار می گیرد و به تبع آن مجوزهای لازم را دریافت خواهد نمود.

این کارشناس آب خاطرنشان کرد: حالا نقش سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان یک دستگاه نظارتی در قانون تعریف و دیده شده است اما مسئله مهم این است که مسؤلان سازمان حفاظت محیط زیست باید در زمینه اجرای این قوانین با اقتدار بیشتری عمل کنند. حالا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رئیس جمهوری است که کمک بسیار زیادی به قدرت نظارتی این سازمان می کند و سبب می شود نمایندگان مجلس نتوانند بر او اعمال نظر کنند ازاین رو نباید با تلفیق وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست جایگاه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را تحت الشعاع قرار داد.

موسوی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به ضرورت تشکیل وزارت آب و آبیاری به جای وزارت آب، انرژی و محیط زیست در کشور اظهار نمود: در دهه های گذشته بخش انرژی و آب وزارت نیرو به یکدیگر وابسته بودند اما حالا این دو بخش از یکدیگر مجزا شده اند. از طرفی دیگر هم بخش عمده مصرف آب کشور در بخش کشاورزی است اما تشکیلات آب وزارت جهاد کشاورزی که دارای متخصصان بسیار زیادی در حوزه آب و خاک و آبیاری است در طرح تشکیل وزارت آب، انرژی و محیط زیست دیده نشده است.

وی افزود: نمایندگان مجلس باید طرحی عرضه کنند که در آن معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با معاونت آب و آبفا وزارت نیرو و بخش آبخیزداری سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری تلفیق و در چارچوب وزارت آب ادغام شوند چونکه حالا شبکه های آبیاری در پایین دست سدها متولی واحدی ندارند و بعضی از کانال های آبیاری را وزارت نیرو و برخی دیگر را وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی می کنند. این از هم گسیختگی در خیلی از موارد سبب دو قسمت شدن اعتبارات مجلس در این حوزه و نامشخص بودن وضعیت شبکه های آبیاری می شود. ازاین رو لازم است تشکیلات آب وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در چارچوب وزارت آب با یکدیگر ادغام شوند.

این دکتری تاسیسات آبی ضمن اشاره به معاونت آبخیزداری سازمان جنگلها که وظیفه مدیریت آبخیز سدها را در بالادست حوضه های آبریز برعهده دارد، اظهار داشت: حالا بر بستر بیشتر رودخانه های کشور سد راه اندازی شده است که قابلیت انباشت رسوب زیادی دارند ازاین رو تشکیلات آبخیزداری هم با عنایت به اهمیتی که بخصوص در جهت کنترل رسوب در بالادست سدها دارد باید به وزارت آب و آبیاری منتقل شود تا بتواند بدین سان در جهت افزایش طول عمر سدها و بهبود وضعیت منابع آب کشور کمک نماید.

موسوی در انتها ضمن بیان این که حالا در خیلی از کشورها وزارت آب و آبیاری وجود دارد، اظهار داشت: ما باید با تشکیل وزارت آب در کشور مصرف آب را بخصوص در بخش کشاورزی مدیریت و الگوی های آبیاری را اصلاح نماییم همینطور ضروریست که در چارچوب وزارت آب و آبیاری اختلافات بین بخش آب وزارت نیرو و جهاد کشاورزی را برطرف نماییم.

منبع:

1400/03/04
10:18:00
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آب , انرژی , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک