مختل شدن زندگی در كهریزك با بوی بد زباله آرادكوه

مختل شدن زندگی در كهریزك با بوی بد زباله آرادكوه خرید و فروش حیوان خانگی: شهرری - ایرنا- بوی بد متصاعد شدن گازهای پسماند زباله در مجتمع آرادكوه تنفس مردم شهرهای باقرشهر، كهریزك، جنوب شهرری و مسیر و اطراف فرودگاه امام خمینی(ره) را مختل كرده و حل این معضل نیاز به سرمایه گذاری زیاد و یك عزم ملی دارد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادكوه كهریزك در كیلومتر 23 جاده قدیم تهران – قم و در جنوب كهریزك واقع شده است. این مركز روزانه به صورت متوسط هشت هزار تن انواع پسماندهای مختلف از منابع مختلف تولید همچون مناطق 22 گانه، شهرك و شهرهای اطراف، مراكز بهداشتی و درمانی، لجن و سرشاخه و غیره جهت امحا و دفع به این مركز ارسال می گردد.
در حال حاضر تاسیسات مختلفی در مورد دفع و بازیافت پسماندهای شهر تهران در این مجتمع مشغول به فعالیت هستند كه از آن جمله می توان به واحد های پردازش، سایت هوادهی تولید كمپوست، واحد های پالایش كمپوست، سامانه ریجكت سوز و واحد تصفیه خانه شیرابه اشاره نمود با این وجود این سایت جمع آوری زباله نیاز به بازسازی و نوسازی دستگاه های زباله سوز دارد و دفع سنتی زباله در این منطقه معضلات زیست محیطی زیادی را بوجود آورده است.

** بوی نامطبوع آرادكوه ناشی از تجزیه فرآیند كمپوست است
كارشناس مسئول پسماند اداره كل حفاظت و محیط زیست استان تهران در این زمینه اظهار نمود: این مجتمع به همراه مركز دفن آبعلی از اوایل سال 1340 پذیرای پسماندهای شهر تهران و شهرك های مجاور است كه مركز دفن آبعلی به خاطرنزدیكی به رودخانه جاجرود در سال 67 تعطیل شد و مجتمع آرادكوه بعنوان تنها مركز جمع آوری پسماند شهر تهران هم اكنون در حال فعالیت است.
فاطمه اكبری عنوان كرد: روزانه بالغ بر هشت هزارو 293 تن پسماند در آنجا تجمیع می گردد و توسط خطوط پردازش با ظرفیت هفت هزار تن در روز پردازش می گردد.
وی ادامه داد: از این حجم از پسماندی كه به این مجتمع وارد می شود؛ چهار هزارو 832 تن دفع و 200 تن هم در ریجكت های روسرندی به واحد ریجكت سوز می رود، 105 تن پسماند پزشكی هم به صورت جداگانه دفع می گردد.
وی خاطرنشان كرد: سه هزارو 148 تن از این حجم از زباله هم به صورت كمپوست تجزیه می گردد كه بوی بد این مجتمع هم ناشی از این فرآیند است.
وی در مورد چگونگی این فرآیند هم اظهار داشت: پس از این كه زباله به كمپوست تبدیل شد در محوطه های بزرگ به صورت پشته جمع آوری می گردد تا فعالیت میكروارگانیسم لازم برای تجزیه انجام گیرد.
وی افزود: كمپوستی كه در این محوطه جمع آوری می گردد برای تجزیه بهتر بصورت آب پاش خیس می گردد و در این حالت فرآیند تخمیر سبب متصاعد شدن گازسولفید هیدروژن و آمونیاك و غیره می گردد كه عمده بوی نامطبوع در این منطقه هم ناشی از این فرآیند است.

** محدودیت زمین مهمترین مانع برای انتقال آراد كوه است
فاطمه اكبری در ادامه با اشاره به اینكه مدیریت اجرایی پسماند ها بر عهده شهرداری ها است و محیط زیست تنها نظارت بر دفع آلودگی ها را بر عهده دارد، اضافه كرد: انتقال پسماند های تهران به مكانی دیگر از وظایف قانونی شهرداری است.
وی اضافه كرد: با عنایت به اینكه در استان تهران محدودیت زمین وجود دارد و اراضی هم كه برای محل جدید زباله شناسایی می گردد بازده اقتصادی ندارد این انتقال تابحال انجام نشده استضمن اینكه شهرداری ها هم در این زمینه فعالیت هایی را انجام داده اند ولی تابحال نتیجه ای در بر نداشته است.

** استفاده از انرژی های تجدید پذیر و فناوری هاضم تنها راه مقابله با بوی نامطبوع است
كارشناس مسئول پسماند اداره كل حفاظت و محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه تغییر وضعیت موجود در این سایت نیاز به مدیریت صحیح است، اضافه كرد: در كشور همسایه ما تركیه برای دفع پسماند از فناوری هاضم استفاده می گردد كه می تواند تجربه خوبی برای دفع پسماند در كشور ما هم باشد.
فاطمه اكبری با تاكید بر استفاده از تكنولوژی های نوین در مدیریت پسماند شهری، خاطرنشان كرد: كارخانه هاضم بی هوازی از پیشرفته ترین فناوری روز دنیا است كه نیاز است از این فناوری در كشور ما هم استفاده گردد.
وی استفاده از انرژی های تجدید پذیر را هم در از بین بردن پسماندها و بوی نامطبوع ناشی از آن را ضروری بیان كرد و ادامه داد: در این روش گاز متان تولیدی می تواند با بكار گیری دستگاه های مختلفی مانند گنبدهای ذخیره سازی زیست گاز، بیوفیلترها و سیستم های تركیبی تولیدكننده حرارت و قدرت جمع آوری شده و به گرما و الكتریسیته تبدیل گردد.
وی بیان كرد: علاوه بر تولید انرژی تجدیدپذیر، این فرآیند همینطور می تواند بقایای مواد هضم شده غنی از نیتروژن و فسفر را برای تبدیل و استفاده بعنوان كودهای گیاهی به كار گیرد.
وی اظهار داشت: در هر صورت اگر نتوانستیم از این فناوری ها استفاده نماییم حداقل سیستم های زباله سوز این سایت را باید پیشرفته نماییم تا از بوی نامطبوع این منطقه از تهران كاسته شود.
این كارشناس محیط زیست عنوان كرد: شهرداری ها بایستی از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه استفاده كنند و در قالب طرح های مشاركتی فناوری دفع زباله را ساماندهی كند.
وی با اشاره به اینكه تفكر درآمدزایی در این زمینه باید مدنظر نباشد اضافه كرد: برای سلامت و محیط زیست جامعه باید هزینه كرد و تنها به فكر منفعت و سود ناشی از جابجایی این فناوری ها نباشیم.
وی تصریح كرد: هم اكنون بخش خصوصی به شدت مایل است تا در این بخش سرمایه گذاری كند اما فراهم كردن بستر و شرایط قانونی بر عهده مسئولان است و باید تضمین های لازم در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد تا مشكلات این بخش از دفن پسماند در آرادكوه حل شود.
مدیرعامل مجتمع آرادكوه در ادامه دریاچه شیرابه زباله و كمپوست را منبع تولید بوی نامطبوع این مجتمع بیان كرد و اضافه كرد: با احداث تصفیه خانه وخشكاندن دریاچه شیرابه در آرادكوه یكی از كانون های این بوی نامطبوع به حداقل رسید.
محمد عظیمیان ادامه داد: از بین بردن بوی كمپوست نیاز به ساخت سیلو هایی در 10 هكتار است كه این كمپوست كه كانون اصلی بوی نامطبوع در این منطقه است را در محیطی سرپوشیده هضم كند و بوی متصاعد شده از آن هم به جریان الكتریسیته تبدیل گردد.

** بوی نامطبوع زندگی مردم كهریزك را مختل كرده است/ شهرداری اراده ای برای حل این معضل ندارد
بخشدار كهریزك در ادامه با اشاره به اینكه هم اكنون تنفس مردم جنوب تهران به دلیل بوی نامطبوع پسماند آرادكوه مختل شده است اظهار نمود: این بوی نامطبوع در شهر كهریزك، باقرشهر، مسیر فرودگاه امام خمینی(ره) و بخش های جنوبی شهرری قابل استشمام است.
علی توكلی اضافه كرد: دامداری ها، مرغداری ها و فاضلاب واوان و دیگر فاضلاب های روان در جنوب تهران هم از دیگر كانون های بوی نامطبوع در جنوب تهران است، هرچند كانون اصلی این بوی نامطبوع از مجتمع پسماند آرادكوه سرچشمه می گیرد.
وی با اشاره به اینكه شهرداری تهران طبق قانون مدیریت پسماند متولی حل این معضل است اظهار داشت: شهرداری تهران باید چند سالی اولویت اصلی خویش را از ترافیك به دفع پسماند تغییر دهد با این وجود است كه می توانیم شاهد حل این معضل ملی باشیم.
وی تصریح كرد: هرچند كه بازدید هایی هم توسط مسئولان از این مجتمع انجام شده است ولی اراده ای برای حل بوی نامطبوع در جنوب تهران وجود ندارد.

** 2 كارخانه زباله سوز در آرادكوه احداث می شود
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران هم در ادامه از احداث 2 كارخانه زباله سوز ریجكت در این مجتمع اطلاع داد و اضافه كرد: راه اندازی كارخانه زباله سوز 100 تنی برای پسماند های عفونی و سه هزارو 200 تنی برای سوخت زباله های ریجكت در دستور كار مدیریت پسماند شهرداری تهران قرار دارد.
رضا عبدلی اظهار نمود: قرار داد كارخانه زباله سوز عفونی با یك شركت خصوصی و سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران امضا شده و عملیات اجرایی آن بزودی شروع می گردد.
وی در مورد كارخانه سه هزارو 200 تنی زباله سوز ریجكت هم اظهار داشت: ریجكت زباله هایی را شامل می گردد كه ارزش حرارتی دارند و از سوخت آنها انرژی الكتریسیته تولید می گردد.
وی تصریح كرد: آگهی بین المللی جذب سرمایه گذار این كارخانه هم داده شده است و به محض امضای این قرارداد در خلال 18 ماه تا 2 سال این كارخانه به بهره برداری می رسد
وی در مورد بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی(ره) هم خاطرنشان كرد: این بوی نامطبوع سبب تولید مزاحمت هایی برای گردشگران خارجی می گردد كه شایسته كشور ما نیست و باید در این زمینه چاره اندیشی شود.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران اضافه كرد: تنها 15 درصد از این بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه مربوط به مجتمع پسماند آرادكوه است و 85 درصد آن مربوط به دامداری ها، مرغداری ها و فاضلاب های واوان و جنوب تهران است.
وی اظهار داشت: بازدید هایی از این كانون های آلودگی زیست محیطی انجام شده است و هشدارهای لازم هم داده شده است.

** تخصیص بودجه 2 میلیارد دلاری برای مدیریت پسماند در سال آینده
مشاور اجرایی مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران هم در ادامه اظهار داشت: برای مدیریت پسماند در تمام كشور، در سال آینده 2 میلیارد دلار اعتبار از صندوق ذخیره ارزی به وزارت كشور اختصاص پیدا كرده است.
رضا نقوی اظهار نمود: این اعتبار مختص كلانشهرها و شهر های ساحلی است كه طرح های پسماند آماده داشته باشند.
وی اضافه كرد: با عنایت به اینكه 20 درصد از زباله كشور در تهران تولید و دفع می گردد انتظار داریم با اختصاص این رقم از اعتبار بتوانیم خیلی از مشكلات مجتمع آرادكوه را حل نماییم.
بخش كهریزك از توابع شهرستان ری، از شمال به بهشت زهرا(س)، از غرب به اتوبان تهران ـ قم، از شرق به باقر شهر و از جنوب به شهر حسن آباد فشافویه محصور و در فاصله 13 كیلومتری شهرستان ری واقع شده است.
شهرستان ری با جمعیت بیش از یك میلیون نفر (به مركزیت شهرری) دارای پنج بخش مركزی، كهریزك، فشاپویه، خاوران و قلعه نو و چهار شهر شهر ری، كهریزك، باقرشهر و حسن آباد در جنوب كلانشهر تهران واقع شده است.
6003
گزارش: روح اله صائب


1396/10/24
19:29:27
5.0 / 5
5288
تگهای خبر: آلودگی , انرژی , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک