برترین راهکارهای جهانی خروج از بحران آب

برترین راهکارهای جهانی خروج از بحران آب خرید و فروش حیوان خانگی: خراسان رضوی محققان راهکارهای برتر در زمینه بحران جهانی آب را که توسط نظرسنجی GlobeScan (مشاور تحقیقاتی در مورد افکار عمومی) و SustainAbility (اتاق فکر و مشاوره راهبردی تجارت) با بیشتر از ۱۲۰۰ متخصص برجسته بین المللی و در ۸۰ کشور انجام شد را معرفی کردند.


به نقل از سیرکل اف بلو، نتایج این نظرسنجی نشان داد که کمبود آب درک عمومی از ارزش آب را تغییر خواهد داد و دولت ها و سازمان ها را وادار می کند که آب پاک را نه بعنوان کالایی برای بهره برداری، بلکه بعنوان کالای گرانبها ببینند.
این نظرسنجی همینطور نشان داد که نقش فناوری یا تغییر رفتار برای رفع کمبود آب در ۱۰ سال آینده یا بیشتر چه خواهد بود. جف اریکسون، معاون ارشد SustainAbility اظهار داشت: تصمیم هایی که مدیران برای پاسخگویی نسبت به کمبود آب می گیرند حدودا در همه جنبه های فعالیت تجاری آنان رخنه خواهد نمود و راهکارهای مختلف پیچیدگی مقابله با کمبود آب را نشان داده است. رشد جمعیت، توسعه شهری، تولید محصولات زراعی و تغییرات آب وهوایی رقابت برای آب شیرین و کمبود تولید را می افزایند.
بعضی از راهکارهای برتر مقابله با بحران آب شامل:
آموزش برای مصرف و تغییر سبک زندگی
مصرف آب و سبک زندگی را با آموزش تغییر دهید تا تغییر چهره این بحران شامل آموزش انگیزه رفتارهای جدید باشد. مقابله با دوره کمبود آب به بازبینی اساسی در تمام اشکال مصرف، از استفاده فردی تا زنجیره تأمین شرکتهای بزرگ نیاز دارد. بعضی از مناطق در هند، استرالیا و جنوب غربی ایالات متحده از قبل با بحران آب شیرین مواجه بودند و مهم ترین کار اطمینان از درک بهتر مساله در سطح جهان است.
ابداع فناوری های نوین صرفه جویی آب
فناوری های نوین صرفه جویی در مصرف آب را ابداع کنید. در مناطقی که سفره های زیرزمینی درحال خشک شدن هستند و جمع آوری آب باران به صورت فزاینده ای قابل پیشبینی نیست، نوآوری لازم است اما در حالیکه تلاش می نماییم با کمبود آب شیرین کنار بیاییم و فناوری های حفاظت را توسعه دهیم، مصرف انرژی را هم باید مورد توجه قرار دهیم.
تصفیه فاضلاب
فاضلاب را تصفیه کنید. در ماه مارس، میزبانان روز جهانی آب، برای تصفیه فاضلاب شیوه های جدیدی را خواهان شدند. بعضی از کشورها مانند سنگاپور در تلاش هستند تا برای کاهش واردات آب و خودکفا شدن فاضلاب را تصفیه کنند. البته کشورهای ثروتمند آسیای شرقی پیشرو در توسعه فناوری های پیشرفته، برای مصارف دیگر فاضلاب را تصفیه می کند.
بهبود در شیوه های آبیاری و کشاورزی
شیوه های آبیاری و کشاورزی را بهبود دهید. حدود ۷۰ درصد آب شیرین جهان برای کشاورزی استفاده می شود. بهبود آبیاری می تواند شکاف های عرضه و تقاضا را کم کند. شیوه های بی رویه آبیاری در موارد خاص که قبلا به وجود آمده است، توانایی کشاورزان در تأمین موادغذایی را به دنیای درحال رشد تضعیف کرده است.


قیمت مناسب آب
قیمت گذاری و حقوق آب دست به دست هم داده اند و مصرف کنندگان از مزیت قیمت های بالاتر سوال می کنند. کارشناسان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) اظهار کردند: نتایج مجمع اقتصادی بین المللی از ۳۱ کشور ثروتمند جهان نشان داد که افزایش قیمت به کاهش اتلاف و آلودگی کمک خواهد نمود.
تولید نیروگاه های آب شیرین کن با مصرف انرژی
تا به امروز نمک زدایی یک چاره کم مصرف برای کمبود آب بوده است. به صورت معمول خاورمیانه از منابع بزرگ انرژی خود برای ساخت نیروگاه های آب شیرین کن استفاده می نماید و عربستان سعودی با اعلامیه اخیر خود در خصوص استفاده از نیروگاه های خورشیدی، نوع جدیدی از آب شیرین کن را توسعه داده است یا انگلیس با تسهیلات در مقیاس کوچک برای کشاورزی، روش دیگری را در پیش گرفته است اما این نوآوری ها منبع مورد نیاز دیگری را به منصه ظهور می رسانند و آن سرمایه برای آزمایش های فناوری است.
بهبود حوضه آبریز و برداشت محصول
سیستم های آبگیر برای مناطقی که منبع آب قابل اطمینان دیگری ندارند ضروری می باشد. دو کشوری که با بعضی از بدترین تاثیرات تغییر اقلیم روبرو هستند (پاکستان و هند) درحال تعمیرات اساسی در سیستم های برداشت آب باران هستند. این تلاش ها کنترل مستقلی بر منابع آب را فراهم خواهد نمود.
تدوین و وضع سیاست ها و مقررات بهتر
از آنجائیکه کمبود آب امنیت غذایی و آلودگی را پیچیده می کند، دولت ها باید نقش خویش را باردیگر تعریف کنند. نتایج این نظرسنجی نشان داد که بیشتر افراد معتقدند که اطمینان از دسترسی جوامع به آب تمیز به عهده دولت هاست.
مدیریت اکوسیستم ها
به بیان ساده، مدیریت جامع به یک رویکرد عملی و عقلی برای نظارت بر منابع طبیعی اعمال می شود که اهداف اقتصادی، فرهنگی و اکولوژیکی را در نظر می گیرد. نمونه های خوبی از مدیریت جامع، جوامعی هستند که تصفیه خانه های فاضلاب با تولیدکنندگان انرژی پاک و استفاده از فاضلاب برای بارورکردن جلبک ها و سایر محصولات زیست سوخت کار می کنند. محصولات به نوبه خود سبب جذب مواد مغذی و تصفیه فاضلاب می شوند و هزینه های پمپاژ و تصفیه را به صورت قابل توجهی کم می کنند.
بهبود زیرساخت های توزیع
زیرساخت های توزیع را بهبود دهید. زیرساخت های ضعیف برای سلامت و اقتصاد مخرب هستند، منابع را هدر می دهد، هزینه هایی را اضافه می کند، کیفیت زندگی را می کاهد و اجازه می دهد بیماری های منتقله از راه آب در میان جمعیت صدمه پذیر بخصوص کودکان، قابل پیشگیری نباشد و این مشکل محدود به کشورهای درحال توسعه نیست.


کاهش مصارف آب صنعتی
مصرف آب صنعتی حدودا ۲۲ درصد از مصرف جهانی را تشکیل می دهد و شامل آبی است که هنگام تولید کالا به صورت مستقیم و غیرمستقیم مصرف می شود.
رسیدگی به آلودگی
به آلودگی رسیدگی کنید. اندازه گیری و نظارت بر کیفیت آب برای سلامت انسان و تنوع زیستی مهم می باشد.
منابع مشترک عمومی و دسترسی عادلانه
یکی از مهم ترین اهداف توسعه هزاره سازمان ملل (MDG) تضمین دسترسی به آب شرب است. در حالیکه کشورهایی مانند شیلی برای اصلاح حقوق آب تلاش می کنند، سیاستمداران ایالات متحده درحال بررسی نحوه تغییر حقوق دسترسی به حفاظت فدرال دریاچه میشیگان، یکی از بزرگترین ذخایر آب شیرین در جهان هستند.
تحقیق و توسعه یا نوآوری
دسترسی به آب در دنیای کم آب به اولویت بسیار بیشتری در تصمیمات تجاری تبدیل خواهد شد. جوامع احیانا مشارکت عمومی و خصوصی را دنبال می کنند که از ظرفیت های نوآورانه شرکت ها استفاده کنند.
طرح های آب در کشورهای درحال توسعه و انتقال فناوری
تغییرات آب وهوایی و کمبود آب چشمگیرترین عواقب را در مناطق درحال توسعه مانند شمال غربی هند و جنوب صحرای آفریقا ایجاد خواهد نمود. یک چاره، پیشنهاد انتقال فناوری های حفاظت از آب به این مناطق خشک است. انجام این کار مشکل است چونکه اقتصاد ضعیف است و در مهارت ها شکاف هایی وجود دارد که معمولاً مقامات دولتی و تجاری را مجبور می کند که این تغییرات را به شهروندان محلی تحمیل کنند.


کاهش تغییرات آب وهوایی
تغییرات آب وهوا و کمبود آب دست به دست هم می دهند تا بزرگترین چالش های معاصر را برای بشر ایجاد کنند. این موضوعات یک رابطه متقابل هستند که توسط هیئت بین دولتی تغییر اقلیم (IPCC) مشخص شده است که در آن، سیاست ها و اقدامات مدیریت آب می توانند بر انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) تأثیر بگذارند. همان گونه که گزینه های انرژی تجدیدپذیر دنبال می شود، مصرف آب این روش های کاهش دهنده باید در تولید گزینه های مختلف از محصولات انرژی زیستی گرفته تا نیروگاه های آبی و خورشیدی در نظر گرفته شود.
کنترل رشد جمعیت
بخش هایی از جهان به علت سرعت رشد جمعیت جهانی، تا سال ۲۰۳۰ با شکاف عرضه و تقاضا تا ۶۵ درصد از منابع آب مواجه خواهند شد.
هم اکنون، بیشتر از یک میلیارد نفر به آب پاک دسترسی ندارند و با استفاده از ۷۰ درصد آب شیرین جهان برای کشاورزی، نقش اساسی آب در تولید موادغذایی باید با تغییر شرایط آب وهوا و منابع در نظر گرفته شود.
منبع:

1400/05/09
10:09:17
5.0 / 5
358
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک