مردم در اطفای حریق جنگلها پیش گام هستند وظیفه شناسی دستگاهها کجاست؟

مردم در اطفای حریق جنگلها پیش گام هستند وظیفه شناسی دستگاهها کجاست؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی سال هاست که جنگلها و مراتع کشور طعمه حریق می شوند اما با وجود تمام هشدارهایی که از فصل بهار نسبت به وقوع این آتش سوزی ها داده می شود همچنان این عرصه های طبیعی در خیلی از مناطق کشور می سوزند و جان برخی هموطنان را نیز می گیرد. مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها می گوید: نیروهای مردمی همیشه در مواقع آتش سوزی نسبت به تمام دستگاهها پیشگام هستند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، بسیاری از هموطنان دلسوز بمحض وقوع آتش سوزی در جنگلها و مراتع لحظه ای تعلل نمی کنند و خودرا به خط مقدم مبارزه با آتش می رسانند و با درنوردیدن مسیر در مناطق صعب العبور با کمترین امکانات و گاهی با دست خالی برای نجات منابع طبیعی با حریق می جنگند این در حالیست که طی سالهای اخیر انتقادات زیادی به سازمان های متولی در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست در حوزه تجهیز نکردن و همین طور ارائه ندادن آموزش های لازم به نیروهای مردمی همین طور به سایر دستگاهها بابت تعلل، تاخیر و امتناع از اعزام بالگرد برای کمک به اطفای حریق در جنگلها و مراتع شده است اما این انتقادات امسال با انتشار خبر اعزام دو بالگرد و یک هواپیمای آب بر به کشور ترکیه برای کمک به اطفای حریق در جنگل های جنوب این کشور بیشتر شده است.

سال گذشته البرز زارعی از کهگیلویه و بویراحمد، مختار خندانی، بلال امینی و یاسین کریمی از استان کرمانشاه و محمد جواد مختاری در استان فارس جان بر کف گرفتند و در راه حفاظت از منابع طبیعی و مبارزه با آتش سوزی در جنگل های زاگرس جان خودرا از دست دادند اما این حوادث تلخ امسال نیز تکرار شد و چهار تن دیگر از هموطنان را در استان فارس از دست دادیم.

حسین میرزایی - مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها- در گفت و گو با ایسنا، ضمن استناد به قانون «حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی» می گوید: این قانون به سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط زیست این اختیار را داده تا بتوانند از همیاری و همکاری نیروهای مردمی در امتداد حفاظت از منابع طبیعی بهره مند شوند همین طور در بخشنامه اجرائی این قانون تاکید شده سامانه ای بعنوان سامانه همکاری داوطلبان تعریف شود تا مردم در آن ثبت نام کنند.

وی با اشاره به طرح «همیاران طبیعت» سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اظهار می کند: از خرداد ماه سال قبل تا حالا ۱۱۳ هزار نفر در سامانه همیار طبیعت ثبت نام کرده اند و بعنوان همیار طبیعت آموزش دیده و سازماندهی شده اند.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا دستورالعمل یا شیوه نامه ای درباره حضور نیروهای مردمی در عملیات اطفای حریق وجود دارد؟ می گوید: هم در قانون و هم در شیوه نامه ای که تدوین کرده ایم به مواردی درباره چگونگی حضور نیروهای مردمی در عرصه های منابع طبیعی و کمک در امتداد اطفای حریق و پشتیبانی از افرادی که گرفتار خسارت یا لطمه شده اند، اشاره شده است. دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها شیوه نامه ای را به استانها ابلاغ کرده که در آن تاکید گردیده است همیاران طبیعت در حوزه آتش سوزی در جنگلها و مراتع باید عمدتاً در رابطه با مباحث پیشگیری، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی به ما کمک کنند چونکه معتقدیم اطفای حریق عملیاتی تخصصی است که نیاز به تجهیزات و آموزش حرفه ای دارد و پیش گیری از وقوع حریق مهم تر از اطفای آنست.

وی خاطرنشان می کند: گرچه نیروهای مردمی می توانند در اطفای کم خطر حریق در جنگلها و مراتع کمک کنند تا در همان لحظات ابتدایی و قبل از گسترش حریق آنرا مهار کنند اما زمانی که این آتش سوزی ها گسترش پیدا می کند به امکانات ویژه و یگان اطفای حریق مجهز و آموزش دیده ای نیاز است تا آتش سوزی مهار شود و بهتر است نیروهای مردمی این کار را به ماموران یگان بسپارند.

میرزایی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا تمام ۱۱۳ هزار نفر همیاران طبیعت تحت آموزش اطفای حریق قرار گرفته اند؟ می گوید: همیاران طبیعت به سه سطح مختلف شامل همیار طبیعت مروج، همیار طبیعت دانش آموز و همیار طبیعت محافظ تقسیم شده اند که طی چهار ماه ابتدای سال جاری تلاش شد تا حدود ۳۰ هزار نفر از همیاران طبیعت محافظ که به صورتی در عرصه های منابع طبیعی حضور دارند و گاهی خود جزو بهره برداران و مجریان طرح های منابع طبیعی هستند را با مباحث کلی منابع طبیعی و بحث اطفای حریق آشنا نماییم و آموزش دهیم.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها با اعلان اینکه همچنان تاکید داریم که عملیات تخصصی اطفای حریق توسط نیروهای کادر سازمان جنگلها، نیروهای دولتی، نظامی و انتظامی صورت گیرد همانطور که در قانون نیز به آن اشاره شده است، اذعان می کند: با این وجود لازم است آموزش نیروهای مردمی توسعه پیدا کند چونکه عرصه های منابع طبیعی وسیع هستند و ما با جمعیت عمده ای از افراد و گروه های هدف که به صورتی در ارتباط مستقیم با منابع طبیعی هستند، مواجه هستیم. بدین جهت لازم است آموزش ها هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ کمی توسعه پیدا کند تا کمتر شاهد لطمه دیدن مردم عزیز در عرصه های منابع طبیعی باشیم.

میرزایی اضافه می کندد: در تبصره ذیل ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع تاکید شده که در مواقع آتش سوزی در جنگلها تمام دستگاه های کشوری و لشکری باید در اطفای حریق کمک کنند. دستگاهها نیز تا حد توان خود دراین زمینه کمک می کنند اما واقعیت این است که مردم نسبت به همه دستگاهها پیشگام هستند و برای اطفای حریق در عرصه حضور پیدا می کنند همانطور که در حادثه اخیری که متاسفانه در استان فارس شاهد آن بودیم عشایر، مرتع داران و جوامع محلی در عرصه حاضر شدند.

وی ادامه می دهد: مردم همیشه در عرصه های منابع طبیعی و در زمان وقوع آتش سوزی در جنگلها و مراتع حضور دارند و منابع طبیعی همیشه مدیون حضور مردم بوده چونکه هرجا مردم حضور داشته اند منابع طبیعی حفظ شده است. حالا نیز در چند استان زاگرس نشین که نیروهای مردمی بهتر سازماندهی شده اند پایین ترین میزان حریق را داشته ایم چونکه مردم پای کار هستند و بمحض وقوع حریق خودرا به محل می رسانند.

تاکید قانون بر ضرورت و لزوم همکاری تمامی ماموران دولتی شامل کشوری و لشکری در مواقع وقوع آتش سوزی در جنگلها در مقابل تقاضای نیروهای جنگل بانی و... موضوعی نیست که امروز یا روز گذشته به گوش دستگاهها و نهادهای دولتی رسیده باشد. این قانون و به خصوص ماده ۴۷ آن در سال ۱۳۴۶ یعنی بیش از پنچ دهه پیش به تصویب رسیده اما با گذشت حدود نیم قرن همچنان به خوبی اجرا نمی گردد.

میرزایی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به بخشنامه اجرائی حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی و بخشنامه اجرائی ماده ۲۰ قانون مدیریت بحران می گوید: داوطلبانی که در رابطه با حریق در جنگلها و مراتع گرفتار لطمه می شوند بعنوان فداکار خدمت شناخته می شوند و برای پشتیبانی از این فداکاران خدمت بخشنامه ای تدوین شده است که طبق آن داوطلبان لطمه دیده یا خانواده داوطلبان فوت شده تحت حمایت مالی و بیمه ای قرار می گیرند.

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگلها در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا ادارات منابع طبیعی و سازمان جنگلها از افرادی که در منطقه و برای اطفای حریق در جنگلها و مراتع حضور دارند، اطلاع دقیقی دارند؟ پاسخ می دهد: ما مشخصات تمام افرادی که در سامانه همیاران طبیعت ثبت نام کرده اند را داریم و نحوه سازماندهی نیروهای مردمی نیز در قالب بخشنامه ای در اردیبهشت ماه امسال به استانها ابلاغ گردید. در این بخشنامه چهار گروه را تحت عنوان گروه های پشتیبانی، امداد، اطفای حریق کم خطر و پیشگیری مشخص کردیم تا نیروهای مردمی بر طبق توانایی های خود در قالب این گروه ها سازماندهی شوند. این گروه ها هر یک سرگروه مشخصی دارند و بوسیله این ارتباطات مشخص است که در هر منطقه چه افرادی و با چه توانایی هایی حضور دارند. با این وجود خارج از این شیوه نامه ها و دستورالعمل ها مردم همچنان پای کار هستند که لازم است از این عزیزان به خاطر احساس مسئولیتی که نسبت به عرصه های منابع طبیعی دارند، تشکر نماییم.

میرزایی در آخر درباره تامین تجهیزات و امکانات اطفای حریق برای گروه ها و نیروهای مردمی اظهار می کند: ما تا حد امکان سعی کردیم تا تجهیزات و امکانات مورد نیاز تمام نیروهای مردمی شامل کوهنوردان، همیاران طبیعت، سازمان های مردم نهاد، جوامع محلی، تعاونی و تشکل های منابع طبیعی و بهره برداران منابع طبیعی را تامین نماییم اما واقعیت این است که تعداد نیروهای مردمی زیاد و در عین حال عرصه های منابع طبیعی وسیع است و به همین خاطر تجهیزات و امکاناتی که در اختیار داریم به تک تک این افراد نمی رسد اما سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری تا چند روز آینده تجهیزات انفرادی را بین گروه های مردمی توزیع می نماید که طبق مکاتباتی که با برخی استانها داشته ایم مقرر است یک نماینده از هیئت کوهنوردان و یک نماینده از سازمان های مردم نهاد که مرتب در عرصه های منابع طبیعی حضور دارند معرفی شوند تا این تجهیزات انفرادی که شامل پوتین و دستکش و... می شود را به آنان تقدیم نماییم.

به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، گرچه مسئولان سازمان جنگلها همچون مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی این سازمان از آموزش، سازماندهی و تجهیز نیروهای مردمی خبر می دهند با این وجود باتوجه به شرایط مناطق جنگلی کشور و وسعت و تعداد حریق های جنگلی لازم است تلاش بیشتر و با سرعت بالاتری نسبت به تامین تجهیزات و ارائه آموزش های لازم به نیروهای مردمی صورت گیرد.

ثبت نام در سامانه های ویژه نیروهای داوطلب و برگزاری دوره های آموزشی گرچه می تواند به حفظ جان و سلامت نیروهای مردمی و داوطلب اطفای حریق کمک نماید اما آنان منتظر رسیدن تجهیزات و آموزش نمی مانند و با وقوع کوچکترین حریق در عرصه های طبیعی خودرا به دل آتش می زنند. آنچه در این میان می تواند جان و سلامت آنان را حفظ کند، عمل کردن دستگاه های دولتی به وظایف قانونی خود است. دستگاه هایی که از امکاناتی نظیر بالگرد و هواپیمای آب بر و نیروهای تخصصی و آموزش دیده اطفای حریق برخوردار می باشند باید به اطفای حریق جنگلها کمک کنند تا هم منابع با ارزش طبیعی و هم جان انسان ها حفظ شود. هر چند مردم در جهت حفظ منابع طبیعی پیشگام هستند اما انتظار می رود دستگاهها در اعزام بالگرد و تامین کامیون آب بر و خودرو برای حمل نیروهای اطفای حریق کوتاهی نکنند و زمان را از دست ندهند.

منبع:

1400/05/18
10:21:08
5.0 / 5
369
تگهای خبر: آب , آتش , آموزش , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک