سد گتوند؛ زخم كهنه ای كه تازه شد

ابتكار: سازمان محیط زیست هیچ گاه مجوز ساخت سد گتوند را صادر نكرد

ابتكار: سازمان محیط زیست هیچ گاه مجوز ساخت سد گتوند را صادر نكرد به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی با عنایت به تشدید خشکسالی در خوزستان و اعتراض به کم آبی در این استان اظهارنظرهایی درباره نقش سد گتوند در این وضعیت عنوان شد که با واکنش رئیس سابق سازمان محیط زیست روبرو شد و او اظهار داشت: هیچ گاه سازمان حفاظت محیط زیست مجوز ساخت سد را صادر نکرد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا راه اندازی پروژه سد گتوند از فروردین ۱۳۷۶ به دستور مرحوم حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی - رئیس جمهوری وقت - آغاز و در سال ۱۳۹۰ توسط محمود احمدی نژاد – رئیس جمهوری دولت دهم - به بهره برداری رسید.

مطالعات با هدف صدمه شناسی زیست محیطی در سال ۱۳۸۳ آغاز و در نهایت مشخص شد که آب این سد در معرض خطر شور شدن است. برخی کارشناسان بر این باور بودند که اگر مطالعات سال ۱۳۸۳ در سال ۱۳۷۵ انجام می شد، چه بسا اجرای این سد تصویب نمی شد. چالش های این سد از ابتدا تا حدی زیاد بود که نه تنها برخی ساخت سد گتوند را از ابتدا اشتباه دانستند، بلکه عده ای از منتقدان حتی خواهان تخریب آن شده بودند.

حاشیه های ریز و درشت گتوند که از وجود گنبد نمکی و سازند گچساران در منطقه آبگیری این سد و در نتیجه احتمال شورشدن آب کارون شروع شده بود، بعدها با بدهی بالای پروژه و تعطیلی فعالیتهای اجرایی و حتی تعویق چندباره وعده های مختلف درباره پروژه ادامه پیدا کرد، مدتی هم آواره شدن چندهزار روستایی و زیرآب رفتن ده ها روستا با آبگیری گتوند در کانون توجه ها قرار داشت.

با این وجود این سد به بهره برداری رسید اما این به مفهوم آخر حاشیه ها در این پروژه بزرگ نبود، چنان که هنوز هم سازمان محیط زیست بعنوان یک نهاد دولتی انتقاداتی را به این پروژه وارد می داند با این وجود سد گتوند که مدت ها در گیرودار مطالعه و عرضه مجوزهایی برای اجرایی شدن راهکارهای حل مشکل بود سرانجام در مرحله اجرا قرار گرفت.

سد گتوند علیا یکی از بزرگ ترین سدهای ایران است که روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران ساخته شده است. این سد، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از ریزشگاه رودخانه کارون، در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان شوشتر و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گتوند در استان خوزستان قرار دارد. ارتفاع این سد سنگریزه ای با هسته رسی ۱۸۲ متر است که بلند ترین سد خاکی کشور به حساب می آید.

در شرایطی که خشکسالی در کشور همچون خوزستان به دلیل کاهش بارش ها تشدید شده است، نام این سد گتوند باردیگر بر سر زبان ها افتاده است، محمدعلی بنی هاشمی - عضوهیات علمی دانشگاه تهران و متولی مطالعات علاج بخشی سدگتوند - با اشاره به اینکه هم اکنون آماری از حجم آب داخل مخازن در دسترس ندارم، می گوید: سد گتوند هم مانند هر سد دیگری تبعات مثبت و منفی را به همراه دارد. آبی که در مخازن سد ذخیره می شود درصدی از آن به علت گرمای هوا تبخیر شده و می تواند تبعاتی را برای محیط زیست داشته باشد اما در مجموع بعید می دانم که مشکلات فعلی خوزستان به علت وجود یک سد خاص مانند گتوند باشد.

معصومه ابتکار – رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست – هم در کانال تلگرامی خود به بیان توضیحاتی درباره سد گتوند پرداخته و آورده است: عملیات اجرایی سد گتوند در سال ۷۶ که دولت تازه آغاز به کار کرد، شروع شده بود. مبحث مطالعات ارزیابی در آن سال ها خیلی جدید بود. یک مطالعه ارزیابی زیست محیطی بسیار کلی برای گتوند انجام شده بود که اشاره مختصری به کوه های نمکی داشت.

وی اضافه می کند: فرایندهای ارزیابی زیست محیطی و شرح خدمات گزارش ها بعدا کاملا بازبینی شد. سازمان محیط زیست در سال ۷۶ با بحران های گوناگونی در موجودیت خود مواجه و این طرح یکی از صدها طرحی بود که عملیات اجرایی آن شروع شده بود. در واقع در سال ۷۶ مطالعات چنین چشم اندازی را نشان نمی داد.

ابتکار در انتها می نویسد: بعدها هم با آن شرایط مخالفت شد، ولی به رغم مخالفت ها آب گیری این سد در دولت دهم در حالی صورت گرفت که هیچ گاه سازمان حفاظت محیط زیست مجوز ساخت سد را صادر نکرد.

منبع:

1400/05/03
23:03:24
5.0 / 5
430
تگهای خبر: آب , بارش , ثبت , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک