۱۷ نكته درباره خطرات پسماندهای الكترونیك

۱۷ نكته درباره خطرات پسماندهای الكترونیك خرید و فروش حیوان خانگی: سرعت فزاینده تولید پسماندهای جامد از تجهیزات الکترونیک و الکتریکی مستعمل، سبب افزایش نگرانی های محیط زیستی شده است. وسایل الکترونیک اگر چه کیفیت زندگی ما را به میزان زیادی بالا می برد اما نوع جدیدی از پسماند را نیز به وجود می آورد که رشد آن سه برابر بیشتر از پسماندهای خانگی و بمراتب سمی تر و خطرناک تر از آنست.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، گرچه امروزه لوازم الکترونیک در زندگی بشر نقش پررنگی دارند اما از آثار این پسماند و ضایعات این نوع وسایل نمی توان غافل ماند. در زیر به ۱۷ نکته درباره پسماندهای الکترونیک خصوصاً باتری اشاره شده است:

* پسماندهای الکترونیک شامل باتری ها به ویژه باتری های قابل شارژ، کامپیوتر ها، گوشیهای تلفن از رده خارج شده، مانیتورها و تجهیزات کامپیوتری، تلویزیون، ویدیو، ماکروویو و دیگر لوازم الکترونیک است که به سبب وجود فلزات سنگین در این پسماندها و موادی از قبیل پلاستیک، سرب، آلومینیوم، طلا، نقره و فلزات سنگینی همچون جیوه، کادمیوم و آرسنیک بسیار خطرساز هستند.

* باتوجه به وجود مقادیر زیادی از فلزات نظیر مس، فولاد، آلومینیوم، سرب و انواع دیگر فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره در ساختار انواع مختلف وسایل الکتریکی و الکترونیک موجود، خیلی از صنعتگران به سمت بازیافت این نوع پسماندها ترغیب می شوند، بطوریکه مقدار طلای موجود در این نوع پسماندها بطور متوسط ۱۵ تا ۲۰ برابر بیشتر از طلای موجود در کانه معدنی طلا است. بدین جهت به سبب ارزش بسیار بالایی که این نوع پسماندها دارند در دنیا آنها را معادن رو زمینی می نامند.

* وجود فلزات سنگین در میان پسماندهای الکترونیک و الکتریکی سبب نگرانی است چونکه به سبب گازهای متصاعد شده از پسماندهای دفن شده و نشت در آب های زیرزمینی، محیط زیست را آلوده و فضای زیادی را جهت دفن اشغال می کنند. بدین جهت بازیافت پسماندهای الکترونیک علاوه بر منافع زیست محیطی، منافع اقتصادی و اجتماعی زیادی به همراه خواهد داشت.

* دفن یا سوزاندن پسماندهای الکتریکی و الکترونیک موجب ورود عناصر سنگین به آب های زیرزمینی و گازهای سمی به هوا می شود. بدین جهت در دنیا به لزوم تفکیک این پسماند از دیگر پسماندها اهمیت جدی داده می شود اما متاسفانه مشکلات گوناگون در تفکیک و بازیافت پسماندهای خطرناک در ایران وجود دارد.

* طبق تحقیقات انجام شده، کشور ایران بزرگ ترین بازار مصرف قطعات کامپیوتر را در منطقه دارد اما به سبب نبود فرهنگ بازیافت، وجود پسماند الکترونیک خطر بزرگی برای محیط زیست شمرده می شود. پسماندهای ناشی از قطعات کامپیوتری و دستگاه های الکترونیک باتوجه به خطرهایی که دارند باید بصورت جداگانه و با روش های علمی حمل سپس دفع و بازیافت شود تا مانع از اثرات مخرب بر محیط زیست و انسان ها شود.

* روند روبه رشد این پسماندها به سبب عمر کم این وسایل ( ۲ تا ۵ سال)، خطرات بالقوه ای که در این پسماندها و مشکلاتی که در دفن آنها وجود دارد و تمایلی که برای بازیافت مواد گرانبهای به کار رفته در این محصولات وجود دارد، از عواملی هستند که بر اهمیت توجه به پسماندهای الکترونیک و الکتریکی افزوده است.

* به سبب اهمیت بازیافت پسماندهای الکترونیک، تعدادی از شرکت های بزرگ دنیا، محصولات خودرا بازیافت می کنند. باتوجه به میزان تولید این نوع پسماندها، بازیابی آنها علاوه بر مزیت های زیست محیطی، مزیت هایی نظیر سوددهی اقتصادی، بازیابی فلزات گرانبها و اشتغال زایی را به همراه خواهد داشت.

* رشد سریع فناوری و تغییرات در محصولات به همراه کاهش طول عمر این نوع لوازم مصرفی سبب شده است که در ایران نیز بازیافت این نوع پسماندها بعنوان یکی از دغدغه های کشور مطرح باشد. برمبنای برآوردهای انجام گرفته، سرانه تولید پسماندهای الکتریکی و الکترونیک از ۰.۲۷ کیلوگرم در سال ۱۳۷۶ به حدود ۷ کیلوگرم در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

* باتری نیز وسیله ای متشکل از یک یا چند سلول الکتروشیمیایی با اتصالات خارجی است که برای تامین انرژی دستگاه های الکتریکی مانند چراغ قوه، تلفن های همراه و خودرو های برقی استفاده می شود. با این وجود باتری ها حاوی مواد سمی و فلزات سنگینی هستند که می توانند محیط زیست را آلوده کند.

* در هر سال بیش از ۱۵ میلیارد باتری معادل با ۱۸۰ هزار تن در سراسر جهان خریداری می شود. باتری های قلمی شامل موادی همچون منگنز، گرافیت و روی هستند اما باتری های قابل شارژ برای محیط زیست لطمه کمتری به همراه دارند چونکه تعداد باتری و ضایعات کمتری تولید می کنند. بدین جهت سفارش می شود بجای باتری های یک بار مصرف از باتری های قابل شارژ استفاده گردد.

* بازیافت باتری در کمک به محیط زیست، تولید محصولات جدید، تولید انرژی مجدد، حفظ منابع طبیعی و ورود مواد کمتر به محل های دفن زباله اهمیت زیادی دارد. از انواع باتری های قابل بازیافت می توان به باتری لیتیوم، باتری روی-کربن، باتری آلکالاین (قلیایی) و باتری نیکل متال هیدرید یا همان باتری های قابل شارژ اشاره نمود.

* لیتیوم موجود در باتری های گوشیهای هوشمند، تبلت ها و ماشین های برقی ممکنست به آلودگی آب لوله کشی منجر شود. کارشناسان می گویند آب شرب شامل مقدار ناچیزی از لیتیوم است چونکه این ماده معدنی بطور طبیعی در پوسته زمین و خاک وجود دارد اما در سالهای اخیر حتی با وجود افزایش موارد مصرف باتری های لیتیوم، در تحقیقات انجام شده تصویر روشنی از تاثیر تولید و دفع این محصولات و افزایش سطح لیتیوم در آب شرب ارائه نشده است.

* سازمان ملل متحد سال قبل نیز از بحران آلودگی سرب در جهان و ۸۰۰ میلیون کودکِ در معرض خطر مسمومیت ناشی از این نوع آلودگی آب و هوایی آگاهی داد. در قسمتی از این گزارش سازمان ملل متحد آمده بود که یکی از منابع برجسته تولید سرب، سم باتری های غیرقابل بازیافت و یا ضعیف باتری ماشین است.

* نیروگاه های تجدیدپذیر نیز معضلات محیط زیستی خودرا دارند و بعنوان مثال نیروگاه های فتوولتائیک (پنل های خورشیدی) در تولید برق غیرپیوسته عمل می کنند چونکه در روز می توانند انرژی تولید کنند اما در شب تولیدی ندارند همین طور بصورت فصلی و با تغییر میزان تابش نور خورشید نیز میزان تولید برق این نیروگاه ها تغییر می کند بدین سبب این نیروگاه ها به سیستم های ذخیره سازی انرژی نیاز دارند این در حالیست که در این سیستم های ذخیره سازی انرژی از باتری هایی استفاده می شود که عمدتاً بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کنند و نیاز به تعویض دارند همین طور فلزات موجود در این باتری ها امکان دارد نشت کنند و موجب آلودگی آب و خاک شوند.

* باتوجه به تولید میزان قابل توجه پسماندهای الکترونیکی در کشور انتظار هم می رود برنامه ریزی های لازم برای حمایت و گسترش صنایع بازیافت خصوصاً بازیافت پسماندهای برقی و الکترونیکی در امتداد توسعه پایدار، توسعه اقتصاد غیر خطی و چرخشی و اقتصاد سبز صورت پذیرد تا بجای دفع غیر اصولی این پسماندها در داخل کشور و صادرات این پسماندها ضمن تبدیل تهدید به فرصت، از این معادن رو زمینی برای کارآفرینی و اشتغال با حفظ محیط زیست استفاده گردد.

* بمنظور کاهش پسماندهای الکترونیکی بهتر است محصولات باکیفیت و با عمر بالاتر خریداری شوند و از لوازم و تجهیزات در رابطه با ذخیره اطلاعات چند بار مصرف مانند هارد، حافظه ها و فلش بجای لوح های فشرده و باتری های قابل شارژ بجای باتری های یک بار مصرف استفاده گردد همین طور لازم است که از تجمل گرایی و مصرف گرایی پرهیز شود و نسبت به استفاده یا واگذاری تجهیزات الکتریکی و الکترونیک تا زمانی که قابلیت استفاده یا واگذاری به افراد و مجموعه های دیگر جهت استفاده دارند یا مبادرت به جدا کردن قطعات قابل استفاده آنها برای به کار بردن در تجهیزات و لوازم دیگر اقدام گردد.

* بر طبق اطلاعات سایت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، ۲۸ غرفه طرح الکتروکاپ جهت تحویل پسماندهای الکترونیکی در ۲۲ منطقه تهران وجود دارد که شهروندان می توانند برخی پسماندهای الکترونیکی خود همچون باتری و باتری موبایل را به این غرفه ها تحویل دهند تا از فعالیت عوامل بدون مجوز تفکیک پسماند و دفن این نوع زباله جلوگیری شود و این پسماندها وارد پروسه بازیافت شوند.

منبع:

1400/03/16
17:12:46
5.0 / 5
367
تگهای خبر: آب , آلودگی , انرژی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک