معاون محیط زیست استان:

تا کنون بیش از ۹۰ غار در کردستان شناسایی و کشف شده است

تا کنون بیش از ۹۰ غار در کردستان شناسایی و کشف شده است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی کردستان معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست استان کردستان اظهار داشت: تا کنون بیش از 90 غار در سطح استان شناسایی و کشف شده است که باتوجه به وضعیت توپوگرافی استان قطعاَ بیشتر از این تعداد غار در استان وجود دارد.


شهاب محمدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: شکل گیری و توسعه غارها به غارزایی معروف است و غارها تحت فرایندهای زمین شناسی نظیر ترکیب فرایندهای شیمیایی، فرسایش در اثر آب، نیروهای تکتونیکی، میکروارگانیسم ها، فشار و تأثیرات جوی به وجود آمده اند و می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند.
وی ادامه داد: غارهای استان کردستان باتوجه به جنس زمین از نوع حلال پوشی سنگ آهک تشکیل شده اند و از لحاظ الگوی فیزیکی عموماً شاخه ای و یا تلفیقی از الگوهای مختلف مانند شاخه ای- شبکه ای – گودالی یا چاهی هستند.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست استان کردستان، با اشاره به این که غارها از بدو خلقت بشر مورد توجه بوده و بعنوان اولین سکونتگاه انسان شناخته شده اند و می توان نشانه های تمدن و تاریخ حیات را در دل آنها جست وجو کرد؛ اشاره کرد: از غارهایی که در استان کردستان بعنوان سکونتگاه های اولیه انسان تا حالا شناحته شده اند می توان به غارهای کرفتو، سمنگان، کولانه گه وره، کانی میکائیل و کونه شم شم اشاره نمود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوعی زیستی حفاظت محیط زیست کردستان افزود: غار کرفتو مشهورترین و بزرگترین جاذبه گردشگری در استان محسوب می شود، همین طور در امتداد اهمیت حفاظت از این میراث های باارزش در سال ۹۸ غار کونه شم شم با دارا بودن چندین گونه خفاش بعنوان اثر طبیعی ملی در لیست مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ثبت گردید.
محمدی تصریح کرد: از سال ۸۹، دوم مهر بعنوان روز ملی غار پاک نامگذاری شده است، نامگذاری روزی به نام غار فرصت خوبی برای ترویج ضرورت حفاظت از غارها در میان مردم و حتی مسؤلان است، شعار روز ملی غار پاک در سال ۱۴۰۰ " اکتشاف، شناخت و حفاظت از غارها " می باشد.
در سنوات گذشته بصورت نمادین مراسم پاکسازی غارها با حضور دوستداران طبیعت، انجمن های غارنوردی و مردم نهاد شهرستان های مختلف و اهالی همجوار غار برگزار می شد اما در دو سال قبل بدلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی مراسم پاکسازی غار در استان برگزار نشده است.
کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال با وسعت ۹۷ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۶۴ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار، دو اثر طبیعی ملی غار کونه شم شم و کانی برد و چندین منطقه شکار ممنوعست که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه های جانوری و گیاهی قرار داده است.
منبع:

1400/07/12
21:51:55
5.0 / 5
486
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک