رئیس فراكسیون محیط زیست خبر داد

بررسی زمین خواری گسترده جنوب مشهد در مجلس

بررسی زمین خواری گسترده جنوب مشهد در مجلس رییس فراکسیون محیط زیست مجلس ضمن بازدید از جنوب مشهد و ساخت و سازهای بدون مجوز اشاره کرد: فراکسیون محیط زیست مجلس موضوع این زمین خواری گسترده را بررسی می کند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، سمیه رفیعی در این بازدید با اشاره به راه اندازی تصفیه خانه سپتاژ مشهد در امتداد ساماندهی رودخانه «کشف رود» به عنوان یک اقدام مناسب اشاره کرد: برمبنای آمارها روزانه بیش از ۳۰۰ تانکر حامل فاضلاب در «کشف رود» تخلیه می شود که این روند باید سریعا متوقف شود.
وی ادامه داد: شروع طرح راه اندازی تصفیه خانه سپتاژ با ظرفیت روزانه ۳۰۰۰ متر مکعب، اقدام شایسته ای است و امیدوار هستم با شروع به کار آن در امسال، گام مهمی در کاهش آلودگی و احیای رودخانه «کشف رود» برداشته شود.
رفیعی اظهار داشت: با همه اقدامات صورت گرفته، حدود ۱۰ درصد آب مصرفی شهر مشهد صرف آبیاری فضای سبز می گردد که باید با اجرای طرح های کاشت گونه های گیاهی با نیاز آبی کم، محدودسازی چمن کاری و استفاده از پساب تصفیه شده، مصرف آب در این بخش را به حداقل رساند.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه طبق آمارهای اعلام شده، مشهد روزانه نیازمند تصفیه حدود ۵۵۰ هزار متر مکعب فاضلاب است، اظهار داشت: ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب شهر مشهد حدود۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار متر مکعب است و حدود ۳۷۰ هزار متر مکعب از پساب روزانه مشهد تصفیه نمی گردد.
وی با اشاره به اینکه ۵ تصفیه خانه در مشهد فعال است، اظهار داشت: عملا تصفیه خانه های پرکند آباد ۱ و ۲ و اولنگ اسدی قدیمی هستند و کیفیت آب خروجی آنها نامناسب و خارج از استانداردهای زیست محیطی است و میزان فاضلابی که دریافت می کنند بیش از ظرفیت آنهاست.
وی به وضعیت آب آشامیدنی در مشهد اشاره نمود و اظهار داشت: بخش عمده آب مشهد از چاه های حفر شده تامین می شود اما بیشتر آب آشامیدنی مشهد از ترکیب آب چاه ها با آب ورودی از سد دوستی و چند سد دیگر تامین می شد که اکنون عملا با کاهش آب ورودی این سدها، بخش عمده آب آشامیدنی از چاه ها تامین می شود.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به بالا رفتن میزان نیترات آب در چاه های مشهد اضافه کرد: برخی از چاه ها به سبب نیترات بالا اکنون بسته شده است و میزان نیترات مابقی چاه ها نیز شرایط مطلوبی ندارد.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت بارگذاری هر شهر باید مشخص شود، اظهار داشت: بحران آب یکی از با اهمیت ترین مسایل کشور به خصوص شهر مشهد است.
وی افزود: مشهد بعنوان پایتخت معنوی و مذهبی کشور با بیش از ۳.۵ میلیون نفر جمعیت ساکن و ۳۰ میلیون نفر زائر به هیچ عنوان شایسته نیست که شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه آن تا حالا تکمیل نشده باشد.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس اشاره کرد: باید به سمت مدیریت و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و شهری، طرح های آبخیزداری، راه اندازی تصفیه خانه ها، بازچرخانی و افزایش راندمان آب و تجهیز صنایع به سیستم های تصفیه خانه حرکت نماییم.
رفیعی با اشاره به وضعیت بحرانی ۳۴ دشت از ۳۷ دشت خراسان رضوی به عنوان زنگ خطر جدی، بر لزوم بازنگری و برنامه ریزی دقیق برای احیای دشت های خراسان رضوی همچون دشت مشهد و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی به ویژه بوسیله طرح های آبخیزداری اصرار کرد.
وی در جریان سفر و بازدید از جنوب مشهد از زمین خواری و کوه خواری گسترده در این منطقه آگاهی داد و اظهار داشت: برابر اطلاعات دریافتی، شهرداری مشهد در جنوب این شهر مبادرت به راه اندازی یک جاده کمربندی بدون مجوز و خارج از طرح تفصیلی شهر کرده است که حدود ۴.۷ کیلومتر آن اجرا شده و در پی آن مبادرت به زمین خواری گسترده اراضی که بین این جاده کمربندی و کوه های اطراف بوده کرده است.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس اضافه کرد: ادعا شده که شهرداری قسمتی از این اراضی ملی را در اختیار تعاونی ادارات راه و شهرسازی، جهادکشاورزی و … قرار داده است و در این بین قسمتی از اراضی نیز با صدور مجوز از طرف شهرداری فروخته و برج سازی شده است، در حالی که این مناطق خارج از طرح تفصیلی شهر واقع شده اند.
بگفته وی در این پرونده نام دو شرکت دیده می شود که برخی مقامات استانی دولت قبل نیز در آنها حضور دارند.
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه با اعتراض مردم و فعالان محلی و اقدام دادستانی، راه اندازی این کمربندی متوقف شده است، اظهار داشت: در این بین، ۲ روستا همچون روستای کلات سرهنگ که از سال ها پیش در این اراضی مستقر بودند در بین برج ها محاصره شدند و شهرداری مشهد نیز خواهان تخلیه این روستاها و آزادسازی زمینهای آنها شده اند.
رفیعی با تقدیر از اقدام دستگاه قضایی و نمایندگان ساعی مجلس در این خصوص اظهار داشت: فراکسیون محیط زیست مجلس موضوع این زمین خواری گسترده را بررسی می کند.1400/07/02
12:28:44
5.0 / 5
314
تگهای خبر: آب , آلودگی , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک