پیشگیری از 23 درصد مرگ و میرها با كاهش آلودگی هوا

تعداد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا 4 برابر قربانیان ایدز است

تعداد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا 4 برابر قربانیان ایدز است خرید و فروش حیوان خانگی: امروزه در بسیاری نقاط جهان، آلودگی هوا یكی از مهم ترین عوامل خطر برای سلامتی انسان‎ها بشمار می رود و تحقیقات نشان داده است مواجهه با آلودگی هوا سبب افزایش خطر مبتلا شدن به بیماری های حاد و مزمن و حتی مرگ می گردد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، براساس گزارش بانك جهانی، پس از عوامل خطر متابولیسمی (گروهی از عوامل خطر شامل چاقی شكمی، فشارخون بالا، دیابت و تری گلیسیرید بالا كه خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی و سكته را افزایش می دهند)، تغذیه ناسالم و دود تنباكو، آلودگی هوا چهارمین مسبب مرگ در دنیا است؛ به صورتی كه از هر ۱۰ مرگ، یك مرگ ناشی از آلودگی هوا می باشد.

بر اساس بررسی كه توسط موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران و با همكاری پژوهشكده محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام گرفته، تعداد مرگ های منتسب به آلودگی هوا بیش از شش برابر تعداد مرگ های ناشی از مالاریا و بیش از چهار برابر تعداد مرگ های ناشی از ایدز است.

بنابر این بررسی، آلاینده های هوا انواع مختلفی دارند كه خطرناك ترین آنها PM۲. ۵ نام دارد. این آلاینده شامل ذرات معلق ریز با قطر كمتر از ۲. ۵ میكرومتر (چیزی حدود یك سیزدهم قطر موی انسان) است. این ذرات هم به صورت مستقیم از منابع احتراق، نظیر وسایط نقلیه یا نیروگاه ها و هم در اثر واكنش های ثانویه بین گازهای آلاینده در اتمسفر به وجود می آیند كه اغلب حاوی تركیبات كربن، سولفات گوگرد، نیترات و همینطور تركیبات سمی نظیر فلزات سنگین هستند و به دلیل اندازه بسیار كوچك، به قسمت های زیرین ریه هم نفوذ می كنند.

تعداد مرگ های منتسب به آلودگی هوا بیش از شش برابر تعداد مرگ های ناشی از مالاریا و بیش از چهار برابر تعداد مرگ های ناشی از ایدز است

همزمانی شرایط حاد آلودگی هوا، با پدیده وارونگی حرارتی (اینورژن) هم حائز اهمیت است و سبب تشدید آلودگی و افزایش چشمگیر غلظت آلاینده ها و اثرات آنها می گردد. لازم به ذكر است كه برپایه آخرین رتبه بندی سازمان جهانی بهداشت، شهر تهران از نظر غلظت آلاینده های هوای آزاد در رده ۴۹۷ در میان ۲۹۷۰ شهر دنیا است.

در این بررسی به مطالعه برآورد بار بیماری های جهانی كه در سال ۲۰۱۷ (سال جاری) به چاپ رسیده، اشاره شده و تعداد مرگ های منتسب به آلودگی هوای آزاد در ایران را حدود ۳۳ هزار نفر گزارش كرده، به عبارت دیگر ۸. ۶ درصد از كل مرگ ها در ایران، ناشی از آلودگی هوای آزاد است.

بررسی موسسه ملی تحقیقات سلامت همینطور به مطالعه دیگری كه اثرات اقتصادی ناشی از آلودگی هوا در جهان را طی دو سال ۱۹۹۰ و ۲۰۱۳ میلادی بررسی كرده، اشاره نموده است. این مطالعه از خسارت اقتصادی ۱۳۹۴۰ میلیون دلاری در سال ۱۹۹۰ و خسارتی معادل ۳۰۵۹۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ خبر می دهد.

مطالعه كمی سازی اثرات سلامتی آلودگی هوای شهر تهران كه از سال ۱۳۸۹ به بعد، هر ساله توسط پژوهشكده محیط زیست دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام می شود، كل موارد مرگ ناشی از همه عوامل در افراد ۳۰ ساله به بالا در شهر تهران را معادل ۴۰۲۳ مورد در سال برآورد كرده و مهم ترین علت مرگ ناشی از آلودگی هوای آزاد در تهران هم بیماری های قلبی بوده است.

از سوی سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۷ (سال جاری) آلودگی هوای آزاد و داخل هم بررسی شده است. میانگین نرخ مرگ ناشی از آلودگی هوا به ازای ۱۰۰ هزار نفر در میان كشورهای با درآمد متوسط رو به بالا معادل ۱۰۳. ۵۶، در كشورهای منطقه چشم انداز در حدود ۹۶. ۲ و در منطقه مدیترانه شرقی ۹۶. ۶ است. بر مبنای نتایج این گزارش، نرخ مرگ در ایران نسبت به میانگین نرخ مرگ هر سه گروه كشورهای بررسی شده، پایین تر بوده است.

بنابر اعلام موسسه ملی تحقیقات سلامت، آمار عرضه شده در همه مستندات حدودا به هم نزدیك است و بین آنها هم خوانی وجود دارد. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، این است كه سیاست گذاران و مدیران اجرایی كشور، به این مورد واقف باشند كه با كاهش آلودگی هوا می توان از حدود ۳۰ هزار مورد مرگ جلوگیری كرد و با عنایت به این كه حدود ۲۳ درصد از موارد مرگ، با كاهش آلودگی هوا و سایر عوامل خطر محیطی قابل پیشگیری است، توجه به این مورد باید در سرلوحه برنامه های كاهش بار بیماری های غیرواگیر كشور قرار گیرد.

همچنین با عنایت به این كه برپایه سند چشم انداز، جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ باید كشوری باشد برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت اجتماعی، فرصت های برابر و محیط زیست سالم، لزوم برنامه ریزی برای كاهش آلودگی هوا به منظور دستیابی به جایگاه مطلوب كشور، ضروری می باشد.
1396/10/20
19:03:26
5.0 / 5
5603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک