با رای قطعی از سوی دیوان عالی كشور

بیش از 5000 هكتار جنگل هیركانی به منابع طبیعی بازگشت

بیش از 5000 هكتار جنگل هیركانی به منابع طبیعی بازگشت به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رییس سازمان جنگلها و مراتع کشور اظهار داشت: حکم قطعی بازگشت 5103 هکتار از جنگل های هیرکانی آق مشهد ساری به منابع طبیعی صادر و ابلاغ گردیده است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا مسعود منصور اضافه کرد: بعد از درخواست و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ سازمان جنگلها پارسال از طرف رییس قوه قضائیه پرونده باردیگر در دیوان عالی کشور به شعبه اول ارجاع شد و رییس و دو مستشار این شعبه به دقت پرونده را بررسی کردند و با هفت استدلال - که در متن رای هم آورده شده است- رای شعبه اول دادگاه عمومی ساری را که نشان داده است ۵ هزار و ۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی ملی و حدود ۳۷۰ هکتار مستثنیات و متعلق به مردم است، تایید نمود.

وی در ادامه اظهار داشت: این ۵۱۰۳ هکتار از جنگل های هیرکانی با این رای به دامن منابع طبیعی و انفال برگشت و رای صادر شده از طرف دیوان عالی کشور، قطعی و غیر قابل اعتراض است.

منصور اضافه کرد: وقف و نهاد وقف را نهادی باارزش و مقدس می دانیم ولی از جانب دیگر جنگلها و مراتع را که جزو انفال و بیت المال است و متعلق به نسل حاضر و نسل های آتی است، وقف پذیر نمی دانیم.

رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور در ادامه اظهار داشت: با رای اخیر دیوان عالی کشور مشخص شد که استدلالات سازمان جنگل های درست و نظر ما منطبق با قوانین کشور و حتی مبانی شرعی است.

منصور درباب روند رسیدگی به این پرونده از سال ۸۰ تا به امروز اظهار داشت: در سال ۸۰ مقررات قانون ملی شدن را درباب این پلاک انجام دادیم و تشخیص ما این بود که ۵۱۰۳ هکتار این پلاک اراضی ملی است که عمدتا جنگل طبیعی هیرکانی و میراث ماندگار کشور است.

وی اضافه کرد: به غیر از ۵۱۰۳ هکتار حدود ۳۷۰ هکتار هم بعنوان اراضی ملی و مستثنیات متعلق به مردم در همان سال ۸۰ مورد تشخیص قرار گرفت اما در سال ۸۲ به این تشخیص ما اعتراض شد و کمیسیون ماده واحده تشخیص اراضی اختلافی تشخیص ما را درباب این پلاک صحیح دانست و تایید نمود به رای کمیسیون واحد ماده باردیگر اعتراض و در شعبه اول دادگاه عمومی ساری اعتراض رد شد.

رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور افزود: در سال ۸۴ نیز به رای اعتراض و در شعبه ۱۱ تجدید نظر دادگاه عمومی ساری استان مازندران رسیدگی و باز اعتراض رد شد و ملی بودن پلاک را تثبیت کرد این یعنی سه مرجع قبلاً تا سال ۸۴ این پلاک را ملی احراز کرده بودند.

منصور در ادامه اظهار داشت: در سال ۸۷ فرجام خواهی می شود به دیوان عالی کشور و دیوان به علت نقص تحقیقات مجدد پرونده را به شعبه تجدید نظر ساری که قبلاً هم رای ملی بودن را صادر کرده بود، ارجاع می دهد. متاسفانه این شعبه با وجود دو رای قبلی که یک رای هم متعلق به همین شعبه بود بدون دعوت از سازمان جنگلها و توجه به استدلال هایی که بوده رای به موقوفه بودن کل پلاک می دهد.

رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور اضافه کرد: در سال ۹۰ سازمان جنگلها و مراتع به این رای اعتراض کرد اما متاسفانه شعبه سه دیوان عالی کشور اعتراض ما را رد می کند اما از همان سال ۹۰ ما به پیگیری ها ادامه دادیم تا امروز.

وی اضافه کرد: برابر قوانین کشور و قانون ابطال اسناد آب و رقبات موقوفه و تبصره الحاقی مصوب سال ۸۱ جنگل های طبیعی را وقف پذیر نمی داند و این توافقنامه بین ما و سازمان اوقاف بود و بر طبق همان هم در سال ۹۵ صورت جلسه کردیم تا علاوه بر این که ۵۱۰۳ هکتار باقی بماند، اما متاسفانه این توافق عملی نشد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگلها، منصور در آخر اظهار داشت: پس از گذشت ۲۰ سال که روند پیگیری های این پرونده طول کشیده است با عنایت و پذیرفته شدن ماده ۴۷۷ و بازدید هیاتی ازسوی ریاست وقت قوه قضائیه پارسال و بازدید ریاست دیوان عالی کشور از این جنگلها در نهایت رای به ملی بودن این پلاک صادر شد.

منبع:

1400/04/12
22:28:47
5.0 / 5
398
تگهای خبر: آب , جنگل , دام , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک