درگیری ۲۹ استان ایران با فرونشست

درگیری ۲۹ استان ایران با فرونشست به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس سازمان نقشه برداری کشور اعلام نمود: از 31 استان کشور 29 استان در خطر پدیده فرونشست زمین قرار دارند و لازم است مسئولان تصمیمات قاطع دراین زمینه بگیرند، چونکه ایران درحال نشست است.


غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه نرخ فرونشست زمین در کشور روز به روز درحال تشدید شدن است، اضافه کرد: این در حالیست که دراین زمینه فرهنگ سازی نشده است و عملکرد دستگاه های در رابطه با این حوزه رضایت بخش نیست؛ چونکه این دستگاهها در امتداد کاهش نرخ فرونشست تصمیمات قاطع و محکم اتخاذ نکرده اند.
وی با تاکید بر ضرورت بازبینی در بهره برداری از چاه ها، برداشت آب از سفره های زیر زمینی و مدیریت منابع آب، اظهار نمود: برمبنای بررسی های میدانی ما هم اکنون از ۳۱ استان کشور، ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست قرار دارند.
جعفرزاده با تاکید بر این که زمین ایران درحال نشست است، اشاره کرد: برای جلوگیری از روند افزایشی نرخ فرونشست نیاز به قدرتی فراتر از قدرت های اجرائیست و در صورتیکه جلوی این روند گرفته نشود، شاهد تخریب بزرگ زیست محیطی خواهیم بود.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور به اقدامات این سازمان برای پایش این پدیده اشاره نمود و تصریح کرد: تا حالا ۱۱۰ نقطه و ۴۴ منطفه در کشور مورد بررسی و پایش این سازمان از لحاظ فرونشست قرار گرفته و کلیه اطلاعات آن و میزان نرخ فرونشست به مسئولان مربوط ارسال شده است، ولی دریغ از این که دستگاه های مرتبط برنامه های خودرا در کاهش این بحران زیست محیطی اعلام کنند.
جعفرزاده سازمان نقشه برداری کشور را یک نهاد رصد کننده توصیف کرد و افزود: اطلاعات و داده هایی که از پایش های انجام شده در حوزه فرونشست اطلاع رسانی شده است، ولی توجهی به آنها نشده و این در حالیست که نرخ فرونشست در ایران روند افزایشی دارد.
جعفرزاده، با تاکید بر این که فرونشست یک مخاطره غیر قابل جبران است، اظهار نمود: راه برون رفت از این بحران آنست که از اکنون درهای چاه ها بسته و برداشت آب های زیر مینی متوقف و برنامه های نگهداشت ذخایر زمینی اجرائی شود.
وی با انتقاد از نحوه جمع آوری آب های سطحی، اشاره کرد: به بهانه جمع آوری آب های سطحی مبادرت به آسفالت کردن زمین شده که این امر سبب کاهش نفوذپذیری زمین شده است.
وی دو عامل تغییر اقلیم و خشکسالی و دخالت بشر در محیط زیست را از با اهمیت ترین عوامل فرونشست زمین در کشور نام برد و تصریح کرد: انتظار می رود که بشر خردمند اقداماتی در جهت کاهش فشار بر محیط زیست اجرائی کند، ولی هم اکنون شاهدیم که دخالت های انسان سبب تشدید شدن بحران های محیط زیستی شده است.
منبع:

1400/04/15
13:05:02
5.0 / 5
356
تگهای خبر: آب , اقلیم , دام , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک