اسپری بینی از مبتلاشدن به کووید-۱۹ پیشگیری می کند؟

اسپری بینی از مبتلاشدن به کووید-۱۹ پیشگیری می کند؟ خراسان رضوی مقامات بهداشتی و پزشکان هشدار دادند، اسپری بینی از مبتلاشدن به کووید-19 پیشگیری یا آنرا درمان نمی نماید.


اسپری های بینی موجود در بازار کاربردهای دیگری دارند، این محصولات فاقد مواد دارویی فعال می باشند که بطور مستقیم بیماریها را از بین ببرند یا از آنها پیشگیری کنند. آنها نباید بعنوان جایگزین داروها و واکسن ها برای جلوگیری یا درمان عفونت کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرند.
پژوهشگران معتقدند، هر گونه اسپری که با جلوگیری از چسبندگی ویروس به غشای بینی و با شست وشوی فیزیکی، ویروس را از بینی حذف کند احیانا قابلیت مقابله با ویروس کرونا و حتی نوع دلتا را دارد.
ناتان جونز، مدیر اجرائی شرکت Xlear، سازنده اسپری بینی همین طور مجموعه ای از مراقبت های دندانپزشکی مستقر در یوتا، امریکا توضیح می دهد که ویروس و انواع آن در مرحله اول با چسبیدن به غشای بینی بعنوان منبع اصلی عفونت، بیماران را آلوده می کنند.
این شرکت اسپری بینی برای مقابله با ویروس مبتنی بر عصاره دانه های گریپ فروت طراحی نموده است اما تا حالا سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) و مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریها (CDC) در مقابل این درخواست ها مقاومت کرده اند.
بگفته جونز، این شرکت مطالعات مختلفی ارائه کرده است که نشان می دهد، اسپری آن به نابودی ویروس کمک می نماید.
ساندرا کشمن، دبیر اجرائی دفتر ستاد CDC، مطالعات مستقل در مورد اثربخشی اسپری بینی را کوچک می داند. در نظر وی، اثر اسپری بینی تنها در درمان علایم است و هیچ شواهد محکمی از نظر کاهش بار ویروسی ارائه نمی دهد.
البته نتایج تحقیقی که در مجله پزشکی نیوانگلند انتشار یافته است، نشان میدهد که بار ویروسی در بینی و مجاری تنفسی متمرکز شده است اما این موارد برای CDC کافی نبوده است و این شرکت باید داده های بیشتری دراین زمینه ارائه شود.
شرکت بیوتکنولوژی Sanotize مستقر در ونکوور کانادا نیز هنوز مرحله سوم آزمایش های خودرا در چندین کشور برای سنجش اثربخشی اسپری بینی در مقابل دلتا آغاز نموده است. بگفته این شرکت، آزمایش های اولیه امیدوارکننده بوده است و قبلا تایید موقت برای فروش از طرف سازمان های بهداشت عمومی ازجمله نیوزیلند را دریافت کرده است. این شرکت امیدوار است مرحله سوم آزمایشی تا انتهای سال به اتمام برسد.
منابع

newsweek.com

newsinfo.inquirer.net1400/06/23
10:41:17
5.0 / 5
484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک