بوپرنورفین نقطه عطفی در درمان معتادان

بوپرنورفین نقطه عطفی در درمان معتادان به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: داروی بوپرنورفین می تواند نقطه عطفی در کاهش صدمه و درمان معتادان باشد. به زبان ساده داروهایی که تا بحال در درمان یا کاهش صدمه استفاده می شد، صد درصد مواد مخدری و آگونیستی بود یعنی تماما از موادمخدر استفاده می شد (مانند متادون)،  اما این دارو میزان کمی از موادمخدر در آن است و بخش عمده آن داروهایی هستند که جذابیت و اشتیاق را برای مصرف مجدد کم می کند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سردار اسکندر مومنی در مراسم افتتاح کارخانه جدید تولید داروهای درمان اعتیاد با فناوری نوین با اشاره به اینکه پیشرفت و توسعه پایدار مستلزم پیشرفت و توسعه متوازن و همگون همه مولفه های دخیل است، اظهار نمود: ما در حوزه موادمخدر چند بخش کلی حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و توانمندسازی داریم. همه تجربیات ما و دنیا نشان داد که با تکیه بر یک حوزه نمی توان به هدف رسید و مبحث اعتیاد را ساماندهی نماییم. همه یافته ها و شواهد علمی نشان داده که اگر بخواهیم این حوزه سامان یابد باید هم در حوزه مقابله، هم پیشگیری، هم درمان و هم توانمندسازی به صورت متوازن و همگون پیش برویم.
وی با اشاره به اینکه در دهه های گذشته رویکرد عمده این بود که با اقدامات مقابله ای تلاش نماییم تا موادمخدری وارد و توزیع نشود تا کسی مصرف نکند، اظهار داشت: این انتظار پیش آمد که ما با مبارزه صرف بتوانیم این پدیده را ریشه کن نماییم. البته این انتظار درست و به جایی است، اما کافی نیست. به هیچ وجه نمی توان با تکیه صرف بر حوزه مقابله این مورد را ساماندهی نماییم و باید مولفه های دیگر مانند درمان، پیشگیری و توانمندسازی متناسب با مقابله با هم پیش بروند که این رویکردهای گذشته در دهه های گذشته لازم بود، اما کافی نبود.
مومنی با اشاره به اینکه ما کمی از حوزه های دیگر غفلت کردیم که همچنان در عین حال که حوزه مقابله در اولویت ما قرار دارد، مبحث پیشگیری، درمان و توانمندسازی در اولویت های اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر است، اضافه کرد: در حوزه درمان باتوجه به همان اولویت داشتن و نگاهی که وجود داشت، مانایی در درمان کم بود و به عبارتی بازگشت به نرخ مانایی در درمان، پایین و نرخ بازگشت مجدد به اعتیاد بالا بود. نتیجه این شد که همکاران در ستاد مبارزه با موادمخدر، با همکاری دستگاه ها بررسی های جامعی را در حوزه درمان هم در تکنیک ها و شیوه های درمانی و هم استفاده از داروهای جدید انجام دادند.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: با بررسی های صورت گرفته و با همکاری خوب وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبحث داروهای جدید به بحث گذاشته شد و حدود دو سال قبل این را طرح کردیم و امروز بدون تردید نقطه عطفی در تاریخ درمان و شیوه های درمانی در کشور است که ما علیرغم همه شرایطی که در کشور داریم، اما شرکتهای دانش بنیان امروز به آخرین فناوری ها در حوزه دارو و شیوه های درمانی در اعتیاد دست پیدا کردند و امروز روز بسیار مبارکی است و بطور قطع در آینده این تحول اساسی را در حوزه درمان خواهیم دید.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: امروزه باید بگوییم هرکسی که معتاد می شود به معتادین قبلی اضافه می شود، چونکه در حوزه درمان مانایی در درمان پایین است، آن هم به علت داروها و شیوه های درمانی بود که استفاده می شد که در یک- دو ماه گذشته داروی گیاهی جدید رونمایی گردید و الان در دسترس می باشد اما داروی بوپرنورفین می تواند نقطه عطفی در کاهش صدمه و درمان معتادان باشد. به زبان ساده داروهایی که تا بحال در درمان یا کاهش صدمه استفاده می شد، صد درصد مواد مخدری و آگونیستی بود یعنی تماما از موادمخدر استفاده می شد (مانند متادون)، اما این دارو میزان کمی از موادمخدر در آن است و بخش عمده آن داروهایی هستند که جذابیت و اشتیاق را برای مصرف مجدد کم می کند.
مومنی با اشاره به اینکه انواع مختلف این دارو، چه خوراکی، چه پوستی و چه تزریقی توسط شرکتهای دانش بنیان تولید و عرضه می شود، اظهار داشت: نکته مهم دیگر مدت زمان اثر این دارو است.
وی در بخش دیگری از این مراسم اظهار نمود: چند کار را همزمان انجام دادیم؛ اول پایین آوردن قیمت تمام شده این دارو است که در جلسه ستاد تصویب گردید که مواد اولیه این دارو با قیمت پایین در اختیار گذاشته شود و برای مصرف و تولید داخل هزینه تمام شده کم شود. دوم؛ شیوه های استفاده از این دارو در مراکزی که اشاره شد است و شیوه نامه آن توسط کمیته درمان یعنی وزارت بهداشت تهیه شد و به جلسه ستاد پیشنهاد شد که هفته گذشته این شیوه نامه ها هم به تصویب رسید که استفاده گسترده شود. مبحث دیگر آموزش درمانگران و پزشکان است. نکته آخری که تصویب گردید در حوزه استفاده از این دارو، زیر پوشش قرار دادن بیمه است که هم تصویب گردید و هم اعتبارات لازم برای زیر پوشش قرار دادن جهت استفاده از این دارو مصوب شد.
منبع:

1400/03/10
23:00:30
5.0 / 5
400
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک