كشف ۹۰ درصد تریاك جهان توسط ایران

كشف ۹۰ درصد تریاك جهان توسط ایران نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران اظهار داشت: بر اساس گزارش سالانه مواد مخدر 2021، در سال 2019 ایران کشفیات 90 درصد از تریاک جهان، 20 درصد از هروئین جهان، 72 درصد از مورفین جهان و 5 درصد از حشیش جهان را به خود اختصاص داد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، فدولوف در نشست تخصصی مجازی که بمنظور گرامیداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران، به سبب همسایگی با افغانستان، یکی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به مقصدهای مختلف سوم، به ویژه اروپا، بوده است. بر اساس گزارش سالانه مواد مخدر ۲۰۲۱، در سال ۲۰۱۹ ایران کشفیات ۹۰ درصد از تریاک جهان، ۲۰ درصد از هروئین جهان، ۷۲ درصد از مورفین جهان و ۵ درصد از حشیش جهان را به خود اختصاص داد. بر طبق این گزارش جدید، تنها بزرگترین مسیر قاچاق هروئین همچنان مسیر بالکان است که در آن مواد افیونی از افغانستان به جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، کشورهای بالکان و مقصدهای مختلف در اروپای مرکزی و غربی قاچاق می شود.
وی ادامه داد: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در طول دو دهه اخیر همکاری قوی با دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف همچون ظرفیت سازی نیروهای انتظامی ایران داشته است و همیشه مساعدت فنی به دولت جمهوری اسلامی در حوزه مقابله با قاچاق غیر قانونی مواد مخدر و مواد پیش ساز فراهم نموده است.
فدولوف با اعلان اینکه در حوزه مدیریت مرزها و کنترل مواد مخدر، دفتر UNODC در جمهوری اسلامی ایران همیشه از حمایت و همکاری نزدیک ستاد مبارزه با مواد مخدر بهره برده است، اظهار داشت: ما همین طور مفتخریم که بوسیله جلسات تخصصی متنوع و فراهم آوردن حمایت فنی بمنظور تقویت ظرفیت و دانش نیروی انتظامی ایران در حوزه امنیت مرز هوائی و تحلیل اطلاعات، با پلیس مبارزه با مواد مخدر، پلیس فرودگاه، پلیس مهاجرت، وزارت کشور، و سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران همکاری کرده ایم.
نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران همین طور بیان کرد: دفتر UNODC در ایران، در طول سال ها، مراکز تربیت سگ پلیس مبارزه با مواد مخدر و سازمان گمرک را با فراهم آوردن مساعدت فنی، سگ های مواد یاب و آموزش سگ ها و کاربرها، با هدف افزایش ظرفیت عملیات و تحرک تیم های سگ های مواد یاب در گمرک و پلیس ایران، حمایت کرده است.
وی با اشاره به این که برای نخستین بار در ایران و پیرو اعلام برنامه اصلاح توسعه سازمان ملل متحد توسط دبیر کل این سازمان، دفتر UNODC، دفتر یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در ایران با حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران و با حمایت مالی اتحادیه اروپادر دسامبر ۲۰۱۸ پروژه مشترک پیرامون "پاسخ به نیازهای نوظهور و ارتقاء مقاومت جامعه لطمه پذیر، با تاکید ویژه بر حفاظت کودکان، جوانان و زنان از لطمه های ناشی از مواد مخدر" را شروع کردند، تصریح کرد: این پروژه با رکن چهارم از سند چارچوب مساعدت توسعه سازمان ملل متحد – "کنترل مواد مخدر" که ریاست آن بطور مشترک به عهده دفتر UNODC و ستاد مبارزه با مواد مخدر است، مرتبط می باشد.
فدولوف اظهار نمود: در سطح منطقه ای، ما به حمایت خود از ابتکار سه جانبه، خصوصاً واحد برنامه ریزی مشترک در تهران میان افغانستان، ایران و پاکستان ادامه می دهیم. در سطح بین المللی، دفتر UNODC از حضور فعال و عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مواد مخدر و سایر مکانیسم ها چند مشارکتی حمایت می کند.
وی افزود: در دسامبر ۲۰۱۹، دفتر UNODC از انتصاب مرکز مطالعات ملی اعتیاد ایران (INCAS) در تهران بعنوان "مرکز منطقـه ای تحقیق و ظرفیـت سازی"، با هدف فراهم آوردن بستری برای ارتقای همکاری منطقه ای و تقویت اجرای برنامه های علمی و مبتنی بر شواهد کاهش تقاضای مواد مخدر در ایران و در منطقه حمایت کرد. دفتر UNODC در ایران و من بعنوان نماینده کشوری دفتر UNODC به تعهدات خود در همکاری و پشتیبانی از کوشش های قابل تقدیر و بسیار موفق کنترل مواد مخدر توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی ایران مقابل جریان مواد مخدر و شبکه های جرائم سازمان یافته مواد مخدر پایبند می نماییم.1400/04/05
19:58:03
5.0 / 5
330
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک