کاهش ۴۰ درصدی بارندگی ها

کاهش ۴۰ درصدی بارندگی ها رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به کاهش 40 درصدی بارندگی ها طی سال آبی گذشته نسبت به حد نرمال اظهار داشت: بارندگی ها طی سال آبی جاری دیرتر از حد نرمال شروع می شود و پاییز کم بارشی پیش رو داریم.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به این که دمای کشور طی تابستان امسال حدود ۱ درجه سانتیگراد بالاتر از حد نرمال بود، اظهار نمود: مقدار بارندگی ها طی سال آبی گذشته (۱۳۹۹- ۱۴۰۰) منتهی به اول مهر ماه سال جاری نیز کاهش شایان توجهی داشته است. بطور کلی ۱۴۳.۴ میلیمتر بارندگی طی سال آبی گذشته در سطح کشور رخ داد که این مقدار نسبت به بارش متوسط کشور یعنی ۲۳۵.۲ میلیمتر کاهش حدود ۴۰ درصدی داشته است.

وی با اعلان اینکه با دوره های خشک مختلفی خصوصاً در بهار و زمستان مواجه بودیم، اشاره کرد: متوسط بارش سالانه در کشور بین یک سوم تا یک چهارم متوسط جهانی است. بدین جهت کاهش ۴۰ درصدی بارندگی ها نسبت به حد نرمال کاهش چشم گیری بشمار می رود که می تواند کشور را با چالش های مختلفی همچون مشکلات تامین آب آشامیدنی مواجه کند.

وظیفه اضافه کرد: در بعضی استانها به ویژه چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، کرمانشاه، کردستان - که مناطق پربارش کشور در فصول سرد سال محسوب می شوند - نیز با کاهش حدود ۴۰ درصدی بارندگی ها روبه رو و تعدادی از این استانها از جمله، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بخیتاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال خوزستان حدودا با ۲۰۰ میلیمتر کسری بارش طی سال آبی ۹۹- ۱۴۰۰مواجه بودند.

به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، کم بارشی شدید طی سال آبی گذشته خصوصاً در جنوب غرب و غرب کشور اثرات بسیار جدی و مشکلات زیادی را برای دبی رودخانه ها و آب پشت سدها ایجاد کرد، بطوریکه هم اکنون نیز مخازن سدها کسری چشمگیری نسبت به شرایط نرمال و حتی سال قبل دارند.
بارندگی طی سال آبی جاری دیرتر شروع می شود
وظیفه درباره وضعیت بارندگی ها طی سال آبی جاری اظهار نمود: مدلهای عددی نشان میدهد که به جز در نوار شمالی کشور طی دو تا سه هفته نخست مهرماه حدودا هیچ بارشی در کشور نخواهیم داشت. این شرایط حاکی از آنست که بارندگی ها طی سال آبی جاری دیرتر از حد معمول شروع خواهد شد.

وی با اشاره به این که کشاورزان خصوصاً در نوار غربی کشور با شروع مهرماه در انتظار دریافت نخستین بارش هستند، اظهار داشت: اولین بارش شایان توجه در پاییز که اصطلاحا به آن بارش موثر گفته می شود با مرطوب کردن اراضی اجازه کاشت بذر را به کشاورزان می دهد اما متاسفانه بنظر می رسد که این بارندگی ها امسال با تاخیر شروع می شود و به جز در نوار شمالی، در سایر نقاط کشور بارندگی نخواهیم داشت.

وظیفه در آخر اشاره کرد: مقدار بارندگی در فصل پاییز امسال به احتمال زیاد کمتر از حد نرمال خواهد بود که با توجه به این که از فصل خشک و سال آبی کم بارشی که خیلی از نقاط کشور در تنش آبی بوده اند وارد پاییز می شویم، تداوم کم بارشی می تواند شرایط تنش آبی و مشکل تامین آب آشامیدنی برای برخی شهرها و روستاها را بغرنج تر کند.
1400/07/03
18:54:02
5.0 / 5
414
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک