تداوم آتشسوزی در جنگل های نارك و كوه خامی

تداوم آتشسوزی در جنگل های نارك و كوه خامی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی هنوز یک هفته از شروع سال ۱۴۰۰ نگذشته بود که آتش گریبان جنگلها و مراتع کشور را گرفت. این آتشسوزی ها در فروردین ماه از مناطق و استانهای شمالی کشور  با ۳۰ فقره آتشسوزی طی ۸ روز ابتدایی سال شروع شد و رفته رفته جنگلها و مراتع مناطق زاگرس نشین را با بحرانی جدی روبه رو کرد. در تازه ترین مورد جنگلها و مراتع ارتفاعات منطقه «نارک» و منطقه حفاظت شده «کوه خامی» شهرستان گچساران گرفتار حریق شده اند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، ۲۱ فروردین سال جاری بود که اولین مورد آتشسوزی در مراتع و جنگل های استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش شد و طی این مدت آتشسوزی در نقاط مختلف شهرستان های گچساران، دنا، کهگیلویه، باشت، بویراحمد، چرام و بهمئی رخ داده است که برخی در یک مرحله مهار و برخی دیگر به سبب "وزش باد" یا "سقوط کُنده های باقی مانده از آتش" باردیگر شعله ور و طی چند مرحله اطفا شدند ولی اکنون جنگلها و مراتع ارتفاعات منطقه «نارک» پنج روز و منطقه حفاظت شده «کوه خامی» شهرستان گچساران سه روز است که می سوزند و هنوز به صورت کامل مهار نشده اند.

آتشسوزی در ارتفاعات منطقه «نارک» از ۲۳ شب ۱۷ تیر ماه شروع شده است اما هنوز هیچ یک از نهادهای متولی گزارشی از علت وقوع حریق در منطقه نارک عرضه نکرده اند و علت این آتشسوزی همچنان مبهم است البته برپایه اعلام سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری بیشتر از ۹۰ درصد آتشسوزی در جنگل های کشور ناشی از عوامل انسانی است.

از آن زمان آغاز این آتشسوزی تابحال نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، نیروهای مردمی و محلی و بسیج جهت مهار و خاموش کردن آتش کوشیده اند این در حالیست که احمد رحمانی- عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور - از ناهماهنگی بین دستگاه ها جهت اطفای حریق در مناطق صعب العبور زاگرس انتقاد و تصریح می کند که در چنین مناطقی باید از تجهیزاتی مانند هلیکوپتر و هواپیماهای آب بر به حد کافی استفاده گردد اما با عنایت به کمبود امکانات در این حوزه داوطلبان و نیروهای سازمان های مردم نهاد مجبور هستند وسایل و امکانات همچون بیل و کلنگ و آب را با شرایط دشواری به نیروهای اطفای حریق برسانند.

نهادهای مسئول همچون استانداری کهگیلویه و بویر احمد، مدیریت بحران استانداری و رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان گچساران طی روزهای ابتدایی آتشسوزی در منطقه نارک درخواست تعدادی بالگرد کردند که به قول حسین کلانتری - استاندار کهگیلویه و بویر احمد- این بالگردها به منطقه اعزام شدند و برای کمک به مهار سریع تر آتش نیروهای تیپ ۴۸ فتح، نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست استان و شهرداری های برخی شهرهای استان، نیروهای محلی، تشکل های مردم نهاد و نیروهای از شهرستان بهبهان استان خوزستان هم به محل اعزام شدند.

با این حال نه تنها آتش در بعضی نقاط منطقه نارک مهار نشده و گسترش یافته است که طی سه روز گذشته جنگل های منطقه حفاظت شده کوه خامی، مارین، ارتفاعات فتح و گناوه لری هم درحال سوختن هستند و بر مبنای اعلام ستاد مدیریت بحران شهرستان گچساران وزش باد، صعب العبور بودن منطقه و گرمای ۵۰ درجه کنترل آتش را با کُندی مواجه کرده است.

مسئولان استانی می گویند که نیروهای زیادی منتظر انتقال با بالگرد به ارتفاعات برای کمک به اطفای حریق جنگلها هستند اما تنها یک بالگرد وجود دارد و حالا درخواست اعزام بالگردهای بیشتری به منطقه کرده اند که برپایه آخرین گزارشات سه بالگرد دیگر از تهران و شیراز درحال اعزام به شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد برای کمک به اطفای حریق جنگل های «نارک» هستند.

در حالی هنوز تخصیص بموقع و به تعداد کافی بالگرد هنوز یک معضل است که پنجم اردیبهشت ماه سالجاری استاندار کهگیلویه و بویر احمد ضمن بیان این که اورژانس هوایی کشور چند فروند بالگرد ملکی بین استان ها توزیع خواهد کرد، گفته بود که مقرر است یک دستگاه هم به استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص پیدا کند. ۲۶ اردیبهشت ماه هم مسعود منصور - رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری - خبر از ارسال تجهیزات اطفای حریق به این استان داد و گفته بود که علیرغم این که با پیگیری های مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان تابحال تجهیزات، امکانات و اعتبارات خوبی برای استان کهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفته شده است، از محل منابع جدید هم اعتباراتی به این استان تخصیص می یابد.

در این میان جنگلها و مراتع منطقه نارک تنها منطقه ای نیست که اطفای آن چند روز به طول انجامیده است. آتشسوزی در جنگل های منطقه حفاظت شده «دیل» این شهرستان هم عصر ۲۹ اردیبهشت ماه آغاز و در چند مرحله مهار اما باردیگر شعله ور شد و در نهایت در صبح ۲ خرداد ماه یعنی بعد از چهار روز مهار گشت.

در حالی بارها امسال شاهد آتشسوزی در جنگل های زاگرس بوده ایم که ماه گذشته رضا بیانی - جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور- از انتشار نقشه پیشبینی حریق در جنگلها اطلاع داده و گفته بود که بعضی از نقاط منطقه زاگرس در شرایط بحرانی به لحاظ ریسک بالای وقوع آتش هستند که ازجمله این مناطق میتوان به بخشی از استانهای کهگیلویه و بویراحمد، فارس و کردستان اشاره نمود.

اما رحمانی تنها تعیین کردن نقاط بحرانی کافی نمی داند و اعتقاد دارد که باید برپایه پیشبینی های صورت گرفته امکانات لازم جهت اطفای حریق در این مناطق از قبل از وقوع حریق در دسترس باشد. تداوم چندین روزه آتشسوزی ها در مناطق زاگرسی نشان داده است که هماهنگی های لازم بین دستگاه ها به وجود نیامده است و دستگاه ها در اعزام بموقع و به حد لازم بالگرد به مناطق صعب العبور به خوبی عمل نکرده اند.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، از آغاز سالجاری تابحال جنگلها و مراتع استانهای گیلان، کردستان، آذربایجان شرقی، زنجان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان، خوزستان و... گرفتار حریق شده اند. بعضی از این استان ها یک مرتبه و برخی دیگر بارها و بارها با آتش دست و پنجه نرم کرده اند که همچون آنها میتوان به استان بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد اشاره نمود. همینطور سال قبل هم ۲۱ هزار هکتار از جنگل های کشور درگیر حریق بودند که از این مقدار بیشتر از ۶۰۰ هکتار از جنگلها و مراتع مناطق مختلف شهرستان گچساران در آتشسوزی ها گرفتار صدمه جدی شدند.

اگرچه تلاش هایی از جانب متولیان برای اطفای حریق جنگلها صورت گرفته است اما تداوم سوختن جنگلها طی روزهای متوالی نشان داده است که اقدامات انجام شده کافی نبوده است ازاین رو بیشتر از پیش هم افزایی و مبادرت به موقع دستگاه ها برای حفظ سرمایه های طبیعی ضروریست.
1400/04/22
10:22:34
5.0 / 5
386
تگهای خبر: آب , آتش , جنگل , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک