مدیركل هواشناسی استان:

سراسر خوزستان گرفتار خشكسالی شدید می باشد

سراسر خوزستان گرفتار خشكسالی شدید می باشد خوزستان مدیرکل هواشناسی خوزستان ضمن اشاره به خشکسالی در همه شهرهای استان، اظهار داشت: بر مبنای شاخص خشکسالی در ۱۰ سال گذشته، تمام خوزستان به جز گتوند گرفتار خشکسالی شدید می باشد.محمد سبزه زاری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: مجموع بارش سال آبی سال جاری ۲۱۹ میلیمتر بوده که نسبت به بلندمدت ۳۴.۶ درصد و نسبت به سال قبل ۳۵ درصد کاهش داشته ایم.

وی اضافه کرد: بارش سال آبی سال جاری خوزستان نسبت به کل بارش یک سال آبی، ۳۴.۵ درصد کمتر است. همینطور میزان بارش در ایلام ۳۹.۳ درصد، لرستان ۳۹.۱ درصد و چهارمحال بختیاری ۳۸.۷ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به اینکه وضعیت کاهش بارندگی در خوزستان نسبت به سایر نقاط در وضعیت بدی قرار دارد، اظهار داشت: هم اکنون بدترین شرایط آبی در حوضه کارون بزرگ و تا حدودی کرخه است، بگونه ای که میزان بارش در این حوضه نسبت به کل سال آبی، ۱۰۱ میلیمتر کمبود بارش دارد. حوضه کرخه و زهره هم وضعیت خوبی ندارند.

سبزه زاری افزود: از آغاز سال آبی سال جاری تا آخر تیرماه مجموع بارش حوضه کارون بزرگ ۳۱۸.۶ میلیمتر بوده است. این مقدار بارش در مقایسه با بلندمدت در مدت مشابه ۳۷ درصد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۸.۹ درصد کاهش یافته است.

وی بیان نمود: از آغاز سال آبی سال جاری تا آخر تیرماه مجموع بارش حوضه کرخه ۲۶۲ میلیمتر بوده است. این مقدار بارش در مقایسه با بلندمدت در مدت مشابه ۳۷.۶ درصد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۴.۲ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان اظهار داشت: از آغاز سال آبی سال جاری تا آخر تیرماه مجموع بارش حوضه جراحی و زهره ۳۱۸.۷ میلیمتر بوده است. این مقدار بارش در مقایسه با بلندمدت در مدت مشابه ۱۶.۷ درصد و در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۵.۱ درصد کاهش یافته است.

سبزه زاری افزود: البته باید توجه کرد بیشترین میزان بارش در خوزستان در مناطق جنوبی یعنی در مجاورت ساحل بوده است. ازاین رو این بارش زیاد در این حوضه به سمت خلیج فارس رفته و استفاده ای از آن نشده است.

وی بیان نمود: روند تغییرات ۵۰ ساله بارش در فصل بهار بگونه ای است که هر سال میزان بارش ۰.۱۱ میلیمتر درحال کاهش است. نوع تراکنش بارندگی هم بسیار بد است یعنی یک سال بارندگی خیلی خوب و یک سال بسیار بد بوده است. در سال آبی جاری مجموع بارش در فصل بهار ۱.۵ میلیمتر بوده که فاجعه است. در این ۵۰ سال پایین ترین میزان بارش در فصل بهار، در سال آبی سال جاری رخ داده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان اظهار داشت: همینطور در طول این ۵۰ سال، روند تبخیر و تعرق در فصل بهار به شدت افزایشی است و هر سال حدود ۴ میلیمتر تبخیر و تعرق در حال افزایش می باشد. ازاین رو هر چه بارندگی رخ می دهد درحال تبخیر است.

وی بیان نمود: در طول ۵۰ سال گذشته بارندگی در فصل زمستان بسیار بد شده است، بگونه ای که هر سال ۲.۵ میلیمتر بارندگی در این فصل کاسته می شود. سال قبل کاهش بارندگی در فصل زمستان در خوزستان رکورد زده و در فصل زمستان در پهنه خوزستان تنها ۵۲ میلیمتر بارندگی رخ داده است. میزان تبخیر و تعرق در این فصل هم برعکس بوده و هر سال حدودا ۰.۵۹ میلیمتر افزایش پیدا کرده است.

سبزه زاری بیان نمود: نمی توان به بارندگی فصل پاییز اطمینان و سدها را باز کرد چونکه امکان دارد در یک سال میزان بارندگی در این فصل خوب باشد اما سال بعد این گونه نباشد. تبخیر و تعرق در این فصل هم افزایشی است و در ۱۰ سال قبل به صورت میانگین سالی ۲۵۹ میلیمتر بارش تبخیر شده است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان اظهار داشت: بر مبنای شاخص خشکسالی در ۱۰ سال گذشته، تمام خوزستان به جز گتوند گرفتار خشکسالی شدید می باشد. ازاین رو اگر بارندگی خوبی هم رخ دهد به طبیعت بدهکار هستیم و وضعیت آبی خوزستان به شدت بد و بغرنج است.

وی ضمن اشاره به وقوع خشکسالی در خوزستان، اظهار داشت: از نظر اقلیمی خوزستان در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد. شاید یک سال پربارشی داشته باشیم اما همیشه در حالت خشک قرار داریم.

سبزه زاری ضمن اشاره به وضعیت بارندگی در فصل پاییز سال جاری، افزود: فعلاً بر مبنای آخرین مدلهای هواشناسی وضعیت بارش در پاییز کمتر از نرمال خواهد بود و بارش ها دیرهنگام شروع می شود اما امکان دارد پیشبینی تغییر کند.
1400/04/29
12:21:23
5.0 / 5
348
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک