در آستانه نشست اقلیمی COP۲۶ مطرح شد

ناقوس خطر در گلاسگو

ناقوس خطر در گلاسگو برگزاری کنفرانس سازمان ملل با هدف پیشگیری از فاجعه بارترین نتایج تغییرات اقلیمی، در بین تنش های روز دوشنبه و بعد از متهم شدن کشورهای بزرگ صنعتی به کنار کشیدن از تعهدات جدید بلندپروازانه در این حوزه، حیاتی تر به نظر می آید.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، کنفرانس آب و هوایی معروف به COP۲۶ (کوپ ۲۶) در شهر گلاسگو اسکاتلند یک روز بعد از آن شروع به کار می کند که کشورهای عضو گروه ۲۰ نتوانستند به ضرب الاجل سال ۲۰۵۰ برای دستیابی به وضعیت "کربن صفر" (به حالتی اطلاق می شود که تعادلی بین میزان انتشار دی اکسید کربن و زدودن آن، بسته به ظرفیت جذب کربن در هر کشور برقرار شود) متعهد شوند.
در عوض در گفتگوهای شهر رم تنها مبحث کلیدیِ رسیدن به وضعیت "کربن صفر" تا حدود اواسط قرن به رسمیت شناخته شد و هیچ جدول زمانی برای حذف تدریجی زغال سنگ تعیین نشد و وعده ها برای کاهش انتشار متان، دیگر گاز گلخانه ای را کمرنگ کرد.
"گرتا تونبرگ" فعال محیط زیستی سوئدی در پیام انتشار یافته در توییتر نوشت: بعنوان شهروندان کره زمین، ما از شما می خواهیم که با وضعیت اضطراری اقلیمی مواجه شوید. نه سال آینده. نه ماه آینده. بلکه همین هم اکنون.
بسیاری از رهبران کشورها امروز (دوشنبه) به وقت محلی در گلاسگو سخنرانی خواهند داشت تا از اقدامات تغییرات آب و هوایی خود دفاع کنند و بعضی از آنها هم تعهدات جدیدی را اعلام خواهند کرد.
"بوریس جانسون" نخست وزیر انگلیس به خبرنگاران اظهار داشت: اگر می خواهیم از شکست کنفرانس آب و هوایی جلوگیری نماییم، باید تغییر ایجاد نماییم و باید واضح بگویم اگر گلاسگو شکست بخورد، همه چیز شکست می خورد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در شرایط کنونی تنش میان بعضی از بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای جهان، کار را سخت می کند. "جو بایدن" رئیس جمهوری ایالات متحده، چین و روسیه را به علت عدم عرضه پیشنهاداتشان مورد انتقاد قرار داده و مدعیست که ناامیدی از بهتر شدن شرایط به این حقیقت مربوط می شود که روسیه و چین تابحال تعهدی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی عرضه نکرده اند و این درحالیست که سایر کشورهای شرکت کننده هم به نتیجه قاطعی در اجرای تعهداتشان نرسیدند.

پایان اجلاس گروه ۲۰ بدون تعهدات مشخص برای مقابله با تغییرات اقلیمی
فعالان اقلیمی از نتایج نشست قدرت هایی که عامل انتشار ۸۰ درصد گازهای گلخانه ای هستند، ابراز سرخوردگی کردند و دبیرکل سازمان ملل از "امیدهای برآورده نشده" سخن گفت.
رهبران۲۰ کشور ثروتمند جهان توافق کرده اند که با "اقدامات معنادار و موثر"، تلاش ها برای محدود کردن گرمایش زمین را ادامه دهند. اما به جز این توافق کلی، فقدان تعهدات مشخص از جانب این کشورها در توافق نهایی، برخی فعالان محیط زیست را سرخورده کرده است.
گروه ۲۰ متشکل از ۱۹ کشور و اتحادیه اروپاست که ۸۰ درصد آلاینده های جهان را تولید می کنند.
همچنین سران دو کشور روسیه و چین جهت شرکت در این کنفرانس به رم نیامدند و از راه ارتباط ویدیویی در اجلاس شرکت کردند.
بنابر گزارش بی بی سی، ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا در بیانیه پایانی این اجلاس گفت تمام کشورهای گروه ۲۰ متعهد شده اند که تا نیمه قرن جاری به وضعیت کربن صفر برسند. وی تصریح کرد دانشمندان می گویند این کار برای پیشگیری از یک فاجعه زیست محیطی واجب است و اغلب کشورها موافقت کرده اند که تا سال ۲۰۵۰ به این نقطه برسند. با این وجود این تعهد تنها در بیانیه دراگی آمده و اثری از آن در تفاهمنامه اجلاس نیست.
به علاوه چین و روسیه که از تولیدکنندگان اصلی آلاینده ها هستند خواهان زمان بیشتری بودند و ترجیح می دادند که تاریخ رسیدن به کربن خنثی سال ۲۰۶۰ میلادی باشد.
همچنین در تفاهمنامه این اجلاس کشورها متعهد شده اند که تا آخر سال میلادی جاری حمایت مالی تازه از معادن بین المللی زغال سنگ را متوقف کنند.
در این میان دبیرکل سازمان ملل متحد در حساب توییتری خود نوشت درحالی رم را ترک می کند که امیدهایش اجابت نشده اما کاملا هم نقش برآب نشده است.

ناقوس خطر در گلاسگو
نشست COP۲۶ با فراخوان های فوری به کاهش سوخت های فسیلی آغاز به کار می کند.
الوک شارما، رئیس کنفرانس، آنرا "آخرین امید دستیابی به هدف ۱/۵درجه" خوانده و پاتریشیا اسپینوزا، مدیر محیط زیست سازمان ملل، سیاست رایج در جهان را "سرمایه گذاری برای نابودی بشر" نامیده است.
کنفرانس اقلیمی گلاسگو کار رسمی خویش را از روز دوشنبه اول نوامبر آغاز می کند و انتظار می رود در این جلسه، بیشتر از ۱۲۰ رئیس و رهبر دولتی شرکت نمایند.
موضوع اصلی COP۲۶ اجرای ملموس توافقنامه اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ است. در آن سال، کشورها توافق کردند که گرمایش زمین را در مقایسه با دوران پیشاصنعتی به کمتر از دو درجه کاهش دهند و در حالت ایده آل به ۱.۵ درجه. با این وجود و بر مبنای اطلاعات سازمان ملل، زمین هم اکنون در راه گرمایشی ۲.۷ درجه ای است که بسیار خطرآفرین است.
کارشناسان تاکید می کنند که هدف ۱.۵ درجه تنها در صورتی محقق می شود که انتشار گازهای گلخانه ای تا آخر دهه ۲۰۲۰ به نصف کاهش پیدا کند و حداکثر تا سال ۲۰۵۰ به صفر برسد.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از دویچه وله، سازمان جهانی هواشناسی (WMO) هم در گزارش مقدماتی خود که روز یکشنبه ۳۱ اکتبر عرضه کرد، یادآور شده که گرمایش جهانی با سرعت درحال پیشرفت است و هفت سال قبل گرم ترین سالهای ثبت شده بوده اند.
منبع:

1400/08/11
10:01:25
5.0 / 5
372
تگهای خبر: آب , اقلیم , ثبت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک