تاثیر فعالیت بدنی در کاهش بستری و مرگ بیماران کرونا

تاثیر فعالیت بدنی در کاهش بستری و مرگ بیماران کرونا خرید و فروش حیوان خانگی: خوزستان مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به تاثیر فعالیت بدنی در سلامت افراد در پاندمی کرونا، اظهار داشت: برمبنای نتایج مطالعه انجام شده بر بیماران مبتلا به کووید - 19، خطر بستری در بیمارستان ها، بستری در ICU و مرگ در افرادی که بی تحرک بوده اند، بیشتر است.دکتر مژگان قاسمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری هفته ملی سلامت بانوان ایران درباب تاثیر فعالیت بدنی در سلامت، اظهار نمود: همه گیری کووید - ۱۹ سبب در خانه ماندن خیلی از افراد و افزایش کارهای نشستنی شده و انجام کارهای ورزشی مانند آنچه در وضعیت پیش از بیماری بود، دشوار شده است؛ این دشواری برای افرادی که بطور معمول فعالیت بدنی کافی نداشته اند، بیشتر است.

وی اضافه کرد: این در حالیست که در این شرایط، انجام هر اندازه فعالیت بدنی برای تمام گروههای سنی بسیار ضروری می باشد. انجام سه تا چهار دقیقه حرکات ورزشی سبک مانند راه رفتن یا حرکات کششی، بهبود گردش خون و فعالیت عضلانی را به همراه دارد.

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به تاثیر فعالیت بدنی منظم برای بدن و روان، اظهار داشت: فعالیت بدنی منظم سبب کاهش فشار خون بالا شده و به کنترل وزن کمک می نماید و خطر بیماریهای قلبی عروقی، سکته مغزی، دیابت نوع ۲ و سرطان های مختلف را نیز کاهش می دهد؛ همه این بیماریها، می توانند لطمه پذیری بیشتری در مقابل کووید - ۱۹ ایجاد کنند.

قاسمی بیان کرد: میزان فعالیت بدنی سفارش شده در این شرایط مانند وضعیت پیش از بیماری است. انجام حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط در سه تا پنج روز در هفته یا ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید در سه تا پنج روز در هفته یا تلفیقی از این دو، در افراد بزرگسال سفارش می شود.

وی اضافه کرد: همین طور حرکات قدرتی برای حفظ و ارتقای سلامت اسکلتی عضلانی در دو روز هفته و بیشتر باید انجام شوند.

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: فعالیت جسمانی با شدت متوسط در افزایش سطح ایمنی و افزایش ظرفیت قلبی - ریوی بیماری کووید - ۱۹ تاثیر دارد. برمبنای نتایج مطالعه انجام شده بر بیماران مبتلا به کووید – ۱۹، خطر بستری، بستری در ICU و مرگ بیمارانی که پیش از مبتلاشدن بی تحرک بوده اند (صفر تا ۱۰ دقیقه فعالیت جسمانی در هفته)، در مقایسه با بیمارانی که پیش از مبتلاشدن به میزان سفارش شده (۱۵۰ دقیقه و بیشتر) یا کمتر (۱۱ تا ۱۴۹ دقیقه در هفته) فعالیت جسمانی داشته اند، بیشتر است.

وی با اعلان اینکه انجام فعالیت بدنی هر چند ناچیز بسیار بهتر از بی تحرکی است، عنوان کرد: افرادی که تنها کمی تحرک دارند، به وضوح نسبت به سایرین وضعیت سلامت بهتری دارند. حتی تنها ۵ دقیقه فعالیت در ساعت می تواند اثرات مخرب نشستن طولانی مدت را خنثی کند.

قاسمی بیان کرد: فعالیت ورزشی مناسب برای بهبود ظرفیت قلبی و تنفسی و تقویت عضلات، نیازمند برنامه کامل تری همچون ورزش هوازی، تمرینات کششی و تمرینات قدرتی است.

وی اظهار داشت: در صورتیکه زندگی افراد در دوره خانه نشینی کرونا، بی تحرک نیست و آمادگی و امکان انجام برنامه ورزشی کامل تری دارند، بهتر است همه موارد همچون فعالیت هوازی و تمرینات کششی و انعطاف پذیری در نظر گرفته شود.

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس مرکز بهداشت خوزستان اضافه کرد: فعالیت هوازی با شدت متوسط، عموما معادل راه رفتن سریع است به شکلی که به نحو شایان توجهی ضربان قلب تسریع یابد. در وضعیت خانه نشینی ناشی از شیوع ویروس کرونا می توان راه رفتن در حیاط یا پارکینگ منزل یا تردمیل را در نظر گرفت. همین طور می توان با جمع دوره هایی که حداقل ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشند، تا حداقل ۳۰ دقیقه روزانه فعالیت هوازی داشت.

وی با تاکید بر انجام تمرینات کششی و انعطاف پذیری، بیان کرد: این تمرینات سبب افزایش دامنه حرکتی، افزایش گردش خون و گرم کردن عضلات می شود.

قاسمی درباب چگونگی انجام تمرینات قدرتی، اظهار داشت: با کمک وزن پیکر شخص یا انواع وزنه ها یا کش های ورزشی باید برای تقویت قدرت و استقامت عضلات اقدام گردد. می توان از ابزارهای کمک آموزشی نظیر فیلم های فعالیت بدنی، نرم افزارهای ورزشی تلفن همراه و سایر موارد برای انجام فعالیت بدنی بهره برد.

منبع:

1400/07/28
10:14:43
5.0 / 5
375
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک