یك پزشك:

دانشمندان درحال تعیین میزان کشندگی دلتا کرونا هستند

دانشمندان درحال تعیین میزان کشندگی دلتا کرونا هستند کردستان یک پزشک با اعلان اینکه کرونا دلتا بیشتر کودکان و افراد جوان را مبتلا می کند و اگر این افراد واکسینه نشده باشند، می تواند تبعات بدتری را به وجود بیاورد، اضافه کرد: سازمان بهداشت انگلستان گزارش داده که کودکان و بزرگسالان زیر 50 سال که واکسینه نشدند دو و نیم برابر مستعد آلوده شدن با نوع دلتا هستند و این ضریب بسیار بالایی برای ابتلای این افراد است.


دکتر سید محمد پیری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: شاهد جهش های متنوعی در کرونا ویروس اولیه هستیم که می تواند ویروس های جدیدی را به وجود بیاورد که دارای کشندگی بالا نسبت به گونه اصلی بوده و همین طور قدرت سرایت بیشتری دارد.
وی اضافه کرد: نگرانی اصلی که سازمان جهانی بهداشت در حوزه جهش های کرونا ویروس دارد این است که این جهش ها به سمتی بروند که واکسن ها و ایمنی ناشی از واکسیناسیون نتواند در مقابل جهش های جدید مقاومت کند و اساسا جهش های ویروسی در پاسخ به همین واکسیناسیون ها و دارودرمانی ها به وجود آید؛ چونکه ویروس بصورت خیلی هوشمندانه برای تضمین بقای خود، در ساختار ژنتیکی خود جهش هایی را به وجود می آورد که داروها و واکسیناسیون نتوانند ضد آنها موثر باشند.
این پزشک با اشاره به این که سازمان جهانی بهداشت و مرکز بیماریهای واگیردار این جهش ها را به دو دسته تقسیم می کنند عنوان کرد: واریانت هایی که بیشتر بحث تحقیقاتی دارند و نمی توانند موجب ایجاد پاندمی شوند و واریانت هایی که پتانسیل این را دارند که شبیه نیای خود یعنی همان ویروس کرونا اولیه، هم انتقال پیدا کرده و هم سبب پاندمی شوند.
وی افزود: البته یک دسته بندی دیگر به نام واریانت هایی که با نتایج و موفقیت بسیار بالایی موجب شکست واکسیناسیون و درمان می شوند نیز وجود دارد که تاکنون سازمان جهانی بهداشت در این دسته آخر، ویروسی را وارد نکرده ولی بتازگی در کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان و روسیه موارد جدیدی پیدا شده که نگرانی هایی را برانگیخته و از آنها با عنوان واریانت نوع دلتا یاد کردند که توجه بسیاری را به خودش به سبب افزایش ناگهانی تعداد بیماران در آن کشورها و سیر پیشرونده و کشندگی بالای آن نسبت به نوع اولیه جلب کرده است.
پیری اضافه کرد: کرونا دلتا که با نام علمی B.۱.۶۱۷.۲ شناخته می شود می تواند بسادگی از فردی به فرد دیگر منتقل شود، این نوع ویروس دارای یک جهش مشخص بر روی پروتئین تاج ویروس می باشد که به آن امکان می دهد که خیلی آسان تر از نوع آلفا سلول های انسانی را آلوده کرده و در درون آنها تکثیر پیدا کند، این نشان میدهد که افرادی که با کرونا دلتا آلوده شوند خیلی آسان تر می توانند آنرا از بقیه گرفته و انتقال دهند.
این پزشک کردستانی عنوان کرد: ویروس کرونای دلتا حدود ۵۰ درصد واگیردارتر از نوع قبلی است، هرچند مطالعات هنوز در حال انجام می باشد اما دیده شده که ویروس جدید کرونا دلتا در مقابل برخی از واکسن ها و برخی از درمان ها مقاوم است.
وی اعلام نمود: نوع دیگری از ویروس کرونا دلتا به نام دلتا پلاس با نام علمی AY.۱ جدیدا شناخته شده که توانایی بسیار زیادی در آلوده کردن سلول های ریوی و فرار از دست واکسیناسیون دارد، دلتا پلاس ابتدا در هند و هم اکنون در آمریکا، انگلستان و سایر کشورهای اطراف آنها دیده شده است.
پیری اضافه کرد: در دسامبر سال۲۰۲۰ یک همه گیری کرونا در کشور هند به وجود آمد که پس از آن که سازمان جهانی بهداشت به بررسی ویروس پرداخت مشخص شد که این نوع دلتا است که هم اکنون این نوع در ۱۰۴ کشور بر طبق گزارش CDC شناسایی شده است.
این پزشک اشاره کرد: علایم این ویروس خیلی شبیه به کرونای اولیه است و بیشتر سرفه های مداوم، سردرد، تب و درد گلو است، همین طور علایم آن می تواند یک مقدار متفاوت تر از نوع اولیه باشد بعنوان مثال سرفه و از دست دادن حس بویایی و چشایی در نوع دلتا کمتر است اما سرفه، درد گلو و آبریزش بینی و تب می تواند شایعتر از نوع اولیه کووید باشد.
وی بیان کرد: دانشمندان هم اکنون مشغول تعیین کردن میزان کشندگی این ویروس هستند و تحقیقات در دست اجرا است، اما برمبنای گزارشی که بر روی بیماران بستری در انگلستان صورت گرفت، نشان داده شد که ویروس دلتا هم تعداد بستری شدگان را در بیمارستان افزایش داده و هم تعداد فوتی ها بیشتر شده است.
پیری عنوان کرد: برخی از واکسن ها مانند فایزر و مدورنا تا ۸۸ درصد ضد بیماری موثر بوده و تا ۹۶ درصد میزان بستری شدن ناشی از بیماری کرونا دلتا را کم کرده است. واکسن آسترازنیکا ۶۰ درصد مقابل بیماری موثر بوده و ۹۳ درصد میزان بستری شدن را کاهش داده است. جدیدتر و مهتر از ویروس دلتا، واریانت اپسیلون کرونا ویروس می باشد که نخستین بار در کالیفرنیای جنوبی دیده شد و هم اکنون در ۳۰ کشور دنیا گزارش شده است، اپسیلون هم نسبت به نوع دلتا و دلتا پلاس، ۲۰ درصد افزایش قدرت انتقال زایی دارد و جزء دسته هایی است که سبب نگرانی شده و هم اکنون در ایالات متحده آمریکا شایعتر است و این جهش ها بازهم ادامه خوهد داشت.
پیری اشاره کرد: واریانت لامب دا که در آگوست ۲۰۲۰ در کشور پرو نخستین بار گزارش شد و در آمریکای جنوبی پخش گردید، این ویروس هم شبیه نوع اپسیلون چندین جهش داشته و قدرت سرایت را بالا می برد اما هم اکنون فعلا شیوع پیدا نکرده است.
وی اضافه کرد: باید منتظر باشیم که جهش های بیشتر و بیشتر در کرونا ویروس به وجود بیاید تا زمانی که این جهش ها تعدیل و واکسیناسیون جهانی غالب نشود، این مشکلات وجود دارد، بااینکه این ویروس قدرت تغییر ژنوم خودرا دارد، اما این دلیل نمی گردد که واکسیناسیون به تاخیر بیفتد.
این پزشک تصریح کرد: مهم ترین کار رعایت احتیاطات بهداشتی، زدن ماسک و شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی است.1400/05/09
21:31:11
5.0 / 5
393
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک